
Деветимата членове на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) ще върнат финансовите бонуси, които са си раздали само месец след като започнаха работа.
Това съобщи вчера пред Би Ти Ви председателката доц. Ана Страшимирова ден, след като в. "168 часа" разкри в разследване за скандално разпределените между членовете на комисията и служители на по-ниско ниво общо 60 000 лева възнаграждения.
"Събрахме се на заседание и единодушно решихме да върнем получените суми. Никой от колегите не бе против", каза Страшимирова. Парите били раздадени на основание на влязлата в сила Наредба за заплатите на служителите в държавната администрация, която регламентирала въпросните възнаграждения като елемент на брутната заплата. Полагали им се, тъй като били отчетени икономии от фонд "Работна заплата" за тримесечието, разясни доц. Страшимирова.
На въпрос колко е нейното допълнително материално стимулиране Страшимирова уточни, че то било в размер на около 3100 лева.
След едва месец работа те решили да си разпределят ДМС, въпреки че раздаването на бонуси в министерствата, агенциите и по комисии беше категорично забранено от премиера Бойко Борисов след скандали в началото на годината.
"Някъде около 20 октомври заседавахме извънредно с колегите.
Тъй като имаше натрупан излишък от фонд "Работна заплата" 60 000 лева, решихме да си гласуваме една удвоена бруто заплата - разкри пред "168 часа" член на комисията. - В зависимост от постигнатите резултати отделихме и суми на администрацията."
Информацията за заседанието освен от директния участник - член на Комисията, бе потвърдена и от двама отговорни служители от администрацията. Те разказаха как председателката е прибрала за октомври около 7000 лв.,членовете между 5500 и 6000 лв. а редовите служители до 500 лева на човек.
"Ние връщаме парите, но администрацията няма нищо да връща", коментира вчера Страшимирова. В интервю за вестника преди публикацията обаче доцентката не намираше нищо скандално в раздадените бонуси и нямаше никакво намерение да ги връща.
ГАЛИНА ГАНЕВА
Депутатите: Прекалиха, да ги закрият
Както се случи в Гърция. И това е едно много добро решение, за да не изтичат държавни пари, дейността на комисията трябва да бъде прекратена", заяви вчера зам.-председателят на Народното събрание Павел Шопов.
Той проверил колко струват годишните луксозни доклади на комисията. "За тези лъскави брошури е платено, колкото е издръжката на един социален дом", възмущава се Шопов. Той бе категоричен, че партия "Атака" започва преговори с други парламентарно представени партии за закриването на комисията.
"С тези раздадени бонуси доц. Страшимирова попрекали. Недостойно е да се раздават премии в години на криза", заяви депутатка от ГЕРБ, която не пожела да бъде цитирана, тъй като все още нямало становище на партията по въпроса. Според нея така шефката на КЗД дискредитирала цялото правителство и най-вече министър-председателят, който бил заявявал: "Край на бонусите".
"Премиерът трябва да даде отчет пред Народното събрание дали тези бонуси наистина са върнати", коментира и депутатът от Синята коалиция д-р Ваньо Шарков.
Служител от комисията*: Вярно е! Работят от септември, а премиите получиха октомври
СЛАВИ АНГЕЛОВ
- Какви точно бонуси си раздадоха членовете на комисията, защото председателката доц. Страшимирова се опитва да опровергае цифрите, цитирани във в. "168 часа"?
- За октомври комисарите са взели по 2 брутни заплати. Едната е ДМС (допълнително материално стимулиране - бел. ред.), а другата е редовната заплата за месеца. Така реално се получават по две заплати.
- Самата председателка доц. Страшимирова колко пари е взела?
- Нейната основна заплата е 3115 лева. Като се добавят клас и прослужено време, се получават почти 3500 лева.
- Значи тя, вземайки две заплати, е получила почти 7000 лева? Точно като сумата, цитирана във в. "168 часа"?
- Точно така. От тях ,като се махнат удръжките , се получава точната сума.
- По колко са взели останалите членове на комисията?
- Ами например основната заплата на зам.-председателя Баки Хюсеинов 2492 лева. Като добавим трудовия стаж, който при него е много, се получава около 3000 лева брутна заплата.
- Значи, ако умножим тази сума по две, получаваме около 6000 лева - колкото пише и в разследването?
- Да. Това е сумата.
- Точни ли са цифрите на бонусите, цитирани във в. "168 часа"?
- Абсолютно точни са. Купих си вестника вчера и ги видях.
- Ще ви питам и за още едно твърдение на председателката доц. Страшимирова. По наши данни комисията е започнала работа през септември. И тя и комисарите са си раздали бонусите след точно 1 месец работа. А днес Страшимирова твърди пред Би Ти Ви, че са работили 2-3 месеца. Не че разлика от 2 месеца в случая ги оневинява, но все пак кое е истината?
- Част от комисарите бяха избрани на 12 юли, а останалите с указ на президента от 13 юли.
- Те кога дойдоха на работа?
- Дойдоха около 20 юли, но не да започнат работа, а да се представят. След това ги нямаше доста време, защото трябваше да им се оборудват стаите. Те искаха това да е по различен начин от старите комисари. И това, което каза тази сутрин доц. Страшимирова по телевизията, че те през това време те били започнали да се запознават с преписките, всъщност не е така, защото те още не бяха на работа.
- Това преустройство по тяхно искане колко продължи?
- Две седмици продължи само смяната на бюра, маси и столове на техния етаж.
- Нека да кажем точно - кога комисарите започнаха да идват на работа?
- Те започнаха да идват на работа през септември. Защото тези, които са от провинцията, се оправдаваха, че няма къде да спят. Реално те започнаха работа по преписките по делата през септември, а бонусите взеха със заплатите за октомври.
- Комисарите от комисията с какво работно време са, защото през цялата седмица, докато ги наблюдавахме пред офиса, ни направи впечатление, че не идват сутрин на работа?
- По принцип всички, които работим за комисията, сме с работно време от 9 до 17,30 ч. Членовете на комисията обаче идват по-късно на работа почти винаги. Навреме идва само председателката.
- Всички ли членове на комисията разполагат със служебни коли?
- Абсолютно всички.
- Беемвета ли са те?
- Да. За всички са беемвета. Членовете на комисията са с автомобили, а председателката - с джип.
* Интервюто е с дългогодишен служител в комисията, отлично запознат с работата й, както и с раздадените през октомври бонуси. Името му се пази в тайна, за да не бъде уволнен.