
Изграждането на Дунав мост 2 се оказа начин за изкарване на лесни пари, но не от изпълнителите на обекта, а от лица и фирми, засегнати от строителството му.
Община Видин вече е изплатила големи обезщетения на тези, които успяха да докажат в съда, че са им нанесени финансови вреди. До момента на частни лица и фирми са присъдени над 1,6 млн. лв., а все още не са приключили други две дела във Видинския административен съд за 1,2 милиона.
С едно изключение схемата е една - ищците доказват, че в резултат на строителството на прилежащата инфраструктура към моста са претърпели вреди от намалени обороти или имотите им са се обезценили заради затруднен достъп.
Различна е ситуацията единствено при Любомир и Галя Петрови, които са
първите, получили пари от общината На 27 юли 2007 г. за 31 хил. лв. те купуват на търг от нея парцел от 3321 кв. м за строителство на паркинг, автомивка и кафене.
Между двата тура на местните избори - на 30 октомври 2007 г., община Видин издава заповед по искане на новите собственици, с която частично изменя подробния устройствен план и променя границите на застрояване на имота и предназначението му, като то вече е за търговски център.
Година по-късно - на 5 август 2008 г., новите собственици сключват предварителен договор със софийска фирма за продажба на парцела, но за 21 пъти по-висока цена - 647 хил. лв.
По същото време в него вече текат строителни работи, защото той попада в прилежащата инфраструктура на моста и сделката за продажбата му не се финализира.
Оказва се, че през 2007 г. общината е продала имота по стар устройствен план, в който не било отразено, че той е отчужден в полза на държавата и че през него ще мине жп линията към моста.
Георгиеви искат от общинския съвет във Видин да ги обезщети, като им даде парцел до парка Владикина бахча срещу градския стадион, но получават отказ. Така се стига до делото за пропуснати ползи.
Съдът решава, че те са претърпели имуществени вреди от 598 хил. лв., защото не са успели да продадат имота на трето лице.
Следващите, на които съдът присъди обезщетение заради строителството на моста, са фирмите “Скорпио-Т” и “Реалмет”. Едната е собственик на парцел до околовръстния път на Видин, а втората е наемател и в него е направила база за събиране, обработка и съхранение на отпадъци от черни и цветни метали.
Със заповед на кмета на Видин Иван Ценов от октомври 2004 г. частично е изменен подробният устройствен план, с което се отнема част от имота, като се измества границата му откъм улицата.
Тази заповед е отменена от съда през 2009 г. По време на действието обаче започнало строителство на надлез, който е част от прилежащите обекти към Дунав мост 2, затворен е пътят до имота и е създаден временен път до него.
Собственикът на пункта за изкупуване на метали доказва, че по временния път не можели да преминават тежки автомобили и това пречело на нормалната работа.
Съдът отчита, че макар и затруднен, достъпът до обекта не е прекратен и дейността му не е спирала. Въпреки това община Видин е осъдена да плати обезщетение от 546 хил. лв. на едното дружество и 68 хил. лв. - на другото.
На 463 хил. са оценени и вредите на мебелната фирма “Елит Ю”. Става въпрос за строителството на надлез, което започнало през юни 2008 г. и с което е прекъснат директният достъп до мебелния цех, а алтернативен път не е изграден.
Това наложило собственикът на фирмата сам да си направи временен път.
Видинският административен съд осъжда община Видин да му плати обезщетение от 300 хил. лв. заради намалената стойност на имота, 160 хил. лв. вреди заради отлив на клиенти и 6 хил. лв. вреди в резултат на счупена ограда и изграждане на нов път за достъп до търговския обект.
Видинските магистрати отхвърлиха претенциите на “КДМ Ойлс” за обезщетение от 418 хил. лв., но решението им е отменено от Върховния административен съд и делото е върнато за ново разглеждане.
Дружеството има бензиностанция на един от изходите на Видин и твърди, че е претърпяло имуществени вреди по време на строителството на надлез, който превърнал улицата в задънена за срок от 4 г.
В този период имотът се обезценил и стокооборотът намалял. За 20 март във Видинския окръжен съд е насрочено дело срещу община Видин, заведено от Иван Иванов за обезщетение от 820 хил. лв. за пропуснати ползи и нанесени щети.
Мотивите са, че при изграждането на надлез, минаващ на границата на имотите на жалбоподателя - земя с административна сграда и паркинг, е бил възпрепятстван достъпът до тях.
Това намалило стойносттта им, прекратен бил и договор за наем. Не е изключено да последват още подобни искове, защото в района на вече приключилото строителство на прилежащата инфраструктура има още десетки засегнати фирми.
“Тези казуси са възникнали преди години, общината плаща обезщетения за вреди, причинени при изпълнение на държавен проект.
Това е необяснимо”, коментира кметът на Видин Герго Гергов. Според него задължение на държавата е било да изготви нов подробен устройствен план на района, попадащ в прилежащата инфраструктура, но такъв няма и до днес.
На свои ред общинската администрация е правила през 2004 г. частични изменения на съществуващите планове, но те се оказали незаконни и били отменяни. Това по-късно се оказва удобно основание за завеждане на дела.
В момента по делата, които все още не са приключили, се прави всичко възможно, за да не се стигне до нови осъдителни присъди, за които ще плащат всички видинчани, обясни още градоначалникът.
Общинска земя наоколо продадена на безценица
Създаване на нова промишлена зона близо до Дунав мост 2 е едно от предложенията на експерти за изработване на интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Видин.
Предимството на Северната промишлена зона ще е и наличието на товарно пристанище, свободна безмитна зона и летище в близост, каквито от румънска страна няма.
Проблем обаче е, че почти всички общински терени са продадени още преди да започне строителството на трансграничното съоръжение, при това доста евтино.
През март 2005 г. общинският съвет продаде 1195 дка до Дунав мост 2 на Балкански индустриален парк на цена 1000 лв. за дка. Инвестиционното намерение бе да се построи индустриална зона, но и до днес там е голо поле.
Преди това други 17 дка бяха продадени за предприятие за преработка на зеленчуци, но и неговото строителство така и никога не започва.
Скандални разкрития с разпоредителни сделки с общинска земя до моста бяха направени през 2007 г. Тогава стана известно, че са продавани и терени, за които е било известно, че ще бъдат отчуждени за строителството на моста и прилежащата му инфраструктура.
Проверката на всичките 39 общински парцела в списъка за отчуждаване установи, че общината е извършила разпоредителни сделки със 7 от имотите с площ между 36 и 223 дка, които са били заменени срещу друга земя или продадени на частни лица и фирми.