
- След изграждането на пет нови сгради в района няма недостиг на места в детските градини, казва кандидатът за районен кмет на "Искър" от ГЕРБ-СДС
Район “Искър” е един от 24-те административни райони в Столичната община. И макар някога да е определян като краен, напоследък е все по-предпочитано място за живеене, за развиване на бизнес, културно обогатяване и развлечение.
Какво се промени?
“Без съмнение удобното транспортно обслужване след удължаване на първи метродиаметър допринесе “Искър” да е предпочитано място от столичани. Но не само! Следвайки водените от Столичната община политики в областта на образованието, инфраструктурата, екологията, работим с постоянство за модернизирането на района. Днес “Искър” е зелен район с езеро в сърцето, район на децата, младите и предприемчиви хора - модерен, перспективен и развиващ се”, казва Ивайло Цеков. Той е районен кмет на “Искър” от 2012 г. и получи подкрепата на ГЕРБ-СДС и за тези местни избори.
Какво е предимството му пред опонентите?
Опитът! Досега два пъти е печелил доверието на жителите на “Искър”. Сега се кандидатира трети път за районен кмет.
Цеков споделя, че сред приоритетите му са подобряване на качеството на образователната инфраструктура, екологични инициативи, създаване на още по-добри условия за спорт, по-приветлива и зелена градска среда.
Какво направи ръководената от него администрация в тези насоки?
“За мен беше важно да се справя с недостига на места в детските градини - проблем за цялата Столична община. Днес за всяко дете от 3 до 6 г. в “Искър” има място в детска градина. Построихме нови сгради към 5 от осемте детски градини и обновихме дворовете им. Осигурихме места за над 500 деца. Изцяло обновихме, на практика построихме отново две етернитови детски градини. Преди месец направихме първа копка за изграждане на шеста нова сграда - към 108-а ДГ – филиал”, казва Цеков. И уточнява, че предстои да се разшири и централната сграда на 108-а ДГ.
“Осигурихме възможност за изграждане на две нови детски градини в жк “Дружба 2”. За едната е изготвен инвестиционен проект за сграда с 10 групи и 7 дка двор, за другата - за 8 групи и 5 дка двор, по моя инициатива теренът в новия ПУП за тази част на “Дружба” бе отреден за детска градина”, изтъква кметът.
В “Искър” има 8 общински и едно професионално училище. След като 108-о СУ и 4-о ОУ бяха санирани, сред големите успехи на администрацията сега е одобреният проект за цялостно обновяване на 163-о ОУ “Черноризец Храбър”. По предложение на кмета Цеков Столичната община кандидатства пред МОН по процедура за
модернизация на
образователната среда
по Националния план за възстановяване и устойчивост и проектът е оценен на второ място по точки сред всички кандидатствали училища в България. Обновяването включва енергийна ефективност на сградата, реновиране на двора и озеленяване.
В програмата си кметът Цеков е заложил и изпълнението на енергийно обновяване на 68-о СУ и преасфалтиране на училищни дворове.
В “Искър” администрацията целенасочено работи за подобряване инфраструктурата за спорт на открито. Освен в 68-о СУ външни фитнеси са изградени и до 150-о ОУ, в парк “Дружба”, в междублокови пространства в жк “Дружба”, в с. Бусманци и кв. “Абдовица”. Реконструирани са пет спортни игрища.
Жителите от други райони остават впечатлени от
широките булеварди и междублокови пространства в “Искър”
“Не ги приемаме за даденост, а работим за модернизацията им”, казва Цеков.
Един от ключовите проекти за подобряване на транспорта е изпълненият цялостен ремонт на ул. “Искърско шосе”. По булеварда са изградени велоалея, тротоари с тактилни ивици и снижени бордюри, частично подменени са водопроводът и канализацията, реновирано е уличното осветление, увеличено е озеленяването.
“Ангажирал съм се с реконструкцията на ул. “Димитър Пешев” - важна пътна връзка за района. Години наред минавахме през фазите на ПУП. Водихме съдебни спорове със собственици на частни терени. Вече цялото трасе от “Цариградско шосе” до бул. “Проф. Цветан Лазаров” е с влязъл в сила ПУП и първият етап от ремонта предстои да започне”, заявява Цеков.
Реконструирани, обновени и доизградени в последните години са ул. “Обиколна”, бул. “Копенхаген”, транспортната връзка от бул. “Брюксел” до терминал 2, бул. “Кр. Пастухов”, бул. “Брюксел”, бул. “Хр. Колумб” и др.
“Имам амбицията да работя за обновяване и на ул. “И. Бешков”, ул. 5001 и бул. “Проф. Цв. Лазаров”. Продължаваме с подобренията и във вътрешнокварталните улици. За 4 г. ремонтирахме хиляди квадратни метра пътна настилка и тротоари”, казва Цеков. И добавя, че са изградени 7 паркинга с над 300 паркоместа.
Район “Искър” е сред най-зелените в столицата. Сред богатствата му е емблематичният парк “Дружба”. “Обновихме го, като изградихме детски площадки, фитнес на открито, пространства за разходка на домашни любимци, изгледна площадка, амфитеатрални пейки. Изградихме видеонаблюдение и осветление. Обогатихме растителността”, споделя Цеков.
Сега паркът е още по-приятно място за събития. Сред най-предпочитаните са организираните по негова инициатива “Хоро край езерото”, “Кино под звездите”, фермерски пазар.
Над 1200 дръвчета по улици, булеварди и междублокови пространства са засадени
в “Искър”. Облагородени са близо 270 междублокови пространства от 2011 г. досега по програма “Зелена София” - резултат от съвместната работа на администрацията и гражданите.
“Новата гора на София-3” ще бъде засадена през 2024 г. В близост до с. Бусманци и кв. “Абдовица” на площ от близо 40 дка ще бъдат засадени над 14 хил. фиданки, за да има София още едно зелено пространство.
Кметът Цеков казва, че в последния мандат е работил и за църковните храмове в района. “Съдействахме да се завърши изграждането на храм “Св. Благовещение” в жк “Дружба 2”. Изградихме подходите към храм “Св. преп. Наум Охридски” и обособихме паркинг. В кв. “Абдовица” преотредихме терен за параклис. Административно съдействахме при обновяване на храма в с. Бусманци”, уточнява кметът.
Направено е много за “Искър”! И опитът несъмнено е предимство.
Но какво да очакват оттук нататък жителите на района?
Предвидимост, устойчивост и работа, много работа - за развитие и благоприятна среда за живеене, казва Ивайло Цеков.
Районните кметове са най-близките и реално най-важните хора от властите в града, на които софиянци доверяват да управляват техния квартал и с които имат най-бързата обратна връзка.
Затова в това специално приложение разказваме за всеки един район с неговите квартали и представяме и част от кандидатите за изборите на 29 октомври.
Къде са съсредоточени най-много млади хора, къде потенциалът за строителство е най-голям, колко още детски площадки искат жителите му - “портретът” на всеки един район според статистическите данни и през очите на един (кандидат) кмет. За една общност е важна новата пешеходна пътека, за друга - довеждащият транспорт от метрото, за трета - да запази старо дърво или да възроди любителски спортен турнир в близкия парк. Сигурни сме, че хората, които имат амбицията и потенциала да организират и управляват живота в даден район, знаят за какво мечтаят жителите му и как да го постигнат.
Затова на самия праг на предизборната кампания даваме думата на кандидатите за районни кметове. Някои от тях вече са натрупали опит досега, други тепърва излизат на политическия терен, трети са били съпричастни с местното самоуправление, но още не са се доказали в него.
Но всички те искат да говорят на един език с избирателите си, а “24 часа” дава думата на представители на различни политически сили в проекта “София. Кварталът”.