Ако данните са такива, каквито са сега, и в 51-ото НС влязат 7 партии, може да се мине на косъм с 2+ партии за съставянето на правителство. Ако влезе някоя от по-малките формации, може да се отиде към 3+ и дори четвърта партия за по-голяма стабилност.
При девет партии пък има по-голяма възможност за маневриране. Но това са математиките, а разликите са идеологическите съвместимости.
Това коментира политологът от "Галъп" Първан Симеонов пред Нова тв по повод междинните данни от резултатите на партиите в предизборната кампания.
Ако "Възраждане" са втори, това ще е допълнителен стимул за съставяне на правителство, допълни политологът.
Ще се опитат да съставят правителство, защото и ГЕРБ знае, че няма на какво повече да разчита, за ПП-ДБ да не говорим, те виждат, че отдолу се появяват радикали и, ако това продължава така, в един момент ще го отнесат всички, коментира Симеонов. Според него е важно и колко монолитно ще реагира ПП-ДБ на правителство с ГЕРБ.
Девет са партиите в играта. Избирателната активност обаче остава ниска - 30-35% е заявената готовност за гласуване. Ако няма ядосване или раздразнение у избирателите, което да създаде вълна, тя ще е ниска, каза Симеонов.
Има 3,1%, които се канят да гласуват с "Не подкрепям никого".
Изключително активна е работата на терен за купуване на вот, в Северозападна България особено. Това не е ново, единственото ново би било, ако това се концентрира в една политическа сила, коментира политологът.
Има няколко големи проблема на тези избори. От една страна ще имаме мобилизация при "ДПС - Ново начало", но нямаме информация дали ще сработи мобилизация или етнизация при "Алианс за права и свободи" например. Не знаем какво ще стане и в Турция, защото там не се мерят нагласи, допълни Симеонов. От друга страна - ниската активност прави демоскопските методи не толкова ефективни.