
13-етажното бетонно чудовище е най-високото и най-грозното здание в Смолян, за да се събори, са нужни 500 000 лева
13-етажно бетонно чудовище грози центъра на Смолян и става все по-опасно. През годините дори двама души намериха смъртта си из откритите пространства на сградата. За кратко тя бе частично опакована по настояване на местните власти, но вятърът бързо изпокъса висящите платна. Строителният скелет се намира в непосредствена близост до МБАЛ - Смолян.
Сградата е строена за търговски център на четири етажа в последните години на социализма. През 2001 г. с решение на общинския съвет е продадена на търг за 200 хил. лв. на дружеството на Мохамад Наджар. Тогава бе обявено, че той е сириец, но впоследствие се оказа гражданин на Йордания. Плановете му бяха да изгради елитен 5-звезден хотел, който да е част от голяма международна хотелска верига.
След покупката Наджар получи разрешение за надстрояване на още 9 етажа. Проектът му бе за 13-етажна сграда с обща застроена площ от 32 000 кв. м и собствена площадка за хеликоптери, казино, търговски център, ресторанти, барове, кабаре. Първоначално ставаше въпрос за инвестиции от около 10 млн. долара. Смолян е избран целенасочено за място на тази инвестиция, защото според Наджар съчетава “чист въздух, планини, пещери, геотермални извори, ниска престъпност, възможности за каране на ски и ловен туризъм”.
Към онзи момент Наджар участва в управлението на хотели в Аман, столицата на Йордания. В България се занимава с туроператорска дейност и строеж на хотел във Велинград. Той уверяваше смолянската управа, че след като открие хотела си във Велинград, започва да работи по сградата си в Смолян. Това обаче не стана. Вместо да реализира инвестицията, той бе изгонен от България. През 2009 г. бе обявено, че Мохамад Наджар е задържан от ДАНС и предстои да бъде експулсиран заради проповядване на радикален ислям.
Впоследствие сградата се явява като собственост на “Международна компания за хотели и туризъм” ЕООД на трима йорданци - Мохамад Наджар, Анас Анани и Ахмад Хурани. По-късно е на друг техен сънародник - Зиад Шаммари. През ерата Шаммари върху сградата имаше възбрана за неплатени данъци към община Смолян и НАП. Компанията е предупредена, че ако не се обслужат задълженията, ще се премине към публична продан.
От местната управа в Смолян казват, че не могат да осъществят контакт със собственика, за да го принудят да я довърши или обезопаси. Според общината, за да се събори сградата, ще са нужни над 500 000 лева.
През 2021 г. част от активите са придобити от софийската компания “Сигео” на Симеон Борисов. Според договорката международната компания ще остане да съществува с намалени активи и пасиви. Към момента на сделката активите на “Международна компания за хотели и туризъм” ЕООД възлизат на 2 060 040 лв., а пасивите са 5 512 315 лв. по балансова стойност. Активите ще преминат към новото дружество. Към него ще се прехвърлят и пасиви за 1,5 млн. лева, които представляват част от главница по получени средства по-рано. Впоследствие те са били цедирани към кредитора “ИСА 2000” ЕООД на бизнесмена Юлиян Инджов.
Междувременно от това лято в ниските части в подножието на сградата, където имаше храсти и боклуци, се строи. Строежът се извършва именно от строителния предприемач и бивш съсобственик на ЦСКА Юлиян Инджов. Намерението му е да се построи търговски център, където да има супермаркети, аптеки и магазини на известни марки, както и малки помещения за местни занаятчии и производители.
Темата за добрия стопанин ще е част от проекта на “24 часа” за местните избори. Медията подкрепи призива на Гергана Паси за закон за добрия стопанин и попита читателите има ли в града им сгради призраци. Пишете на [email protected]. Всеки българин, който иска да управлява големи и малки градове, ще бъде питан как да се насърчават хората, които обичат своите населени места, и да се санкционират тези собственици, които с безхаберието си ги унищожават.