
Кощунство е да се примиряваме с това, че сглобка управлява, смята вицепрезидентът
Горещо беше на Независимостта в центъра на тържествата - Велико Търново. В последния ден от астрономическото лято улиците на града се изпълниха с много празнично настроени българи, които се радваха на слънцето, сладоледа, пъстрото шествие, концертите. Усещаще се обаче и високият градус на политическата есен.
Честванията в историческата и духовна столица започнаха с празнична литургия в Иван-Асеновия храм "Св. 40 мъченици", където на 22 септември 1908 година княз Фердинанд провъзгласява независимостта на България. Великотърновският митрополит Григорий донесе в църквата светиня частица от мощите на пазителя на българския народ Св. Иван Рилски "Би трябвало да осъзнаваме и да филтрираме всяка една година от тези 115, особено сега, защото са наистина трудни времена. Изпитанието отвсякъде бди, изпитанието отвсякъде ни съблазнява. В края на краищата, когато говорим за националност и независимост , най-добре е това да го имаме в нашите сърца и души", каза владиката.
Манифестът, с който васалното княжество България става независимо царство, отново беше прочетен в театрална възстановка на актьорите от Великотърновския театър. В крепостта "Царевец" с военен ритуал бе издигнат българския трибагреник.
"Много е дълга българската памет, но тя не разделя, тя обединява. Затова 115 години по-късно днес е кощунство да си говорим на "наши" и "ваши", на "фоби" и "фили", да се разделяме на променени и не особено променени. Кощунство е след цялата държавническа традиция, която имаме - сред най-старите в Европа, да се примиряваме с това, че сглобка управлява. Не искам да произнасям тази дума, това е унизително за мен и за хората, които ме слушат." Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова от двореца на Царевец.
"Едно правителство има своите и добри резултати, и своите грешни политики, но нека на тази дата изоставим квалификациите, това е диагноза и за самите нас като общество. А, тези, които участват в правителство и управление - нека чуят нашия призив и направят така, че да изтрият това обидно понятие", призова Йотова.
Добави, че си имаме достатъчно проблеми, чака ни тежка зима и тече безпардонна война, която никой не може да обясни в 21-и век. "Ето за това трябва да мислим, а не да поругаваме основния си закон - конституцията, написана тук в този град. Не да се движим от партийни и тяснокотерийни интереси, не да противоборстваме, защото точно хилядолетната ни история сочи, че колкото пъти се разделят царството и народът, толкова пъти враговете ни се опитват да ни изтрият от географската и политическа карта", предупреди вицепрезидентът.
"Ако трябва да се поучим от историята, нека пожелаем водачите на нацията днес да работят и да се борят за националните каузи. С приемственост, традиция и обединение - така, както са го направили предците ни, не с ежедневните препирни и скандали", каза в словото си кметът на Велико Търново Даниел Панов. Подчерта, че историческите крачки в развитието на една държава се оценяват от поколенията и по-важна от оценката на бълтгарите днес е оценката на децата ни утре.
Панов се обърна с призив да бъдем хора, да се подкрепяме и да правим добро. "Така, както го направиха предците ни преди 115 години. Доброто се отплаща многократно! Нека се обединим около доброто и то ще се умножава", каза кметът.
Три военни оркестъра от България и Белгия поведоха празничното шествие от крепостта Царевец до паметника "Майка България", където беше поставен гирлянд от цветя в знак на признателност.
Кулминацията на честванията бе тържествената проверка-заря на площад "Цар Асен Първи". В нея се включи председателят на народното събрание Росен Желязков.