
Трябва ли да има сечи в горите? Грижата означава добро стопанисване, управление и планиране на лесовъдски намеси, казва експертът
БКДМП стартира кампанията „Заедно за опазване на горите“, за да информира обществото относно реалното състояние на горите у нас и нуждата от незабавни действия и стопанисване. Кои са най-широко разпространените митове за горите, които не отговарят на фактите, като например това, че горите ни изчезват, че са изсечени поголовно и изобщо не бива да има горскостопански дейности, попитахме експерта инж. Петър Дишков, мениджър снабдяване с дървесина в „Кроношпан България“ и представител на Камарата.
- Инж. Дишков, какви са най-популярните митове за горите, които се ширят сред обществото, но не са истина?
- На първо място e схващането, че горите у нас масово се изсичат, особено през последните 30 години, което категорично не отговаря на истината. Фактите сочат, че за последните години горите са увеличили площта си с 13 %, а запаса с над 40%.
Другият мит е, че горите ни не са защитени – а според фактите сме на второ място в Европа по защитени територии в НАТУРА 2000. Освен това сме една от малкото държави които вече сме изпълнили изискванията на Европейската стратегия за горите 2030 по отношение опазването им, при това доста преди поставените срокове.
Да не забравяме, че сме водещи е Европа по биоразнообразие, първични и стари гори и съхранена природа, което няма как да е така, ако горите са изсечени.
- Защо БКДМП започна кампанията „Заедно за опазване на горите“, много хора ще си кажат, че това е поредният пиар и бизнесът иска поголовно изсичане на горите?
- Причината да стартираме тази кампания е рязкото поляризиране на обществото – от една страна са хората, живеещи в големите градове, които са загубили всекидневната си връзка с природата, искат тя да е консервирана и да не се водят никакви действия. От друга страна са хората, които живеят в малките населени места и си изкарват прехраната от горскостопански дейности. Водеща роля за намиране на баланса в обществото следва да имат науката и държавата, но за съжаление те, както и лесовъдите не предприеха нужните действия и бяха изместени от лица с неясни цели и познания. Именно те наложиха в публичното пространство нагласите, че всеки камион с дървесина е проблем, а сечите в горите са нещо лошо. Това, което искаме, е да рестартираме процеса и съвместно с професионалистите да запознаем обществото с фактите, с мнението на лесовъдите и науката и заедно да разрешим проблемите, свързани с горите.
- Какво не знаем за горите, или сме го забравили от уроците по биология в училище?
- Дървесината е ограничен, но възобновяем ресурс, който се използва откакто съществува човечеството. Според част от учените причината за еволюцията на хората е огъня и използването на дървесината. Да не забравяме, че бащата на Исус е бил дърводелец. Дървесината е и суровината на бъдещето и от нас зависи да я ползваме оптимално.
- Защо е важно да стопанисват горите и какви мерки трябва да се предприемат в спешен порядък?
- Ние имаме едно от най-екологичните горски стопанства в света. Причините за всички лесовъдски намеси, основно чрез различни видове сечи, са с цел подобряване здравословното състояние на гората.
Важно е да се знае, че стопанисваните гори са по-устойчиви на пожари, нападения от насекоми, ветроломи, снеголоми и др. отколкото тези, в които липсват дейност и грижа.
Българската гора е в добро състояние и това се случва благодарение на неуморната грижа на лесовъдите. Разбира се, има проблеми, които трябва да се решават – с иглолистните култури, които съхнат, издънковите гори, които не са дълговечни. Горите трябва да се адаптират към климатичните промени и това изисква усилена лесовъдска дейност – вкл. и с различни видове възпитателни сечи.
Българската гора е нашето най-голямо национално богатство и то следва да се управлява при спазване на трите основни функции на гората – социална, екологична и икономическа.
Горската промишлеността – дървообработването и производството на мебели е с много висока добавена стойност и създава поминък и заетост там, където те липсват. Осигурява 3% от БВП и има капацитет да достигне до 7-8%. Освен това индустрията ни създава мебели, произведени в страната, които са много добър посланик на България по света – благодарение на доброто съотношението цена/качество.
- Как другите страни управляват горите си? Имат ли сеч и дали и там има обвинения, че горите се изсичат? Може ли да дадете примери.
- Стратегията за горите 2030 на ЕС изисква насърчаването на най-благоприятните за биологичното разнообразие и климата практики в управлението на горите, което трябва да върви ръка заедно с подпомагането на една силна и устойчива, основаваща се на горското стопанство биоикономика. Също така е важно да се насърчи използването на продукти от дървесина – т.е. устойчиво и интензивно управление на горите.
Важно е да се знае, че промишлените отрасли, които работят с дървесина, представляват 20% от производствените предприятия в целия ЕС, и осигуряват 3,6 млн. работни места., а годишният оборот е от 640 млрд. евро.
Дебатът в другите европейски държави относно стопанисването на горите е в по-напреднал стадий и мнението на лесовъдите се приема за водещо. Най-добрият пример за това е съотношението ползване на горите и прираст – средно за ЕС е около 75%, като при водещите страни в горскостопанско отношение достига до 90 %. За сравнение в България това съотношение е едва 50%.
- Какво се случва реално сега с добиването на дървесина у нас и как да се подобри ситуацията?
- Дърводобивът в България се счита за най-слабото звено във веригата: от използването на гората до продуктите от дървесина. За съжаление е на много ниско технологично ниво, все още се използва примитивен, тежък и опасен труд, което е и причина за липса на работна ръка. Затова ние от БКДМП апелираме държавата да съдейства и в дърводобива у нас да започнат да се използват съвременни технологии и машини, които освен, че са безопасни за операторите, са по-щадящи и за природата. Плюс това са по-ефективни и дават възможност за по-качествено и пълно оползотворяване на дървесината. Дават пълна проследяемост на дейностите в горите.