Филантропът инвестира в национални приоритети повече от 16 години
Д-р Милен Врабевски е български бизнесмен, филантроп и меценат. Учредител и председател е на фондация “Българска памет”. Основател и дългогодишен изпълнителен директор е на най-голямата научноизследователска компания в Югоизточна Европа Comac Medical. Собственик на Образователен комплекс “Цар Симеон Велики”, включващ три филиала на Частна детска градина “Росица”, Частно основно училище “Цар Симеон Велики”, Частна гимназия по природни науки и предприемачество “Асен Йорданов”, Център за обучение “Цар Симеон Велики” и спортния център “Комак спорт”.
Д-р Врабевски е носител на редица престижни отличия, сред които наградата “Европейски гражданин на годината” за 2013 г. и “Мъж на годината” за 2019 г.
Д-р Милен Врабевски е активно ангажиран с различни благотворителни каузи в подкрепа на инициативи за утвърждаване на националната идентичност и ценностите на европейското гражданство. От учредяването на фондация “Българска памет” през 2007 г. д-р Врабевски инвестира в собствена дарителска програма, чиито основни приоритети са свързани с реализация на младите хора в България и Европа, опазване на културно-историческото наследство и борба с демографската криза в България.
С грижа към българските общности от историческата диаспора
За поредна година по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност д-р Милен Врабевски финансира посещението в София на 55 младежи от Северна Македония, Западна България и представители на историческата ни диаспора в Молдова. Децата се присъединиха към своите връстници от ЧОУ “Цар Симеон Велики” и ЧГПНП “Асен Йорданов” и се включиха в празничното шествие по повод празника. Традиционната инициатива е част от активностите на фондацията за трансгранично сътрудничество и интеграция, социализация и европейска перспектива на младите хора в България и българските общности от историческата є диаспора.
През 2023 г. фондация “Българска памет” реализира и няколко европейски проекта по програма “Еразъм+” заедно с партньорски организации от Северна Македония, Молдова и Албания. По време на събитията младежите имаха възможност да гостуват в София и да присъстват на вдъхновяващи лекции и интерактивни занимания.
“Придобитите знания са нещо безценно, но най-голямото богатство за тези деца си остават спомените и новите приятелства, създадени по време на тези събития”, споделят от екипа на фондацията.
В полза на възстановяването на братските отношения между България и РС Македония
Всяка година от 2008-а насам на 6 май фондация “Българска памет” организира съвместни чествания на възстановения с помощта на д-р Врабевски български военен мемориал в Ново село, РС Македония, където са погребани 71 български воини, загинали във войните за национално обединение. Тазгодишният Ден на храбростта се превърна в исторически, след като за първи път бе проведено църковно съслужение на духовници от Българската православна църква и Македонската православна църква в Северна Македония.
Вече повече от година д-р Врабевски и фондация “Българска памет” финансират най-старата неправителствена организация в Македония - Детското художествено ателие “Свети Кирил и Методий” в Битоля, чиято издръжка от македонската държава беше безпричинно спряна след първото посещение на младите художници в България. Това не попречи за още няколко посещения на децата в София и Копривщица, за посещение в Европейския парламент в Брюксел отново след съдействието на фондацията.
През 2023 г. благодарение на 18 хиляди евро помощ на българския бизнесмен бе спасено от провал 42-ото издание на едно от най-старите и престижни събития за детско изкуство в света - македонския международен артфестивал “Малък Битолски Монмартър 2023”. Нуждата от помощ от фондация “Българска памет” възникна, след като за първи път македонската държава отказа да обезпечи осъществяването на артфестивала.
Д-р Врабевски финансира и визитата във Франция на талантливата 16-годишна художничка Валерия от Северна Македония, която спечели трето място в света за родината си на конкурс на ЮНЕСКО за детско рисуване. Финансирането на пътуването за официалното награждаване на конкурса от фондация “Българска памет” отново дойде след отказа на Македония да покрие разноските.
Инвестициите на д-р Врабевски за подобряване на отношенията между България и РС Македония не спират дотук. За пореден път филантропът финансира 5-дневно посещение на 30 млади художници от двете страни в София, където децата рисуваха заедно, твориха и разглеждаха забележителностите на столицата. Младежите нарисуваха заедно огромна картина пред Народния театър, изобразяваща идеята за единство и сплотеност между двете държави, и демонстрираха, че конфликтите на политическо ниво не влияят на отношенията между младите хора. По време на престоя си младите артисти се срещнаха с президента Румен Радев и бяха приети официално в Народното събрание.
Помощта на фондация „Българска памет“ в Албания
През август 2023 г. фондация “Българска памет” и нейният председател д-р Врабевски организираха и финансираха безплатни кардиологични прегледи в областта Мала Преспа в Албания. Целта на инициативата бе да допринесе за подобряването на качеството на живот на местните жители, да им осигури достъп до висококачествени и профилирани медицински услуги, каквито в района липсват.
Над 220 души бяха прегледани в рамките само на 3 дни. Прегледите се осъществиха под ръководството на световнопризнатия български кардиолог проф. д-р Иво Петров, дмн, и неговия екип от “Acibadem City Clinic УМБАЛ Сърдечно-съдов център”.
След посещението на българските медици в Албания фондация “Българска памет” откликна на молбата на местните хора и дари на двете болници в района голямо количество медицински консумативи от първа необходимост, оборудвани чанти за спешна помощ, два климатика, два апарата за кръвно налягане, както и най-голямата необходимост - професионален биохимичен анализатор за разчитане на кръвни изследвания.
Подкрепата за талантливи български спортисти
Като част от програмата на фондация “Българска памет” за реализация на талантливи младежи д-р Врабевски от години подкрепя спортни надежди, финансирайки участията им в престижни състезания, лагери и подготовката за представянето им. Сред подкрепените от него спортисти през тази година блести името на шахматистката Нургюл Салимова, която представи България и спечели второто място на световната купа в Баку благодарение на финансирането от фондацията.
Друг огромен успех за страната ни, който дойде след финансиране от д-р Врабевски, е първото в историята изкачване на най-трудния за покоряване връх в света К2 от българка - Силвия Аздреева.
Сред останалите гордости на фондация “Българска памет” е Венета Стоименова, която през 2023 г. стана световен шампион по шотокан карате-до на световното първенство в Гърция, както и младежите от спортен клуб “Динамо Русе”, които се върнаха с редица отличия от най-престижните първенства по джиу-джицу.
До Антарктида и назад
При осъществяването на първото плаване на български военен научноизследователски кораб до Антарктида фондация “Българска памет” и д-р Милен Врабевски осигуриха паричен награден фонд и грамоти за изключителни постижения на целия военен екипаж на кораба “Св. св. Кирил и Методий”, който акостира на Ледения континент като част от 31-ата антарктическа експедиция.