
- Първата задача - да стимулираме хората към създаване на общности, с които администрацията ще бъде в пряка и прозрачна връзка
- Сега бюджетите на районите са неадекватни, формират се без критерии и без отчитане на проблемите им, казва кандидат за районен кмет на "Искър" от “ПП - ДБ (Спаси София)”
"След повече от 10 години създаване и успешно ръководене на собствени бизнес проекти се чувствам готов да се включа в борбата за по-добра София и по-добър район “Искър”. Ще приложа всичко научено и ще бъда винаги на разположение, близо до хората, защото вярвам, че единственият начин да преобразим района и града ни е да го направим заедно! Баща, съпруг и предприемач.”
Така се представя Ясен Русев, който е разработил “вълшебна” боя за писане - изцяло българска иновация, нанасяна по стените на училища, университети и офиси на корпорации в почти целия свят.
- Г-н Русев, кое е мястото във вашия район, което обичате и където бихте поканили приятели, близки или пък избирателите си за среща?
- Определено езерото в квартал “Дружба 1”. Харесва ми как там се съчетава природата с градската среда, което пък предоставя възможности за отдих, спорт и културни събития.
- Проучихте ли вече с какви средства ще разполагате, ако бъдете избран за кмет? Адекватни ли са бюджетите на районите, за увеличаване на кое перо бихте се борили?
- Проблемите, които остават нерешени с години, показват, че бюджетите не са адекватни. Нещо повече - формират се без критерии и без отчитане на проблемите в районите.
Ако трябва да избера увеличението само на едно перо, то със сигурност ще е това, с което да се направи модерна, здравословна и сигурна среда за децата и младежите - от детските градини и ясли до възможностите за спорт.
- А има ли въпрос, по който смятате, че хората от кварталите трябва да си кажат думата на районен референдум?
- Хората трябва да си казват думата често и да бъдат активни. Смятам, че доброто управление се постига именно чрез диалог със заинтересованите общности.
Бих поставил на референдум въпрос, който изисква голям финансов ресурс, който би бил за сметка на други дейности.
- Повече нови сгради или повече празни зелени площи?
- Със сигурност повече зелени площи, но това не означава спиране на строителството. Проблемът е, че сега се прави без ред, без визия и без контрол. Вярвам, че с открита политика може да се постигне баланс между интересите на инвеститори, граждани и устойчивата градска среда.
- Най-амбициозното решение, чиято реализация може да гарантирате за 4-годишен мандат?
- Да стимулирам създаването на общности в района и да изградя стабилна и прозрачна връзка между тях и районната администрация.
Районните кметове са най-близките и реално най-важните хора от властите в града, на които софиянци доверяват да управляват техния квартал и с които имат най-бързата обратна връзка.
Затова в това специално приложение разказваме за всеки един район с неговите квартали и представяме и част от кандидатите за изборите на 29 октомври.
Къде са съсредоточени най-много млади хора, къде потенциалът за строителство е най-голям, колко още детски площадки искат жителите му - “портретът” на всеки един район според статистическите данни и през очите на един (кандидат) кмет. За една общност е важна новата пешеходна пътека, за друга - довеждащият транспорт от метрото, за трета - да запази старо дърво или да възроди любителски спортен турнир в близкия парк. Сигурни сме, че хората, които имат амбицията и потенциала да организират и управляват живота в даден район, знаят за какво мечтаят жителите му и как да го постигнат.
Затова на самия праг на предизборната кампания даваме думата на кандидатите за районни кметове. Някои от тях вече са натрупали опит досега, други тепърва излизат на политическия терен, трети са били съпричастни с местното самоуправление, но още не са се доказали в него.
Но всички те искат да говорят на един език с избирателите си, а “24 часа” дава думата на представители на различни политически сили в проекта “София. Кварталът”.