"24 часа" в мейла ти.
Разберете големите новини от последното денонощие накуп
Запиши се
Вижте как са изглеждали емблематични днес места и сгради в София през 80-те години на ХIХ и началото на ХХ век на снимки, съхранявани в държавния архив
Веднага след Освобождението на България през 1878 г. е поставен въпросът за избор на нова столица на младото княжество.
След сключването на Санстефанския мирен договор Временното руско управление се настанява в Пловдив, за който има идея да се превърне в столица на българската държава. Но след Берлинския конгрес от юни-юли 1878 г. Пловдив остава в пределите на Източна Румелия, васална на османския султан. Тогава княз Александър Дондуков Корсаков изтъква пред военния министър на Русия граф Дмитрий Милютин предимствата на София пред Търново като по-подходящ за столица на България. Със съгласието на руския император Временното руско управление се премества във София.
Столицата се сдобива със свой герб през 1900 г. по повод участието си във Всемирното изложение в Париж.
А как е изглеждала София непосредствено след Освобождението и в първите години на ХХ век - вижте в снимки от фонда на Държавна агенция "Архиви".
Здравейте,
благодарим Ви, че четете "24 часа" редовно! Искаме да Ви поканим да се регистрирате безплатно в "24 часа", за да получите пълен достъп до архива на сайта, възможност да персонализирате новините, които четете и абонамент за нашия нюзлетър.
Благодарим ви!