
- Политически партии и кандидати за местна власт злоупотребяват с притесненията на хората, смята премиерът
- България има два месеца за преговори с ЕК, последните 2 години не се работело по териториалните планове
Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове, с протести няма да се реши нищо, част от недоволството на протестиращите засяга проблеми, които дори вече са решени в плановете, така че много от исканията се основават на невярна или изопачена информация. Трябва да има разговор, но не чрез мегафони, а като седнат представители на всички страни на една маса. Затова поканихме днес синдикатите, те отказват да дойдат.
Това заяви премиерът акад. Николай Денков на пресконференция в Министерски съвет, след като представители на протестиращите не дойдоха на срещата, на която бяха поканени от премиера в 16 часа, за да започнат обсъждането на стъпки за енергиен преход във въглищните региони.
Днес протестиращите блокираха АМ "Тракия" и Прохода на републиката.
Денков беше категоричен, че ако сега страната ни оттегли плановете, който вече изпрати в края на седмицата, каквито са исканията, парите се губят и "оттук насетне няма за какво да си говорим".
"Целта е да работим заедно, за да осигурим средствата, защото те могат да помогнат на регионите. Ако ги изпуснем, това ще бъде не само престъпление за жителите на тези региони, но и към техните и нашите деца.", каза Денков.
И определи исканията като "непрекъснато ескалиращи".
"Нямам усещането, че другата страна, която протестира, е готова да седне на масата за преговори. Но всеки, който дойде на преговори, ще бъде посрещнат с уважение и разбиране. Но когато някой иска уважение, също трябва и да проявява такова, категоричен беше той.
По думите му правителството иска да изготви споразумение със синдикатите, което да внесе спокойствие у хората, че не се планира закриване централите и с териториалните планове не се поема ангажименти пред Европа за това.
Започвало и изготвянето на генерален план за развитието на “Марица-изток” като цялостен комплекс.
“За съжаление, крайният срок за изпращане на плановете към ЕК съвпадна със старта на кампанията за бъдещите местни избори, това даде удобен повод политически партии и кандидати за местна власт да злоупотребят с притесненията на хората, да ги лъжат с нереалистични предизборни очаквания.”, каза Денков.
И допълни:
“Възмутително е, че протести на “Мини-Марица Изток” се организират от водач на листа за общински съветници в община Стара Загора. Друг организатор е изявен активист на политическа партия. Безотговорни политически акции, маскирани като синдикални инициативи няма да помогнат на хората, ще помогнат само на амбициите на политиците за местна власт. Няма да има решение с протести, блокади, волно или неволно подхранване на нечии политически амбиции.”, посочи премиерът.
Денков видя и политическа намеса в протестите от конкретни партии.
"Виждат се знамена на “Възраждане”, смятат че така ще спечелят популярност за изборите, но те работят срещу хората от региона. Също така има партийни участия от страна на “Левицата”, има и други.”, посочи още премиерът.
“Няма решение, като се блокира ежедневието на гражданите. Никой, освен правителството и синдикатите заедно не може да се справи с тази дълго отлагана задача.”, допълни още той.
По думите му териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове, а тяхната цел е да привлекат 4 млрд. лева, предназначени да развият регионите.
"С предаването на документите преговорите с ЕК тепърва започват. С териториалните планове България не е поемала ангажимент да закрива мощности“, посочи Денков.
"Ще водим преговори по всички контрерни точки в ПВУ в частта “енергетика” и по териториалните планове. С тях България не е поемала ангажимент да закрива определени мощности, свързани с производството на ток от въглища. Няма такъв текст. Плановете очертават какво България ще направи с наличното европейско финансиране, за да осигури бъдещето на хората в региона", посочи Денков.
По думите му оттук насетне имаме два месеца за преговори с Европейската комисия.
“Очакваме синдикатите за разговор по същество, за да продължим преговорите с ЕК и заедно със синдикатите да подготвим аргументите и да поставим исканията си.”, каза Денков.
Припомняме, че териториалните планове за Стара Загора, Перник и Кюстендил бяха изпратени на Европейската комисия вчера - в последния възможен срок. Според Денков краткият срок за изпращане на плановете се дължал на това, че в последните две години не са били подготвени и представени.
Денков беше категоричен, че не ставало дума за друга дата, освен 2038 г. - преди нея няма да спре производството на ток от въглищни централи.
"Имаше искания от протестиращи да отпадне датата 2026 г. по отношение на ТЕЦ “Бобов дол”.
Да, тя е премахната от предадените териториални планове в ЕК", каза премиерът.
Държавата обяви и възможността за създаване на държавен оператор, който също може да осигури заетост в регионите, припомни Денков.
“По-отношение на обезщетенията на работниците, които искат да напуснат, правителството ще работи заедно със синдикатите по съставяне на Национална програма за компенсаторни пакети - стандартните пакети за подобни дейности в други държави са 24 заплати, обсъждаме варианти и за 36 месечни заплати.”, каза министър-председателят.
“Приоритетно работим по привличане на нови инвеститори. Само за 4 седмици правителството успя да привлече интереса на инвеститори, който вече са готови да вложат общо над 3,5 млрд. лева в развиване на нови индустрии и създаване на над 4300 работни места, допълни още Денков.
“Всеки, който си дава сметка какво означават 4 млрд. лева инвестиции знае, че ние сега работим за тези региони, а протестиращите - против себе си на практика.“, каза още той.