
Фермер от великотърновското село Плаково нае осем работници от Узбекистан. Една от причините - липса на български кадри.
В своята ферма Георги Тончев отглежда близо 950 говеда и 400 млечни крави. Най-трудното за него не е тежката работа, която започва рано сутрин и приключва късно вечер, а факта, че няма кой да я върши. Ето затова Георги разчита на помощта на осем работници от Република Узбекистан.
„Има, нали, голям недостиг на работници. Вакуум. Нашите хора избягаха в Западна Европа и ние ползваме хора от други места. Доволни сме. Езикът е бариера, но нали, справяме се. Доволни сме от хората от Узбекистан, не отстъпват на българи и турци, с които работим, и смятам, че имат потенциал да се научат и да ги ползваме пълноценно във фермата! Не са отглеждали крави, но ние ги обучаваме и те постигат добри резултати! Имаме двама от тях, които вече умеят да доят кравите!“, каза Георги Тончев.
Младите мъже от Узбекистан са дошли у нас с помощта на Академията на науките в тяхната страна. Целта на пребиваването им е да получат опит в отглеждането на добитък, който после да приложат в родината си, предаде БНТ.
„В България и Плаково много ми харесва. Работя от две години и научих много. Това не е само възможност да имам работа, макар и далеч от родината, това за мен е възможност да науча много от българските животновъди, които имат ферми на много високо ниво. Във фермата ни посрещнаха български колегите, но в Плаково хората не стигат, няма кой да работи затова и ние помагаме, а хората са ни благодарни“, каза работникът Абдраур Аманколув.
Академията на науките в Република Узбекистан подписа меморандум за сътрудничество със стопанството на Георги Тончев във великотърновското село Плаково, като той ще предложи на Националния Съюз на говедовъдите да се създадат условия за наемане на селскостопански работници от Узбекистан във фермите.