
В повечето големи градове ГЕРБ и ПП-ДБ играят едни срещу други в местните парламенти
Сглобката не сработи по места. В повечето от общинските съвети на големите градове ГЕРБ и ПП-ДБ са противници и играят в различни конфигурации, след като нито една политическа сила няма мнозинство, за да прокара сама решенията си. Това става видно от разпределенията в местните парламенти при първия им най-важен избор - на председател. За сметка на това в много общини хората на Бойко Борисов играят заедно с ДПС.
Един срещу друг се изправиха партньорите в (не)коалицията в Смолян, където от втория опит бе избран шеф на общинския съвет. Димитър Кацаров от местната коалиция "Новото време" бе подкрепен освен от своите и от съветниците на ГЕРБ, БСП, ДПС. А ПП-ДБ се съюзиха с "Нашият град" зад адв. Елена Радева.
Не така успешни бяха трите опита (колкото неуспешните в столицата досега) за шеф на съвета в Пазарджик, където се борят областният координатор на ГЕРБ Найден Шопов и Таня Колчакова от ПП-ДБ. Те събират около себе си почти равен брой гласове, затова на 28 ноември ще бъде направен четвърти опит.
Почти няма областен град, където ГЕРБ и ПП-ДБ да са в един отбор. Те са опоненти в Пловдив, Бургас, Велико Търново, Варна, Благоевград, Монтана, Ловеч и др.
Контурите на бъдещото управляващо мнозинство в Пловдив се очертаха при избора на председателя на местния парламент Атанас Узунов от ГЕРБ. Бившият международен рефер бе подкрепен и от "Съединени за Пловдив", "Браво, Пловдив", ИНТ и ДПС. На първо четене може да се смята, че гласовете за него оформят новата конфигурация. Двамата съветници от ДПС няма да влязат официално в мнозинството, но ще го подкрепят - както е и в Народното събрание. Но тук ПП-ДБ се обявиха за опозиция и застанаха редом до "Възраждане" и БСП.
В Бургас кметът Димитър Николов няма проблем с осигуряване на мнозинство за политиките си. В 51-членния съвет има достатъчно представителна "сглобка" от над 26-има - ГЕРБ, КОД, "Български възход", МИР и ДПС. Неслучайно кметът си назначи за заместник по финансите Станимир Апостолов от КОД, по всяка вероятност друг пък ще е от "Български възход". Като твърда опозиция се очертават БСП, "Възраждане" и СЕК. ПП-ДБ ще гласуват плаващо с четиримата си съветници според случая. Такова ще е поведението и на двамата от ИТН.
ПП-ДБ, макар втора по численост, е в изолация в шарения общински съвет на Велико Търново. 10 формации влязоха в 37-членния орган. Най-много са от ГЕРБ - 11, ПП-ДБ са с 6-има. ВМРО и ИТН направиха обща група и имат 4 гласа, които заедно с тези на ДПС, "Общество за нова България" и "Нашият град" вероятно ще гарантират комфорт за ГЕРБ.
Трудно ще бъде сформирането на мнозинство около новия кмет на Варна Благомир Коцев. Ако съдим по гласуването за шеф на общинския съвет, вероятно има някакво, макар и негласно споразумение между ПП-ДБ и "Алтернативата на гражданите", но дали то ще приключи с избора на Христо Димитров за шеф - не се знае. Ако договорката за тази сглобка продължи и към нея прибавим и съветниците от БСП, които подкрепиха Коцев на балотажа, то новият кмет на Варна ще може да разчита на подкрепа на не повече от 17 съветници. В шарения съвет с 12 партии и формации възможно единение може да има между съветниците от "Възраждане", "Левицата" и ИТН, вероятно със ЗС "Ал. Стамболийски". Опозицията се оформи още на първото заседание, когато бойкот обявиха 16 от ГЕРБ, ДПС и местната партия "Български гласъ".
В Ловеч сглобка се оформи, когато на балотажа зад издигнатия от ИТН - "Български възход" за кмет Страцимир Петков застанаха БСП, "Възраждане" и ПП-ДБ. Това мнозинство избра за шеф на ОС Стефан Тихолов.