
Наистина са неизправни, защото срокът на годност на горивото е изтекъл, за нас са опасни, няма кой да ги поправи, казват експертите
България да даде на Украйна дефектни ракети С-300 и боеприпаси с отпаднала необходимост предлагат (не)коалиционните партньори ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, и ДПС. А вносители са лично лидерите Бойко Борисов, Христо Иванов и Кирил Петков, както и депутатите Делян Пеевски, Христо Гаджев и Ивайло Мирчев.
Предвидено е да се дадат ракети, а не цели зенитно-ракетни комплекси С-300, както и бойни патрони по стандарт на НАТО.
Проектът на решение бе внесен в парламента във вторник сутринта и на извънредно заседание комисията по отбрана набързо каза “да”. А в сряда то ще влезе и в пленарната зала, където се взема окончателното решение.
Ракетите са дефектни и не могат да послужат на Българската армия, потвърди го и военният министър Тодор Тагарев на заседанието на комисията и увери, че това няма да застраши националната сигурност.
България е правила опит да поправи ракетите. Такава процедура е била задвижена от Министерството на отбраната в периода от 15 септември 2020-а до 21 юли 2022 г. Единствената допусната фирма е била тази на производителя - руския концерн за въздушно-космическа отбрана “Алмаз-Антей”. Оказало се обаче, че
и концернът няма възможност да поправи ракетите
и е предложил България да се обърне към резерва на Русия, което не е възможно заради инвазията в Украйна.
“Българската страна няма способност за ремонт и възстановяване на неизправните зенитно-управляеми ракети от типа 5B55P(K) за ЗРК С-300, без това да застрашава живота и здравето на личния състав. Съответно България не може да ги ремонтира, нито да ги ползва, но са нужни на украинската противовъздушна отбрана”, пишат вносителите.
“Ако ние тръгнем да ги правим, при нас рискът, ако стане инцидент, е по-висок за личния състав и хората, които ги обслужват, докато при украинците този риск е по-приемлив, тъй като според тях с един от дефектните комплекси могат да ремонтират няколко от техните действащи и да защитават градовете си”, обясни шефът на комисията Христо Гаджев.
Какъв точно е дефектът на ракетите, е секретна информация. “Тези зенитни ракети не са преминали успешно тестовете”, лаконичен бе зам.-командирът на ВВС бригаден ген. Петьо Мирчев.
Ракетите наистина са неизправни, срокът на годност на горивото им е изтекъл. То е опасно и токсично и у нас няма условия да бъде подменено, казват експерти.
Секретна е и бройката на ракетите,
които имаме и можем да дадем, но те не са много, стана ясно от изказване на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който присъства на учението Noble Blueprint 2023 на полигон “Ново село”.
“Има преимущество на въоръжението от съветско време. Затова е нормално и някои системи и специално зенитноуправляемите да не могат да се поддържат. Те не са много, няколко бройки”, каза Ефтимов и обясни, че ракетите са опасни дори и за съхранение.
Президентът Румен Радев, който и преди се е изказвал против даването на военна помощ на Украйна, критикува решението. “Моята позиция е ясна. Правителството и Народното събрание следва да съхраняват отбранителните способности на Българската армия, а не да я ползват за донор на чужди армии”, каза държавният глава.