Проблемът с безводието в павликенското село Димча бе повод за среща, свикана и водена от областния управител на Велико Търново Ивайло Здравков, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация. В срещата се включиха кметът на селото Иваничка Колева, управителят на ВиК "Йовковци" Илиян Илиев, главният секретар на Асоциация по ВиК Велико Търново Тоня Донева, заместник областният управител Юлия Мутафчиева и експерти от Областна администрация - Велико Търново.
Кметът на Димча Иваничка Колева обясни, че в селото няма вода от около четири години. Ситуацията е ескалирала тази пролет, защото през месец март кладенецът, от който се захранва селото, е пресъхнал. Това е наложило въвеждането на воден режим и предизвикало недоволството на хората. За ситуацията са уведомени кметът на Община Павликени инж. Емануил Манолов, местното ръководство на ВиК в лицето на Йордан Богданов и директорът на ВиК "Йовковци" Илиян Илиев. Изпращани са и писма до Народното събрание, Министерството на околната среда и водите и Комисията за енергийно и водно регулиране.
Илиян Илиев обясни, че освен трайното засушаване, което е проблем не само за района на село Димча, но и за много други места във Великотърновска област, допълнителни затруднения за това водата да достигне до населеното място създава и остарелият водопровод. Най-потърпевши са хората, които живеят във високите части на Димча.
Търси се водоизточник, който да захранва единствено населеното място, тъй като в момента Димча и съседното село Върбовка взимат вода от общ кладенец. Работи се и в посока ремонт на водопреносната мрежа на Димча. Вече има изготвен проект за подмяна на тръбите, като до месец септември тече срокът, в който обществената поръчка може да бъде обжалвана, а след това ще започне и реалната реконструкция, стана известно на срещата.
Областният управител Ивайло Здравков се ангажира с организирането на срещи за намиране на адекватно и трайно решение на проблема. Той е изпратил запитване до кметовете на десетте общини в региона и председателите на общинските съвети за изготвянето на анализи за състоянието на водопреносните мрежи по места, за стратегиите, плановете и програмите за ремонт и рехабилитация на ВиК структурите. Здравков посочи, че при нужда Областна администрация - Велико Търново има готовност да помогне, пс осигуряване на по-добро взаимодействие между държавната и местна власт, за да не се стига до подобни ситуации.
Още в началото на тази година инж. Манолов коментира, че през изминалите 12 години са направени проучвания и обходи на потенциалните водоизточници, които могат да решат проблема. Техническите и идейни проекти за излизане от кризата са в процес на подготовка, а решаването на проблема с безводието е водещ приоритет в управленската му програма.
В средата на месец юни кметът на община Павликени алармира за тежката ситуация с безводието в региона. Тогава той посочи, че през сухите летни месеци водоизточниците пресъхват и половината от селата са на воден режим, но е възможно броят им да се увеличи, а проблемът е от години. Причините за водната криза по селата са различни - както остарели мрежи за водоснабдяване и канализация, така и намален дебит на водоизточниците напоследък, когато заради промените в климата настъпва засушаване.
В началото на месец юли бе дадено начало на поредния етап от проекта по модернизация на водопровода на Павликени, започнат през 2014 г. Първият етап обхвана половината от дължината на водопроводната мрежа, а след края на дейностите по изпълнените дотук подетапи, е направено цялостно рехабилитиране на десетина от най-важните улици в града. Впоследствие е предвидено въвеждането в експлоатация на допълнителното водоснабдяване в село Върбовка. Предстои първа копка за подмяната на водопровода в Недан и откриване на поредния етап от проекта за град Павликени, предава БТА.