
Българското представяне на олимпиадата в Лондон показа еднозначно, че толерирането преди всичко на елитния спорт в дългосрочен план може да донесе само провали. Веднага след края на игрите се заговори за поставяне на основата на масовия спорт преди всичко при децата в ученическа възраст.
"24 часа" се зае да потърси къде в големите градове може да се играе и тренира безплатно. Оказа се, че докато първото е възможно сравнително на доста места, то въпросът с квалифицираното ръководство стои направо трагично. Почти никъде с малките не се занимават специалисти, не се търсят таланти, които по-нататък да бъдат привлечени от клубовете и да се ориентират към професионалния спорт.
Практика навсякъде е родителите да плащат не само за тренировките, но и да купуват сами екипировката, тъй като клубовете по различните спортове нямат достатъчно средства.
В София местата, на които всеки може да спортува безплатно, са в кварталите. Там общината е изградила 61 многофункционални спортни площадки за футбол, волейбол, баскетбол, тенис на маса и др.
Столичната община има специална лятна програма за учениците - "Ваканция", която дава възможност да се тренира почти всякакъв вид спорт безплатно или на преференциални цени. Подробна информация за нея и за адресите на безплатните спортни съоръжения в града има на сайта на кметството - www.sofia.bg.
Безплатни за по 2 часа сутрин и след обяд са 8 спортни площадки в Пловдив. Те са дадени на концесия за 10 години и свободният достъп е залегнал в договора с община Пловдив, каза зам.-кметът Георги Титюков.
Според него децата от кварталите се събират да ритат футбол, а често там тичат и току-що проходили малчугани.
В момента градската управа води преговори с БФС за съвместна спортна програма, каза Титюков. Идеята ни е по 2 месеца напролет и есен на същите 8 площадки в града децата от 1-и до 4-и клас да усвояват основни футболни умения, включително и момиченцата. Засега общината търси начин да осигури хонорари на треньорите. Ако не успеем от собствени средства, ще потърсим спонсори, каза зам.-кметът.
До полунощ може да се спортува на петте открити игрища във Варна. Общинското предприятие "Спорт за всички" разполага с отлични терени с изкуствена трева и осветление. Игрищата за волейбол, баскетбол и скейт са безплатни. За футбол и минифутбол има тарифа - 60-75 лв. на час, които се плащат от отборите. Тенис кортовете в общинския комплекс в Морската градина са 12 лв. на час.
Голямата болка за масово спортуващите във Варна си остават басейните.
Двата “Приморски” не стигат за плувците от Спортнотоучилище, множеството школи по скокове във вода, ватерпол и синхронно плуване. Граждани могат да плуват само 1 час сутрин, често - в един коридор. Лятото е пренатоварено, защото във Варна се готвят националните отбори на Русия, които плащат наем и заемат басейните. В града има само още един басейн - "Делфини", в кв. Възраждане. Той обаче е по-скоро квартален.
Нови спортни центрове бяха построени в бургаските комплексите Изгрев и Славейков, където децата се обучават по различни видове спорт- футбол, борба, баскетбол, волейбол, тенис на корт, тенис на маса, лека атлетика и други. В Морската градина отвори врати открития басейн "Флора", където тренират четирите плувни клуба в града и клубът по водна топка. Преди 3 години в експлоатация влезе и спортна зала "Никола Станчев" в Меден рудник. "Лукойл Нефтохимик" даде безвъзмездно на общината тренировъчната зала до стадион "Лазур". Бургас разполага и със зали ветерани - "Младост" и "Бойчо Брънзов",
От своя страна ПСФК "Черноморец" стопанисва кампус с три игрища- две с естествена настилка и едно с изкуствена трева, както и стадион "Лазур".
С решение на Общинския съвет в Бургас в часовия пояс от 8 до 17 часа всеки ден спортните площадки и зали се предоставят безвъзмездно на спортните клубове в града. Повечето от тях обаче събират от родителите на децата така наречените такси за обучение, които варират от 20 до 60 лева месечно.
Спортни бази и физкултурни салони в Търново осигуряват безплатни тренировки за децата по програмата "Начално обучение по вид спорт". Малките могат да тренират спортна гимнастика 3 пъти седмично. Всеки вторник, четвъртък и петък от 17 до 19 часа в залата по гимнастика на стадион "Ивайло" клуб "Етър-Стил" провежда занимания, като няма ограничение във възрастта, увериха от общинската администрация.
Спортните площадки на територията на Русе, които могат свободно и безплатно да се използват от русенските деца, са 7 на брой, показа репортерска проверка. Повечето от игрищата са оборудвани за игра на футбол на малки вратички и баскетбол.
Най-голямата площадка за фитнес на открито на Балканите, която преди месец и половина бе открита в старозагорския парк Аязмото, се ползва безплатно. Любопитното е, че освен деца интерес към нея проявяват дори и хора в третата възраст.
Най-новата спортна площадка в община Стара Загора е игрище за минифутбол с изкуствена трева в село Богомилово, ще има специални часове за безплатна игра на малчуганите от селото, уверяват собствениците.
Желаещите да спортуват се събират в откритите игрища в Спортен комплекс "Простор". При лошо време сеползва закритата общинска спортна база в комплекс "Добротица", в която има игрища за волейбол, баскетбол, лека атлетика и зала за силова подготовка. Добри възможности се предлагат и в базата на ученическата спортна школа в града и в спортен комплекс "Русалка".
Около 160 000 деца се занимават годишно със спорт под шапката на МФВС, твърдят от ведомството. 30 000 от тях са част от различни програми, други 30 000 участват в мероприятията от кампанията “Аз обичам спорта”, а 100 000 се надпреварват в различните състезания от ученическите игри.
Министерството подпомага развитието на масовия спорт чрез редица програми - “Спорт за децата в свободното време”, “Физическо възпитание и спорт в училищата“, “Научи се да плуваш”, “Научи се да караш ски“, “Програма за развитие на детския футбол”. През 2011 г. бе създадена програма “Спорт за хората с увреждания и деца в риск”. През есента стартира пилотната програма „Спорт за децата в детските градини”. В три поредни години се реализира кампанията “Аз обичам спорта”, в която ежегодно участват над 30 000 деца в повече от 170 общини в цялата страна. Общото финансиране за тези дейности е 2,5 млн. лв.
Ежегодно се провеждат ученическите игри за деца от 5-и до 12-и клас от общообразователните училища. В игрите участват около 100 000 деца. Предоставените средства от МФВС за провеждането им са в размер на 464 000 лева.
За осъществяването на спортните дейности, насочени към децата, лишени от родителски грижи, за първи път през 2011 г. е одобрен и финансиран проект на Българска спортна федерация за деца, лишени от родителски грижи. С реализирането на този проект се създадоха условия за осъществяване на тренировъчна и спортно-състезателна дейност за децата от всички домове на територията на страната.
ПО ТЕМАТА РАБОТИХА:
ДАРИНКА ИЛИЕВА, ИСКРА СОТИРОВА, ВАНЬО СТОИЛОВ, ЛЮБО ИЛКОВ, ЮЛИЯНА ВЕЛЧЕВА, БУРЯНА БОЖИНОВА, МАРИЯ ИВАНОВА, ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА, СВЕТЛАНА СТОИМЕНОВА, ВИОЛЕТА МИНЧЕВА, ЯНЕТА ДИМИТРОВА, ВЕЛИЗАР МАДЖАРОВ, РОСИЦА САНДУЛОВА, ДИМА МАКСИМОВА
В Банкя играят без пари от 3 години
Вече 3 години в Банкя всеки може да се занимава със спорт безллатно, стига да има желание, разбира се.
Площадките са в двора на 78-о училище, където има игрище за футбол (изкуствена трева със силиконови гранули), тенис корт (настилка Green Set), мултифункционален терен с тревно покритие за всякакви спортове (футбол, баскетбол, волейбол) и 5 маси за тенис.
Проектът и финансирането са изцяло от общината, обясни кметът на Банкя Рангел Марков. Терените се стопанисват от училището (без никакъв наем) и на тях е възможно да се спортува извън часовете по физическо възпитание, а сега, по време на ваканцията, по цял ден. (24часа)
Мартин Зафиров: В Драгоман нито едно дете не плаща, за да спортува
С Мартин Зафиров Разговаря Георги Банов
-Защо се направи тази програма?- Всичко е по идея на кмета Андрей Иванов. Той пожела да направим така, че да има безплатни занимания по спорт. Защото децата трябва да са равнопоставени. Иначе родителите на Пеле можеше да нямат пари да му плащат таксите. И сега нямаше да е Крал на футбола.
- Колко струва цялата програма?- Общината е малка. Струва 50 000 лева. Но при добро желание пари се намират. Приятели също помагат. В момента например хлапетата тренират футбол по програма, която ни предостави Любо Пенев. Сигурно в "Левски" и ЦСКА нямат такава.
- Има ли достатъчно клубове?- Има. Момчетата имат два футболни отбора, за момичетата имаме танци. Сега започваме и хандбал. Имаме идея и за ръгби. Екипировката ни е пълна, сега купуваме и обувки на играчите.
- А треньори?- Всички са на граждански договори. И си вършат работата.
- Защо се нави на тази работа?- Защото, като бях в Германия, видях какво е отношението към спорта. Там общината дотираше всяко дете, което се запише на спорт. Защото има точни разчети колко след това падат заболявания, престъпността, как се помага на децата да се развият като личности и след това да плащат данъци. До последната стотинка. У нас само си говорим, че даваме за спорт, ама не е така.