Търсят начин да върнат и двамата български моряци от Йемен
“Беше много зле около нас. Слава богу, че сме тук.” Това са първите думи на д-р Мохамед Фархад, когато заедно със семейството си каца на летището в София с полета, организиран от правителството, за да вземе българите от Ливан.
Държавният самолет летя два пъти до Бейрут - веднъж в понеделник, за да върне 89 души, и втори път - във вторник, за да прибере още 80.
С първия полет у нас пристигнаха най-вече семейства с деца на около 2-3-годишна възраст. Сред дошлите бе и майка с две деца, едно от които новородено - едва на 20 дни. Затова и когато им се обаждат да ги евакуират, то се оказва без паспорт.
“Звъннаха ни в 23 ч (от посолството - б.р.), а в 4 часа сутринта той вече имаше паспорт”, разказва Жана Шараф. Семейството ѝ живеело в централен Бейрут, пътят до летището отнема 15-20 минути, а сега пътували 3-4 часа заради задръствания. Трябвало да се мине покрай обстрелвания район в Насрала.
“Във вторник стана много страшно. Аз съм в централен Бейрут, аз съм на 20 минути от бомбардираното място. Ливан е много малък и това се води много далеч. Но самата сграда започна да се тресе и пулсира”, каза тя.
“Имаме много познати - и в САЩ, и в ЕС, още не са започнали да ги евакуират. Първите полети от Ливан са към България и към Германия”, разказва пък д-р Мохамед Фархад. Много негови приятели, също чужденци, дори се изненадали, че ще се евакуира толкова бързо. Тези, които са от Германия, споделили, че им се искат пари, за да се приберат.
Междувременно страната ни се опитва да върне у нас и двамата моряци от кораба “Галакси Лийдър”, който бе отвлечен от хутите през ноември 2023 г. “Хутите са чувствителни. Поставили са условия, по-добре да не ги споделям, но ситуацията е деликатна”, обясни служебният премиер Димитър Главчев.
“Работи се от ден първи. Говоря с държавни, правителствени ръководители на държавите от региона за оказване на помощ и съдействие. Това, което се случва в Йемен, допълнително усложнява и не е благоприятна ситуация, но въпреки това продължаваме да държим каналите за комуникация отворени и да се полагат усилия за тяхното освобождаване”, коментира пък президентът Румен Радев. Той похвали служебния кабинет за бързата му реакция за спасяване на българите в Ливан.