Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов има покана за среща тази седмица с номинираната за служебен премиер Горица Кожарева. Това съобщи Малинов на брифинг пред журналисти в сградата на Министерството на енергетиката, на която той коментира проверката на Европейската прокуратура в "Булгартрансгаз", която е свързана с разширението на газовото хранилище в Чирен. По време на тази среща министърът изложи вижданията си за това, което е било свършено през изминалите четири месеца, какво следва да бъде извършено през следващите 2-3 месеца и какво не търпи отлагане.
На въпрос на БТА, че като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" е участвал в подписването на тристранното споразумение между "Булгартрансгаз", "Булгаргаз" и турската енергийна компания "Боташ", а сега в ролята му на служебен министър участва в преговорите за предоговаряне на договора между "Булгаргаз" и "Боташ", Малинов отговори, че споразумението на "Булгартрансгаз" е за осигуряване на необходимия достъп във връзка с подписания договор между "Булгаргаз" и "Боташ". Служебният министър заяви, че споразумението за взаимна свързаност между "Булгартрансгаз" и "Боташ" е финансово изгодно за българската компания, защото тази точка за потенциален пренос на природен газ от Турция към България е била затворена много години.
"Това, което успяхме да постигнем, е възможността да бъде пренасян природен газ от Турция към България и това води до равнопоставено, прозрачно предлагане на този капацитет на електронна платформа и съответно приходи, които от началото на сключването до настоящия момент за "Булгартрансгаз" са за над 100 млн. лева", заяви Малинов.
Служебният министър изтъкна, че ще изпълни решението на Народното събрание, което го задължава да предоговори договора между "Булгаргаз" и "Боташ". Освен това личното убеждение на Малинов е, че към момента при настоящата макроикономическа рамка, както и при настоящите цени на природния газ, този договор води до финансова тежест за "Булгаргаз" и загуба на неговата конкурентоспособност не само на българския пазар, но и на регионалния. Преговорите продължават на ниво ръководства на двете компании и след тяхното приключване ще бъде предоставен доклад на министъра на енергетиката, с който той ще запознае Народното събрание и ще предложи последващи стъпки.
В отговор на друг журналистически въпрос служебният министър на енергетиката посочи, че резервът на води в язовирите, които са под управление на Българския енергиен холдинг и под прякото наблюдение на Министерството на енергетиката, е с над 14 процента по-нисък в сравнение със средната стойност за последните 5 години. От компетенцията на Министерството на околната среда и водите е одобрението на месечните заявки за добив на количества вода от тези водоеми. Министерството на енергетиката анализира и следи този процес с цел да не се допусне лишаване от производство на електроенергия в зимния период, когато се разчита на произведния ток от водноелектрическите централи.