
Президентът за Европа на Филип Морис Интернешънъл коментира мисията на компанията за бъдеще без дим, както и потенциала на иновациите в посока по-висока производителност, по-добра устойчивост и по-добър стандарт на живот.
- Филип Морис Интернешънъл върви уверено напред в своята мисия за бъдеще без дим и това е видимо и на българския пазар. Какви са последните данни, които можете да ни представите, и съответстват ли те на плана на компанията 50% от общите ѝ нетни приходи да идват от бездимни алтернативи до 2025 г.?
- Според нашите данни, към 31 март вече имаме 25.8 млн. потребители на водещата за портфолиото ни бездимна алтернатива, като близо 72% или 18.5 милиона от тези пълнолетни потребители са преминали изцяло на нея и са спрели да пушат. Това е увеличение с почти 1 милион само от декември до март, като се отчита забележителен напредък в Япония и Европа, както и на редица други места.
Почти 35% от нашите нетни приходи за първото тримесечие се формират от бездимните ни алтернативи, като на все повече пазари вече постигаме тези над 50%. В региона на Европа нетните приходи от бездимни изделия надвишават 40% от нетните приходи за финансовата 2022 година. Това означава, че сме на път да изпълним целите си.
- Има ли пазари, които се справят по-добре от други и защо на някои места напредъкът е по-бърз, отколкото на други места?
- На някои места напредъкът е по-бърз, просто защото има все повече напредничави правителства, които разбират, че научно доказаните потенциално по-малко вредни алтернативи на пушенето имат своята роля за намаляване на тютюнопушенето.
Министерството на здравеопазването на Обединеното кралство например отчита ролята, която научно обоснованите иновации могат да играят за това да се помогне на пълнолетните пушачи да откажат напълно цигарите. Чрез въвеждането на регулаторна рамка, в която тези продукти са диференцирани от цигарите и която насърчава преминаването от цигари към тези потенциално по-малко вредни алтернативи, правителството на практика стимулира пушачите да се преориентират към тях, като начин да спрат да пушат.
Агенцията за обществено здраве на Англия и нейният правоприемник (Службата за подобряване на здравето и преодоляване на здравните неравенства) провеждат ежегодни прегледи на събраните доказателства, които всяка следваща година потвърждават важната роля, която потенциално по-малко вредните бездимни алтернативи могат да изиграят за отказа на пълнолетните пушачи от цигарите. А сега вече британското правителство направи и последната крачка с инициативата „замяна срещу спиране“(“swaptostop”), в рамките на която се предлага пълнолетните пушачи, които продължават да пушат да заменят цигарите с бездимни алтертативи.
Можем да погледнем и към Швеция, където според най-новите данни свързани с общественото здраве процентът на пушачите е 5.6%, което е най-ниският процент в ЕС. Заболеваемостта от рак на белия дроб и рак на устната кухина в Швеция също е сред най-ниските в света. Това до голяма степен се дължи на факта, че там потенциално по-малко вредните алтернативни продукти за орална употреба, като никотинови пликчета, са регулирани и достъпни за пълнолетните потребители. Швеция е напът да стане държава без тютюнев дим през 2023 г. - цели 17 години по-рано от целевата дата за ЕС, която много пазари в ЕС едва ли ще спазят.
Регулаторните органи в няколко държави в ЕС също започнаха да обръщат внимание на ползите от подхода за намаляване на вредата. Сега държави като Гърция и Чехия включват намаляването на вредата като един от стълбовете на своите политики за контрол на тютюна. В България също неотдавна беше подписан съвместен „Консенсус за насоки и препоръки за намаляване на вредата от поведенческите рискови фактори като допълнение към дейностите по тяхното ограничаване и контрол с цел подобряване на здравния статус на населението“. Министерството на здравеопазването и авторитетни представители на научни дружества и медицински организации в страната се съгласиха, че научният подход е ключов и трябва да бъде интегриран в политиките и в съвместните действия на органите на здравеопазването, медицинските специалисти и на цялото ни общество в справянето с високото ниво на заболеваемост от хронични незаразни болести и за устойчиво подобряване на общественото здраве.
- Глобалната стратегия на Филип Морис Интернешънъл наистина се основава на науката, технологиите и иновациите, но кои според Вас са най-важните условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да са успешни иновациите?
- Макар че иновациите са ключови за по-високата производителност, по-добрата устойчивост и по-добрия стандарт на живот, те могат да се наложат, само ако правителствата прилагат политики, които ги стимулират и осигуряват достъп на потребителите до тях. Повече правителства разбират колко са важни иновациите и разработват политики, които да насърчат усилията в тази посока и да доведат до по-добри резултати.
Необходими са четири компонента, за да се постигне въздействие от регулациите и да настъпи промяна: достъпност на иновациите и продуктите, информираност относно иновациите и свързаните с тях продукти, финансова достъпност на продуктите и наличие на продуктите.
Светът има нужда от политически решения, в чиито център са хората, които ще бъдат най-силно засегнати от тях. Трябва всички заинтересовани страни, включително експерти по темата, частни компании, лидери на гражданското общество и други, които могат да спомогнат за намиране на решения на проблемите, да бъдат включени в процеса.
- Научно обоснованите политики за намаляване на вредата могат да допринесат много за общественото здраве, ако наистина са подкрепени от бизнеса, взимащите решения и обществото. Според Вас какво ще е тяхното въздействие за намаляване на тютюнопушенето в света?
- Използвайки данни, прогнози и методи на самата СЗО, както и данни от трети страни, ние изчислихме потенциалното позитивно въздействие за общественото здраве, ако пушачите по света преминат на потенциално по-малко вредни бездимни алтернативи.
Според този хипотетичен модел, ако традиционните мерки за контрол на тютюна бъдат допълнени с подобрен достъп до потенциално по-малко вредни алтернативи с предполагаем рисков профил от 80% и ако настоящите пушачи преминат напълно на тях, можем да прогнозираме потенциал за десеткратно намаление на смъртните случаи, дължащи се на пушене, в света в рамките на техния живот. Макар че този вид хипотетичен анализ има своите ограничения, отказът да се признае ролята на иновативните продукти за намаляване на заболеваемостта и смъртността, свързани с пушене, удължава вредите за приблизително един милиард души по света, които продължават да пушат.
- Традиционните мерки за намаляване на тютюнопушенето по света като че ли не дават желания резултат. Но има държави, като Швеция, както вие самият вече споменахте, които отбелязват сериозен напредък. Има ли и други примери като този и с какво според Вас се обяснява успехът на тези държави?
- Както споменах, Швеция може да се похвали с най-ниските нива на тютюнопушене в Европа – малко над 5%от пълнолетното население на страната са ежедневни пушачи. Това се дължи до голяма степен на наличието на потенциално по-малко вредна алтернатива на цигарите.
Примерът на Швеция е свидетелство за потенциала на стратегиите за намаляване на вредата, включващи алтернативи на цигарите.
В Обединеното кралство нивата на тютюнопушене спадат от 19% през 2011 г. до 13.3% през 2022 г. благодарение на последователното прилагане на стратегия за намаляване на вредата. Този пример показва, че стратегиите за намаляване на вредата могат да спомогнат за намаляване на пушенето и да насърчат пълнолетните пушачи, които не искат да се откажат напълно от тютюна и никотина, да преминат на потенциално по-малко вредни алтернативи.
След пускането на пазара на бездимните алтернативи нивата на тютюнопушене в Япония спадат от почти 20%през 2014 г.до 13%през 2019. Примерът показва, че бездимните продукти са приемлива алтернатива на цигарите. Наблюдаваме подобна тенденция и в много други държави, където бездимните алтернативи вече се предлагат на пазара.
- Достъпът до информация е основно право на всеки от нас, за да можем да взимаме умни решения за бъдещето си. Как можем да гарантираме, че дезинформацията няма да се превърне в пречка за намаляването на вредата и че пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат, ще са информирани за наличието на потенциално по-малко вредни алтернативи на цигарите?
- Надявам се, че през последните няколко бурни години сме осъзнали, че дезинформацията ражда само хаос и объркване и че пренебрегването на науката и иновациите може да попречи на напредъка ни към едно по-добро общество. За да надделеем над дезинформацията, ние трябва да се опрем на силата на науката, иновациите и приобщаването. За тази цел всеки един от нас – от взимащите решения до обикновените граждани – трябва да цени повече иновативните решения, а не остарелите догми. Така ще изградим стабилна основа, върху която да построим по-добро бъдеще за всички по-бързо.
Най-голямото предизвикателство, пред което сме изправени, е да направим така, че хората да получат достъп до фактите. Сред мнозинството пушачи и обществеността цари объркване по въпроси, свързани с никотина, горенето и потенциалните ползи за общественото здраве от алтернативите в сравнение с продължаване на пушенето. Ако пълнолетните пушачи не получат точна информация, те ще продължат да употребяват цигари вместо потенциално по-малко вредните алтернативи. Виждате как дезинформацията става пречка. А и тя често се разпространява с идеологически мотиви или заради упорито придържане към схващането, че науката, иновациите и подходът за намаляване на вредата не трябва да са допълнение към традиционните мерки за превенция и спиране на пушене. Не трябва да смесваме идеологическите атаки срещу индустрията и целта, която трябва да се превърне в приоритет за всички: подобряването на здравето на пушачите и на общественото здраве, като цяло.
Ангажиментът на Филип Морис Интернешънъл за бъдеще без дим, в което цигарите ще бъдат заменени с по-добри научно обосновани алтернативи, е смела визия, която трябва да бъде обяснена. Както всяка визия за промяна, и нашата визия трябва да се аргументира, но смятам, че всички можем да се съгласим, че пушачите имат право да получат точна информация за потенциално по-малко вредните алтернативи. Затова ние използваме всяка възможност, за да хвърляме светлина върху фактите и науката, и да разобличаваме изопачаваното на истината и дезинформацията. Правим това, като се стремим да ангажираме всички заинтересовани страни, най-вече нашите критици, в продуктивен диалог, включително чрез организиране на конференции и уебинари, и работа с медиите. В нашия Интегриран доклад представяме постигания напредък по прозрачен начин, на уебсайта PMIScience.comкачваме информацията за нашата научна работа и данни, както и публикуваме резултатите от клиничните си проучвания в рецензирани научни издания. И на последно място, не се поддаваме на изкушението да отговорим на омразата с омраза, на грубостта с грубост и на изключването с изключване.
- Неотдавна Вашият главен изпълнителен директор каза, че в някои части на света след 10 -15 години ще бъде сложен край на пушенето на цигари. Виждате ли вече първите признаци, че това се случва и как може да се ускори този процес?
- В процеса на реализиране на нашата смела визия за бъдеще без дим амбициозната ни цел остава непроменена: продължаваме да работим за това поне 40 милиона настоящи пушачи да са преминали на нашите бездимни продукти до 2025 г. ФМИ също така отбелязва огромен напредък в превръщането си в преобладаващо бездимна компания до 2025 г., което означава по-голямата част от нетните ни приходи да се формират от бездимни алтернативи–цел, която вече сме постигнали на 17 пазара. Към първото тримесечие на 2023 г., над една трета от нетните ни приходи вече идват от бездимните алтернативи.
Но ние не можем да постигнем тези цели сами. Работейки по изпълнението на визията си за бъдеще без дим, бихме искали да се въведат мерки, които спомагат за максимално бързото и мащабно преориентиране към бездимни алтернативи. Уверени сме, че с правилната комбинация от лидерство на държавно ниво и търговска инициативност ще можем да ускорим драстично намаляването на тютюнопушенето. Вярваме, че с подходящите регулаторни стимули и подкрепа от гражданското общество може да се сложи край на продажбата на цигари в много държави след 10 до 15 години.
Материалът се публикува с подкрепата на „Филип Морис България“