
След атентата срещу него главният прокурор Иван Гешев бил "разпилян и хаотичен, скачаше от тема на тема". Това разказа пред ВСС зам. шефът на следствието Ясен Тодоров. Той бе призован да разкаже за емоционалното състояние на главния прокурор Иван Гешев след атентата срещу него.
Тодоров изрази съжаление, че не е бил изслушан по първото искане за оставката на Гешев, което бе оттеглено. То бе за присъствието на израелския експерт на мястото на атентата. Зам.-шефът на следствието раздаде листовки на академията, в която евреинът преподава.
"Със сигурност между 1 и 14 май не със се виждал с главния прокурор. Може би сме си разменили няколко есемеса", посочи следователят. На 4 май говорили заради бъдеща командировка на Тодоров. Тогава Гешев му разказал, че след атентата почти не е спал. Докато чакал пред ВСС, Тодоров говорил и с охраната от НСО. "Всеки от вас може да го пита и да се убеди, че това не е взрив за сплашване, а за убиване", каза Тодоров.
На 14 май в ранния следобед Гешев се обадил на Тодоров. Поискал да се видят и следователят го посетил в дома му. Останал там около 30 минути. Срещата била следобед - между 14 и 16 часа. Там разбрал, че главният прокурор е говорил с Йордан Стоев от ВСС и двамата обсъждали бъдеща оставка на Гешев и преназначаването му във Върховната административна прокуратура. Главният прокурор разказал на Тодоров, че от известно време имало натиск към него да си тръгне и му предлагали разни дипломатически постове. "Аз нямам избор, опрян съм до стената", казал Гешев.
Разказал на Тодоров, че няма да подаде оставка. Притеснявал се, че ако го направи, ще има натиск върху магистрати, за които се смята, че са близки до Гешев. Предупредил го, че след като не си даде оставката, вероятно ще има изменения в НПК, така че да бъде махнат. "Всъщност и това се случи", добави Тодоров. И посочи, че Гешев се притеснявал от намаляване на броя гласове, с които се маха главният прокурор. Още тогава предупредил Тодоров, че ще атакува такъв текст в Конституционния съд. Притеснявал се обаче, че щели да го махнат много бързо, преди КС да се е произнесъл.
Гешев изразил и притеснение за близките си. Посочил, че те се намират в чужбина.
Тодоров познавал Гешев като психически устойчив човек, с подредено и организирано мислене. На 14 май бил "разпилян и хаотичен, скачаше от тема на тема". Тодоров го отдавал на преживяното от атентата.
Зам. -шефът на следствието разказа и как случайно бил на обяд с израелския експерт. Той разказал, че ако подобен атентат станел в неговата страна, целият контингент щял да бъде заключен, за да се добие максимално бързо оперативна информация. След това мъжът сам предложил да отиде и да погледне, но посочил, че ще е необвързващо и ще трябва да се поиска официална помощ. Тогава Тодоров писал есемес на Гешев, който казал мъжът да отиде и да погледне.
Още преди двамата да се озоват на мястото на атентата, Борислав Сарафов казал, че взривът е за убиване, посочи Тодоров. Били на 30 метра от периметъра. Обясни, че експертът посочил, че мястото е изключително подходящо за поставяне на бомба. Било точно на завой, където скоростта се намалява. Затова експертът казал, че атентатът е подготвян месеци. Предположил, че маршрутът на Гешев е следен с дрон и пилотна кола, а взривът е задействан дистанционно.
Определено смятам, че атентатът е повлиял на емоционалното състояние на главния прокурор. Повечето хора, с които съм говорил, подкрепят казаното от Гешев на брифинга на 15 май, добави Тодоров, запитан от Боян Новански дали ВСС трябва да прости изказването за "политическия боклук", направено от главния прокурор на 15 май.
Тодоров изказа предположение, че Гешев е казал, че се чувства сам и без подкрепа заради внесеното от Прокурорската колегия на ВСС искане за неговото отстраняване. Той бе попитан от Огла Керелска дали главният прокурор не е визирал загуба на политическа подкрепа.
Тодоров определи и като "емоционално" поведението на Гешев на брифинга от 15 май. Обясни го като нормално с оглед преживяното от главния прокурор предишните 2 седмици.
Кадровиците изгледаха запис на изявлението на Иван Гешев от 15 май, когато той скъса оставката си и след това изрече израза "политически боклук". Записът беше допуснат като доказателство по искането за отстраняване на главния прокурор. Той е 45 минути. След разпита на Тодоров започват тези на Борислав Сарафов и на служителката на пресцентъра на прокуратурата Марчела Пантелеева.
Изобщо не е ясно докога ще продължи заседанието на ВСС.