"Регионалното министерство и Министерството на околната среда и водите, не спират да работят по проблема безводието, който тази година е много остър. За това днес проведохме срещи с кмета и областния управител на Плевен и област Плевен, с кметовете на Шумен и Търговище и набелязахме краткосрочни, дългосрочни и средносрочни мерки. Всички се обединяваме, че единствена и безалтернативна мярка е изграждането на яз. "Черни Осъм", за да може две области в България - Ловеч и Плевен да бъдат с нормално водоподаване", каза регионалният министър Виолета Коритарова на пресконференция в Министерството на регионалното развитие. Тя бе дадена по повод кризисната ситуация с питейната вода в Плевен и Ловеч, където присъстваха и кметовете на засегнатите места.
По думите й изграждането на язовира ще трае период не по-къс от 10 години, затова ще бъдат взети под внимание набелязаните краткосрочни мерки, за да има нормално водоподаване в областите.
"На първо време за област Плевен и конкретно за град Плевен, краткосрочната мярка около, която се обединихме да бъде изпълнена, е довеждащ водопровод за оросяване на водоснабдителна група "Биволаре". Очакваме оттам да бъдат завишени количествата, които пак няма да са достатъчни, но ще се подобрят условията за водоподаването на Плевен", уточни тя.
Коритарова каза, че всички набелязани мерки ще бъдат представени в Министерския съвет, както и тяхната стойност. За краткосрочните мерки ще се разчита на парите по общинските проекти.
Освен това стана ясно, че с кметовете на Плевен и Шумен се обединили около това да започнат сериозна работа по подмяна на вътрешнопреносната мрежа, по която загубата на вода е над 60%.
"Свидетели сме на ясно изразено засушаване. Не е само тук, а из целия европейския континент.
Благодарен съм на кмета на Шумен и Търговище, които въпреки ниските нива на "Тича" са тръгнали да търсят ефективни методи за решаване на проблема със засушаването. Уточнили сме начин на действие, имаме време, въпреки ниските нива. Говорехме с тях за изграждане на система "Дунав", обясни пък екоминистърът Петър Димитров.
"Положението е много сериозно. Режимът беше променян многократно ставайки все по рестриктивен. Това затруднява работата на лечебните и учебните заведения. Това е предпоставка за възникването на епидемия, защото се нарушават хигиенните навици. В Плевен няма воден цикъл и няма чудо, което да пусне водата веднага в града.
Единственото дългосрочно решение е изграждането на язовири "Черни Осъм". Започнали сме и подмяна на ВиК мрежата, като с приоритет ще бъдат местата без никакъв вода", уточни и кметът на Плевен Валентин Христов.
"Има тревога сред обществото за водоснабдяването и за язовир "Тича". Трябва система "Дунав" да се възстанови и точно около това се обединихме на срещата. В малките населени места има режим на водата, защото кладенците на хората пресъхнаха. В Шумен и Търговище сега няма режим", каза и кметът на Търговище Дарин Димитров.
По-рано през деня безводието в страната бе причината служебният премиер Димитър Главчев да разпореди за спешни действия от страна на Министерството на околната среда и водите.
Той призова в кратки срокове трябва да бъде свикана среща във ведомството с отговорните институции заради намалелия полезен обем на язовир "Тича" и недостига на вода за питейно-битови нужди.
Главчев препоръча на екоминистерството да привлече и допълнително експертно и научно мнение за справяне с кризата, като бъде свикан Висшият консултативен съвет по водите и в спешен порядък да бъдат предложени мерки и действия за решаване на проблема.
По този повод екоминистърът обясни, че възнамерява следващата седмица да свика Висшият консултативен съвет, където да бъде представена ситуацията с водата и причините за питейно-битовите проблеми, както и тези с напояването.
Очаквайте подробности!