
Балканското градче Шивачево между Сливен и Твърдица има около 4300 жители. То обаче тръгна с амбиция към класацията на в. "24 часа" за най-дълголетно българско семейство.
"Ние имаме четирима старци - брат и три сестри с обща възраст 346 г. и 3 месеца. Значи, средната е почти 87 г. Ако прибавим и мъжа на едната сестра дядо Илия, който е на 86 г., отиваме още напред. Да са живи и здрави, голям отбор са с 8 синове и дъщери, 11 внуци и 6-има правнуци", ентусиазира се местният чешит Деню Топалов, който и на 75 г. се гордее с детския си прякор Кюфтето.
В двора под асмата са седнали на сянка Койчо Русев, сестрите му Цонка и Тянка, до тях е Николина със съпруга си Илия.
Събрани са в обширната градина пред бащината къща, в която останал братът. В 3 ч следобед петимата вече са пийнали по една малка мастика и са преполовили подсладеното кафе.
През това време Дора, дъщерята на дядо Койчо, реди пред тях подноси с бяло грозде, кексчета и топла домашна баница.
"Те не знаят сън по това време, не са научени на такова нещо. Събират се, говорят, че и политика бистрят, не пропускат новини", обяснява Йордан, син на Цонка.
Дядо Койчо Русев е роден на 18 февруари 1922 г. и според регистрите в кметството е най-възрастният в Шивачево.
Рекордът в градчето е на зетя Руси Мекянов, мъж на сестра му Тянка, който се споминал на 92 г.
"До едно време чаках някой отгоре да ми каже докога да стоя тука, ама никой нищо не ми обажда, затуй съм си наумил да бия с 10 г. рекорда на зетя", заканва се от количката си дядо Койчо.
Баща му също се казвал Койчо, но сестрите се шегуват, че бате им не носи неговото име, а е кръстен на съседа. Разказват следната история.
Родителите им Яна и Койчо имали момченце, което нарекли на свекъра Руси, но то починало като пеленаче. Следващото момченце кръстили Петър на тъста, но и то поживяло месец. Когато се родила трета мъжка рожба, по някакъв обичай го оставили на улицата - името с късмет да му дойде и късмет да му носи. Съседът Койчо намерил бебето и на него го нарекли. Още на младини Койчо се сдобил с лидерския прякор Газдата, който означава главатар. Над 40 г. работил в селкоопа като отговорник за ресторанта и кръчмата.
"Бях на фронта през Отечествената война, ама първо се ожених, да не изтърва хубавата Дойка.
Отидохме с войската до Белград и се върнахме. Не да кажеш, че беше като на разходка, ама нямаше кой знае какви боеве, погърмяхме. Аз като войник не съм раняван. Пострадах от оръжие по-късно, като ловец. Бях на 28 г., отидохме да бием юрдеци.
Един колега вървеше пред мен, цевта му надолу. Изскочи изведнъж едно животно и другарят ми случайно натисна спусъка. Гръмна и ме рани в крака. Цял живот все накуцвах", разказва старецът.
След фронта станал частен кръчмар, но народната власт бързо го организирала в селкоопа.
"Всичко мога да готвя - супи, яхнии, месо на жар, на луканки и еленски бут съм майстор.
Откакто се заседях в количката, дъщеря ми Дора дойде от Стара Загора при мен да ми помага и да реди двора", хвали се дядо Койчо.
След него в семейството на Яна и Койчо се появили и трите дъщери.
"Родителите ни млади умряха. Майка ни на 52 г. си отиде, баща ни - на 60. Аз съм се родила след батко на 22 септември 1924 г. Омъжих се на 18, над 50 г. живяхме в мир и любов с мъжа ми.
Цял живот в ТКЗС-то съм работила, звеноводка бях. До много години се стига с много труд. С работа и мир се живее повече", казва 88-годишната Цонка Йорданска.
Сестра й Тянка Мекянова се родила на Благовещение - 25 март 1927 г., на тази дата родила и сина си. Дъщеря й Тинка е директор на детска градина във Варна. Там е внукът й Русилен, две от внучките са в Америка, има една в Италия.
В Кипър са пък децата и внуците на третата сестра Николина Славова, родена на 2 август 1930 г."Има някаква сила, която ни държи четиримата заедно още, кой знае каква е причината. Никога не сме се карали, раздори в семейството ни не е имало. Не знаем кавга за нивя, за къща.
Батко ни остана в родния дом, така си е писано, никой не му оспори правото. Каквото наследихме, разделихме си поравно.
Много сме си помагали, подкрепяме се. По доктори не ходим, не се оплакваме, знаем да си търпим болежките", обяснява Николина.
"Ако бяхме ходили по доктори, нямаше да сме заедно сега тука", допълва я Цонка.
"Докторът е за най-накрая", приключва темата дядо Койчо с авторитета на патриарх.
каре
"24 часа" търси най-дълголетното семейство у нас
В. "24 часа" продължава инициативата си да открие най-дълголетното семейство у нас. Идеята дойде, след като 9 италиански братя и сестри на обща възраст 818 години бяха записани в Книгата на рекордите "Гинес".
Първите български участници бяха петте сестри от Курило - Гергинка, Кана, Надка, Иванка и Доста (на снимката), чийто общ сбор години е 415.
Очакваме предложения за нови кандидат-рекордьори. Трябва да са живи братя и сестри.
Пишете ни на [email protected] Очакваме ви!