
Сигнал за евентуален конфликт на интереси на кмета на Добрич Йордан Йорданов подадоха съветници от ГЕРБ. Той е пратен до Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) на 21 септември. Това съобщи Иво Пенчев, председател на групата съветници на ГЕРБ в Общинския съвет. Повод за сигнала е докладна записка в последното заседание на Общинския съвет, в която се предлага частично изменение на общия устройствен план на Добрич за промяна на на територия с режим „Обработваеми земи – трайни насаждения” в зона „Терени за енергийни производства” с площ 1 222 687 кв.м.
Промяната на статута на земята е заради инвестиционно предложение за изграждане на парк от вятърни генератори. Искането за промяна е постъпило на 23 август от ООД с трима съдружници – като една от фирмите в него е на майката на Йорданов. „Това е облагодетелстване чрез служебно положение”, обяви Пенчев и призова Йорданов да се оттегли от предизборната кампания, тъй като той също е кандидат за кмет на Добрич за следващия мандат. Докладната записка беше приета от Общинския съвет на последното му заседание от 19 септември.
На 21 септември кметът Йордан Йорданов със свои заповеди връща за ново обсъждане две решения на Общинския съвет от това заседание. Докладната записка за частично изменение на общия устройствен план на Добрич е върната заради множеството дебати и изказани съмнения за конфликт на интереси от общинския съветник Детелина Николова, бивш кмет на Добрич. „За да се избегнат всякакви съмнения в обществото и гражданите на Добрич кметът връща въпросната докладна за ново обсъждане от Общинския съвет и разглеждане в постоянната комисия „Устройство на територията и строителен контрол“ в Общинския съвет и настоява тя да бъде разгледана и в постоянната комисия „Предотвратяване и установяване конфликт на интереси“, се казва в съобщение на общината.
За 27 септември председателят на Общинския съвет Нивелин Радичков е насрочил извънредно заседание с две точки – въпросната оспорвана от ГЕРБ точка - одобряване на частично изменение на общия устройствен план на общината и втората - промяна на характера на собствеността и предназначението на част от поземлен имот. „Втората точка е заради взето решение на Общинския съвет на последното му заседание, но не с необходимото квалифицирано мнозинство от 2/3 от общия брой на общинските съветници, поради което се явява незаконосъобразно прието. Докладната се отнася до решение на Общинския съвет за предварително съгласие за промяна предназначението на общинска собственост от публична в частна общинска собственост”, се казва още в съобщението на общината.