Процедурата за избор на шеф на ВАС стартира на 17 октомври, реши Съдийската колегия на ВСС. Това е седмица след 10 октомври, когато е последното заседание за номинации за главен прокурор. Именно този аргумент беше изтъкнат от шефа на ВАС Георги Чолаков, който предложи 17 октомври да бъде първата дата, на която да се правят предложения за председател. Осем от кадровиците гласуваха "за", трима бяха против. Мандатът на настоящия шеф на ВАС Георги Чолаков изтича на 22 ноември.
Номинации могат да правят както най-малко трима членове на Съдийската колегия, така и Общото събрание на ВАС. За избран се смята този кандидат, който е събрал минимум 17 гласа.
Мандатът на председателя на ВАС, както и този на главния прокурор и на шефа на ВКС е 7 години.
Преди гласуването кадровиците отново дебатираха върху това дали е морално да открият тази процедура. Подобна дискусия имаше и при подновяването на процедурата за избор на главен прокурор. Проблемът е, че мандатът на настоящия състав на ВСС изтече на 2 октомври 2022 г., тоест той работи вече две години над мандатът. Причината е, че парламентът така и не направи опит да избере членове от парламентарната квота, вероятно, защото се изисква квалифицирано, конституционно мнозинство от 160 гласа.
Освен това ВСС е в непълен състав. Съдийската колегия е без двама членове, а Прокурорската - без един.
Според Атанаска Дишева този състав на Съдийската колегия и ВСС като цяло "не разполага с материалната компетентност" да проведе избор за председател на ВАС. Тя припомни, че подобно мнение е застъпила и по отношение на главния прокурор. Аргументите и против са точно изтеклия мандат и че съставът на ВСС към датата на избора на председател на ВАС ще бъдат 20 души.
Дишева отново постави въпроса, че трябва да съвета трябва да открие процедурата за избор на членове на ВСС. "Вместо да провеждаме процедура за избор на председател на ВАС, първо да организираме изработването на системата за електронно гласуване и да проведем избора на членове от професионалната квота", каза Дишева. "Ние нямаме право да бездействаме", добави тя. Според нея ситуацията е "неразрешима и изключително сложна" - освен, че няма титулярен главен прокурор, на 22 ноември вече няма да има и председател на ВАС.
Според Вероника Имова "моралът е въплътен в закона" и затова трябвало да си влязат в правомощията и да открият процедурата за избор на шеф на ВАС.
В крайна сметка кадровиците решиха старта да е на 17 октомври.