Българското наказателно право прилага принципа на универсалната юрисдикция за разследване и наказателно преследване на основни международни престъпления, като във връзка със ситуацията в Украйна се провежда разследване на убийствата на цивилни граждани и военнопленници.
Тази позиция на българското Министерство на правосъдието бе изразена по време на неформалната конференция на министрите на правосъдието „Към търсене на отговорност за международните престъпления, извършени в Украйна“. Двудневният форум, в който участва министър Мария Павлова, се провежда във Вилнюс и се организира в рамките на литовското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа, съвместно от Министерството на правосъдието на Литва и Съвета на Европа.
В позицията на България се подчертава, че такива разследвания поставят многобройни предизвикателства, предвид необходимостта от доказване на множество факти, сред които: установяване на самоличността на жертвите, обикновено чужди граждани; установяване на причината за смъртта им; установяване на конкретния извършител и евентуално съучастие. И още: България е страна по Конвенциите на Съвета на Европа за екстрадиция, взаимопомощ по наказателни дела и трансфер на производства. Нашите компетентни органи използват възможностите за сътрудничество, предоставени от тези инструменти.
Във Вилнюс министрите на правосъдието приеха декларация, с която приветстват процеса на ратификация на Римския статут на Международния наказателен съд от страна на Украйна като ключова стъпка в осигуряването на отговорност за основните международни престъпления, които са от значение за цялата международна общност.
На форума в литовската столица присъстваха също заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова, генералният секретар на Съвета на Европа Мария Бурич и др.