
52% от урбанизираната територия са зелени площи, което прави столицата ни една от “най-природните” в Европа. Борисовата градина е любимата
София е една от най-зелените столици в Европа. 52% от урбанизираното пространство е в зелени площи. А парковете ѝ са малки градски оазиси и любимо място за всички столичани.
Свикнали природата да е органично интегрирана в градската среда, хората често ги избират като място за срещи. Всеки втори столичанин ходи в парка, за да се види с приятели. Това показа проучване на агенция “Маркет Линкс”, проведено по поръчка на общинското предприятие “Софияплан” преди време.
Втората най-честа причина, разбира се, е разходка с детето, за да поиграе навън.
Самостоятелната разходка за размисъл и релакс пък е третата посочена от анкетираната причина да изберат да отидат в някой от градските паркове. Тя изпреварва случайното преминаване по алеите, спортуването и разхождането на домашни любимци. Почти
една трета от столичани ходят в парка всеки ден
Любимият на софиянци е Борисовата градина, при това от много поколения насам. Той е предпочетен от 36% от анкетираните.
Историята му започва преди 141 години с посаждането на 10 хил. фиданки по идея на тогавашния кмет на града Иван Хаджиенов. Той носи и различни имена - Разсадник, Пипинер, Цариградска градинка. След раждането на престолонаследника Борис Търновски паркът е преименуван на Княз-Борисова градина. В периода на социализма се нарича Парк на свободата. А от 1992 г. отново носи името на цар Борис III. Днес най-известните места за среща в Борисовата градина са Езерото с лилиите, Ариана, Патешкото езеро.
Прочутата детска площадка с каменното слонче пързалка и костенурката пък бе увековечена в незабравимата анимация на “Сънчо”, с която си лягаха българските деца във втората половина на ХХ век.
Тук се намира и Астрономическата обсерватория на СУ
“Св. Климент Охридски”. Любознателните могат да погледнат небето над София през най-стария телескоп на постоянен фундамент в България, който се използва още от 1897 г. за целите на обучението по астрономия в университета. Беше реставриран през 2004 г. А първият наблюдателен уред на обсерваторията, създадена по-малко от 20 години след Освобождението, е зрителната тръба на известния български учен възрожденец д-р Петър Берон, подарена от племенника му на Българското книжовно дружество.
Вторият най-любим парк на софиянци е Южният парк и дори изглежда странно, че е посочен само от 13% от анкетираните жители на града. А винаги е пълен! През последните години той се превърна освен в зелено и в артистично сърце на града - там се провеждат много фестивали, които съчетават концерти с артзони, инсталации, изложби, стрийт фууд и са особено притегателни за младите хора. “Водна паша”- скулптурната композиция на големия българския творец Павел Койчев, пък вече е едно от специално посещаваните места в парка.
В Южния парк се срещат 65 вида птици, 29 от тях защитени,
а две са записани в Червената книга на България.
Третият любим парк е Западният, посочен е от 6% от хората. Следват Северният и “Заимов”.
Едва 1% пък казват, че посещават Витоша редовно. Видимо е, че през лятото този процент неимоверно нараства.
Всеки пети жител на града обаче няма на пешеходно разстояние от дома си парк,
градина или друго зелено пространство. 20,3% от столичани нямат достъп до достатъчно зеленина на разстояние до 10 минути пеша от вкъщи, докато 79,30% са отговорили, че имат такова наблизо. 13 на сто пък са посочили в анкетата им отнема от 16 до 30 минути, за да стигнат до най-близката зелена зона. 6,4 на сто са изчислили, че за същото се нуждаят от повече от 30 минути.
Разпределени по райони, най-много жители на “Банкя” и “Нови Искър” са отговорили, че не разполагат с парк или градина в близост до вкъщи - съответно 57,1 и 55,6%. След тях са жителите на район “Витоша” - 43,5%. На другия полюс са анкетираните в район “Изгрев”, от които 100 на сто са заявили, че имат парк или градина на до 10 минути от жилището си.
В район “Оборище” без бърз достъп до зелено пространство са само 5,1 на сто от обитателите, а във “Възраждане” - 6,1%.
Трима от четирима жители на столицата отиват до близкия парк или градинка пеша и също толкова прекарват там между половин и два часа. Най-често паркове посещават жителите на район “Кремиковци”, а най-рядко - на “Банкя и “Нови Искър”.
Най-високо софиянци оценяват зеленината, спокойствието и дърветата в парковете и градините около дома си, а най-често не им харесва поддръжката и чистотата.
Ако можеха да променят нещо, те биха добавили повече места за почивка (пейки, беседки),
повече дървета и водни площи. Има търсене и на повече места за спорт и детски площадки.
Един от осем респонденти твърди, че в парковете и градинките вече има много хора, особено в почивните дни, и площта не достига. По-често тези оплаквания се чуват от родителите на малки деца
През последните години общината е ремонтирала над 50 парка и градини. И се изградиха три нови - “Възраждане”, “Въртопо” и линейният парк по бул. “Македония”.