
- Лично президентът Радев уважи официалното откриване на „Културен център „Жул Паскин“ във Видин
- Президентът на Израел Исак Херцог изрази възхищение от събуждането за нов живот на Синагогата, благодарение на усилията на кмета на Община Видин и екипа му
Стотици гости и граждани присъстваха на официалното откриване на възобновената сграда на емблематичната за цяла България Видинска синагога, която отвори врати като „Културен център „Жул Паскин“.
Поканата на кмета на Община Видин д-р Цветан Ценков бяха уважили и редица официални гости, сред които президентът на Република България Румен Радев, придружен от съпругата си Десислава Радева, министърът на културата Кръстю Кръстев, Негово Превъзходителство г-н Йосеф Леви Сфари, посланик на Държавата Израел, председателят на Централен Израилтянски Духовен съвет и член на Изпълнителното бюро на ОЕБ "Шалом" Максим Делчев, главният равин на България Рав Йоел Ифрах, заместник-председателят на Държавна агенция „Архиви“ Румен Борисов, Видинския митрополит Даниил, народният представител Любен Иванов, заместник- областният управител на Видин Ани Арутюнян и др.
Кметът на Видин д-р Ценков се обърна с приветствие към присъстващите, в което отбеляза, че старопрестолен Видин се гордее с историята си и забележителните културни паметници, а местните хора са известни със своята толерантност към другите култури и религии.
„Тази прекрасна сграда е творение на любовта на хората, защото вярата в Бога значи любов! След 50 години на разруха успяхме да изградим този прекрасен храм на духовността и да го превърнем отново в духовна същност на България и на Видин, в която се превърна „Културен център „Жул Паскин“. Ние даваме заслуженото не само на Видин, но и на цяла България – вярата, надеждата и любовта към Бога, традициите и изкуството!“, сподели д-р Ценков. Той изказа надеждата си на това място да бъдат видяни най-хубавите изложби, постановки и концерти и допълни:
„Надявам се с тази сграда ние да кандидатстваме не само за Сграда на България, но и за Сграда на Европа!“
В своето слово държавният глава Румен Радев заяви:
Видин в продължение на десетилетия очакваше този миг – денят, в който великолепната Видинска синагога ще може да заблести отново в своя автентичен вид. И аз съм сигурен, че само хората, които са виждали с очите си доскорошните руини на храма, могат да осъзнаят огромната работа, която е извършена, да оценят усилията на институциите, на местната власт, на г-н Ценков и неговия екип, да се възхитят на майсторството на реставраторите на Синагогата.“
„Възраждането й от пепелището и разрухата, постигнато с усилията на местната общност и институции, показва, че националното ни съединение и помирение са единствената валидна държавническа философия.“, каза министър Кръстев.
В емоционално видеообръщение президентът на Израел не скри възхищението си:
„Великолепната Видинска синагога се събужда за нов живот. Тя ни нашепва от дългото, богато и понякога болезнено минало. Но тя ни разказва много и за настоящето – за решителността и добрата воля, която подпомогнаха този реставрационен проект! Както и за кмета на града, който предприе действия за възстановяване на Синагогата, която беше в руини от десетилетия, за да стане отново символ на живот!
Г-н кмет Ценков, сърдечно Ви благодаря за всичко, което направихте, за да се стигне до този момент! Както и за всичко, което знам, че Вие и Вашият екип ще продължите да правите!“
С реставрацията на тази ценна историческа реликва, каквато е Синагогата, Видин затвърждава ролята си на център на етническата толерантност и туристически център, на град, произвеждащ културни продукти.
„Културен център „Жул Паскин“ има стойността да се превърне в туристическа атракция за българи и чужденци, обединяваща функции на музей, изложбено пространство, многофункционална зала за събития и парк.
Сградата, където се помещава културният център, носещ името на родения във Видин световноизвестен художник Жул Паскин, е построена през 1894 г. Еврейският храм е бил вторият по големина в страната и неговата декорация е превъзхождала украсата на Софийската синагога, затова не случайно е била наричана "Белият лебед на Дунав“. Като еврейски молитвен дом престава да съществува през 50-те години на миналия век след масовото изселване на еврейските семейства от Видин. През 60-те и 70-те години сградата се е използвала за различни нужди и до старта на реставрацията през 2021 г. тъне в разруха.
Реконструкцията на 129-годишната сграда на Синагогата се извърши по проект "Реставрация и адаптация на Синагога - Видин в туристически обект "Културен център "Жул Паскин". Реализацията на проекта стана възможна, след като през 2017 г. организацията на евреите в България "Шалом“ прехвърли под условия собствеността на сградата на Община Видин.
До 22 септември „Културен център Жул Паскин“ е с вход свободен за всички желаещи да го разгледат.