Противно на някои схващания, математиката е учебният предмет, който намира приложение в почти всяка сфера от живота ни. Тя е от решаващо значение за успешното развитие на децата и подпомага реализацията им в бъдеще. Важно е да се започне от основите, за да могат учащите да усвоят добре главните понятия, след което да започнат да надграждат знанията си постепенно.
Желателно е също математическите познания да се формират още в ранна детска възраст. Ако основните понятия са поднесени по увлекателен начин, децата започват да проявяват по-голям интерес към предмета и да игнорират всеобщите твърдения, че е много труден. Възможно е дори да пожелаят да посещават допълнителни уроци по математика. Развиват и ценни качества като последователност и умения за концентрация.
Първи стъпки в математиката: изучаване на основни понятия
Въведението в света на математиката не включва изучаване на теореми и сложни формули. Всичко около нас е математика – форми, числа, размери, количества, обеми и т.н. Ако децата се ангажират с игри за броене и пространствено мислене от най-ранна възраст, ще им е по-лесно да развият математическите си умения в предучилищна и 1-ви клас.
Най-важното нещо, което първокласниците трябва да научат са числата и тяхната позиционна стойност. Във втори клас вече се учат действията събиране и изваждане, умножение и деление.
В трети клас започват да се умножават едноцифрено с двуцифрени и дори трицифрени числа.Тук могат да се появят проблеми ако учениците имат пропуски от преди това.Затова математиката не трябва да се учи наизуст, а е необходимо да се разбират концепциите и основните умения да се практикуват повече.
В пети клас учениците се запознават с обикновените и десетичните дроби, които се превръщат в истинско предизвикателство. Много деца се отчайват, че не могат да разберат концепцията за дробите и обявяват математиката за най-трудния предмет. Но дори дробите могат да бъдат обяснени по лесен и разбираем начин – например с рязане на торта, пица, хляб и т.н.
В подобни случаи на помощ идват опитните преподаватели, които знаят как да обяснят задачата по интересен начин и задържат интереса на детето. В пети клас учениците правят и първите си стъпки в геометрията. Те изучават основните геометрични фигури – точка, отсечка, права, лъч, ъгъл.
Подходящи ресурси за начинаещи
В днешно време има изключително много учебни ресурси по математика за начинаещи. Със сигурност ще откриете нещо подходящо и изгодно за вас, стига да имате желание да учите, разбира се.
Четвъртокласниците, които искат да се подготвят за националното външно оценяване, могат да си вземат книгата „Тестове по математика за 4 клас“ на Евелина Динева. Тя е на ниска цена и съдържа 16 теста за самоподготовка, създадени по модела на МОН.
Има и голям набор от книги с тестове за 7 клас. Който смята, че няма да се справи сам, може да се запише на онлайн курсове с учител. Така ще получи индивидуални допълнителни уроци и ефективна подкрепа. В интернет има и множество безплатни приложения като Photomath, които също помагат за практикуване и разбиране на математиката.
Съвети за успешен старт
За да имате успех в предмета математика е важно да си изградите и ефективни навици за учене. Винаги е по-добре да учите по малко, но редовно, вместо да се претоварвате и накрая в главата ви да стане хаос.
Когато превърнете ученето в навик, после може само да преговаряте преди тест и да ви бъде много по-лесно. Така ще избегнете излишен стрес и напрежение и ще останете мотивирани за постигане на целите си.
Заключение
Ако искате да имате добри математически умения, ключът е постоянство и много практика. Все пак математиката не е от предметите, при които просто трябва да научите някакви факти, например исторически събития или нещо друго. Тук е задължително да разбирате основните концепции, което се постига с решаване на голям набор от практически задачи.