
“С интензивната практическа подготовка и интердисциплинарните познания специалностите на ВУТП водят промяната, а не я следват”, казва ректорът проф. д-р Миглена Темелкова
„Ако има образователна институция, която със специалностите си да върви крачка преди изкуствения интелект – това със сигурност е Висшето училище по телекомуникации и пощи!”, казват неговите студенти. Проверката в рейтинговата система показва, че вече няколко години Висшето училище по телекомуникации и пощи е символ на високи стандарти за качество на обучението, тъй като интегрира в учебните си планове последните достижения в киберсигурността. Този университет е едно от най-старите висши училища в България и вече 142 години е еталон в работата си в полза на националната сигурност на страната, за нейната икономическа и образователна система.
“Киберсигурността е безспорно човешка дейност. Нея не бива да поверяваме на изкуствения интелект. Затова и предизвикателството пред нашия университет е изграждането на специалисти, по-добри от опциите, които предоставя и ще ни предоставя изкуственият интелект”, казва ректорът на университета проф. д-р Миглена Темелкова.
„Комуникационни мрежи и киберразследване“ е магистърската програма с топрейтинг, разработена с оптимално съотношение между фундаментални знания, теория и практика. Учебният план е построен в съответствие с изискванията на Израелския директорат по киберсигурност и е част от концепцията на Българската академия за сигурност. Съществена част от лекциите се провежда от водещи израелски експерти на академията. Едно от големите преимущества на програмата е, че студентите преминават обучение на киберсимулатора от последно поколение CyberRange, като в края на обучението полагат на него изпит, което най-обективно може да даде оценка относно усвоения учебен материал и степен на тяхната подготовка. Успешно завършилите програмата получават престижен съвместен сертификат от Българската академия за сигурност и Центъра за иновации и киберсигурност на Израел.
“Българската академия за сигурност е единствена на Балканите, която разполага с такъв тип симулатор. Той позволява в максимална степен да се пресъздаде реалната среда на киберпространството. С този тип симулатор тренират служители от правителствени и силови структури на водещи държави”, обяснява председателят на академията Владимир Бронфенбренер.
Университетът предлага и няколко бутикови специалности без аналог в България: “Киберсигурност на високите технологии” в ОКС “професионален бакалавър”, “Киберсигурностна комуникационните технологии” и “Киберсигурност в бизнеса” в ОКС “бакалавър”, в които преподават доказани експерти в областта на киберсигурността и специалисти, работещи в националната служба за борба с организираната престъпност.
Висшето училище по телекомуникации и пощи приоритетно акцентира върху безспорните си конкурентни предимства: отлична теоретична подготовка на студентите, но и много практика. Университетът разполага с лаборатории и симулационни зали, оборудвани от най-големите телекомуникационни и ИТ глобални компании.
Бизнесът участва пряко в образователния процес чрез интегриране опита на водещи свои експерти в обучителния процес, в практическите занимания и в интердисциплинарните умения, които сферата на високи технологии изисква.
“Актуализираме учебните си планове в комуникация с бизнеса. Изискванията му се променят и ние като университет, чиято философия е предоставянето на качествени технически умения и компетенции в баланс с теоретични познания, се стараем учебните ни планове винаги да са адекватни и да отговарят на очакванията на работодателите и пазара на труда. Само така можем да изпреварим развитието на изкуствения интелект”, коментира проф. Темелкова.
Атестат за качеството и високия стандарт на образование във Висшето училище по телекомуникации и пощи е, че 88% от студентите работят по специалността си още от втори курс, а към специалностите се отчита сериозен интерес и от чуждестранни студенти.
“Добрата новина е, че нашите програми по киберсигурност не подготвят тесни специалисти, които ще паднат жертви на изкуствения интелект, а инженери с комплексни познания и високо ниво на практическа подготвеност, които ще са специалистите, наблюдаващи и калибриращи работата на изкуствения интелект”, заключава проф. Темелкова.