
- Хората да кажат искат ли разширяване на зелената зона в “Илинден”, както планира Столичната община, казва кандидатът за кмет на район "Илинден" от "ПП - ДБ (Спаси София)"
Емил Бранчевски е бил зам.-ръководител на Центъра по хернийна хирургия в болница “Клементиненхаус”, Хановер, Германия. Завършил е Медицинския университет в София.
Младият хирург е защитник на спазването на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места и
забраната за достъпна непълнолетни до психоактивни вещества
Личната му кауза е популяризирането на здравословен начин на живот и спорт сред подрастващите и превенцията на агресията сред младежите.
Основател на екип “Здравеопазване” в гражданската организация “Спаси София”, изработила подробна стратегия за общинско здравеопазване.
Мечтае да живее в град, в който майките с колички не трябва да се борят всекидневно с разбитите тротоари, а възрастните хора - с непреодолими бордюри. Да има къде да паркираме и да караме колело, без да си пречим и да създаваме рискови ситуации на пътя.
Има желанието
да направи най-голямата детска площадка в София -в “Западен парк”, изцяло от естествени материали
“За мен, като лекар и баща, основен приоритет е нашите деца да бъдат заобиколени от здравословна и безопасна градска среда. Ще работя за град, който се грижи за хората и служи за пример на останалите градове, както подобава на една европейска столица”, посочва д-р Бранчевски.
- Г-н Бранчевски, кое е мястото във вашия район, на което бихте поканили приятели, близки или пък избирателите си за среща?
- Градинката “Св. Троица”.
- Адекватни ли са бюджетите на районите? За увеличаване на кое перо бихте се борили?
- Не, недостатъчни са. Трябва да се отделят значително повече средства за поддържане на зелените площи, но също толкова важно е и
да се увеличи автономията на районите в разходването на тези средства,
защото различните райони имат различни проблеми и приоритети.
- Има ли въпрос, по който смятате, че хората от кварталите трябва да си кажат думата на районен референдум?
- Районните референдуми са чудесен инструмент за решаване на казуси, засягащи пряко жителите на района и по които няма единомислие. Пример за такъв казус е намерението на Столичната община да разшири зелената зона в район “Илинден”.
- Повече нови сгради или повече празни зелени площи?
- Смятам, че
максималната плътност на
сгради в района е достигната
и е редно да се съсредоточим върху опазването и облагородяването на зелените площи.
- Най-амбициозното решение, чиято реализация може да гарантирате за 4-годишен мандат?
- Изграждане на детска градина в жк “Гевгелийски”, защото такава там сега няма. Недопустимо е в град, имащ претенциите на европейска столица, да има цели квартали без нито една детска градина.
Районните кметове са най-близките и реално най-важните хора от властите в града, на които софиянци доверяват да управляват техния квартал и с които имат най-бързата обратна връзка.
Затова в това специално приложение разказваме за всеки един район с неговите квартали и представяме и част от кандидатите за изборите на 29 октомври.
Къде са съсредоточени най-много млади хора, къде потенциалът за строителство е най-голям, колко още детски площадки искат жителите му - “портретът” на всеки един район според статистическите данни и през очите на един (кандидат) кмет. За една общност е важна новата пешеходна пътека, за друга - довеждащият транспорт от метрото, за трета - да запази старо дърво или да възроди любителски спортен турнир в близкия парк. Сигурни сме, че хората, които имат амбицията и потенциала да организират и управляват живота в даден район, знаят за какво мечтаят жителите му и как да го постигнат.
Затова на самия праг на предизборната кампания даваме думата на кандидатите за районни кметове. Някои от тях вече са натрупали опит досега, други тепърва излизат на политическия терен, трети са били съпричастни с местното самоуправление, но още не са се доказали в него.
Но всички те искат да говорят на един език с избирателите си, а “24 часа” дава думата на представители на различни политически сили в проекта “София. Кварталът”.