Малко над 700 000 са учениците през новата учебна година, а около 50 000 са първокласниците, но след няколко дни ще имаме точните данни за броя на учениците. Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков в ефира Би Ти Ви, цитиран от БТА.
През тази година има много сериозни ремонти на десетки и стотици училища в страната, 1100 бяха ремонтите, като някои от тях са свързани с надграждане или изграждане на нови сгради на училищата. Това е в резултат на различните програми през тази година и по Плана за възстановяване и устойчивост. В малко над 100 училища ремонтите ще продължат и след 16 септември, като в 23 от тях учениците ще учат в други училищни сгради, защото няма да е безопасно да останат в училищните сгради. Планирано е ремонтите да приключат до началото на ноември, като част от ремонтните дейности се организират от общините, обясни образователният министър.
Електронните дневници ще бъдат, както и през миналата година, каза министър Цоков. Той обясни, че дневникът, който е към Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО), ще бъде доразвит през следващите месеци, за да бъде още по-добър, още по-модерен, още по-интерактивен, с постоянна връзка с родителите. За да стане един от добрите електронни дневници. Ръководството на Министерството на образованието и науката (МОН), и социалните партньори дискутирахме, че училищата трябва да имат право на избор, когато определят към кой електронен дневник да се включат, каза образователният министър.
По принцип, използването на телефоните в класните стаи е забранено в Закона за предучилищното и училищното образование още от 2016 г. В много от правилниците на училищата има забрана за използването на телефоните и в междучасията, и в рамките на учебния ден, каза министър Галин Цоков. Той отбеляза, че трябва да има диалог с родителите и с родителските организации. В момента всяко училище трябва да решава дали да се забрани използването на мобилните телефони в клас.