Ректорът на висшето училище проф. д-р Ангел Учиков и президентът на Универсалната мрежа за насърчаване на образованието и научните изследвания (USERN) проф. Томасо Дориго подписаха споразумение за членство
Науката се справи с пандемията от COVID-19, но следващите предизвикателства пред света са изкуственият интелект и промените в климата. Около това мнение се обединиха водещи световни учени на 9-ия конгрес на Универсалната мрежа за насърчаване на образованието и научните изследвания (USERN), който се проведе от 8 до 10 ноември в Медицинския университет в Пловдив. Той беше под мотото “Превръщане на науката в реалност” и събра 140 участници от различни страни, които работят за наука без граници, защото няма сериозен проблем, който може да бъде решен само от специалисти в една сфера.
“COVID-19 беше пример как всички имаме нужда един от друг и трябва да работим заедно. По време на пандемията събрахме екипи от различни учени и направихме всичко възможно да подобрим състоянието на хората. Успяхме дори да публикуваме учебник по COVID-19 със 155 глави, написани от различни специалисти. И както тази болест не знае граници, е редно и учените да не поставят граници помежду си. Следващото голямо предизвикателство ще е изкуственият интелект, с който вече се срещаме, но колкото той е нещо много полезно, толкова може да представлява и следващият голям проблем. Учени от много сфери изследват последиците от използването на изкуствен интелект и заедно сме готови да се изправим пред този проблем, както и пред промените в климата”, обясни основателят на USERN - професорът по клинична имунология Нима Резаи. Той е ирански учен, известен с работата си върху първичния имунодефицит и инфекциозните заболявания. Има множество публикации за първични имунни дефицити и имунотерапия на рак.
“USERN е нестопанска организация, която към момента обединява учени от 22 специалности. Те имат за цел да докажат, че междудисциплинарната връзка между всички нас е основополагаща за науката без граници. Научните сътрудници и студентите работят усилено”, заяви президентът на USERN проф. Томасо Дориго – италиански физик на елементарните частици и изследовател, свързан предимно с експерименти във физиката на високите енергии. Работата му е особено значима за Големия адронен колайдер, където допринася за откриването на Хигс бозона.
Професорът по биогеохимия в Катедрата по науки за земята в Калифорнийския университет Тимъти Лайънс изтъкна, че въпреки дългогодишното си членство в мрежата за първи път присъства на живо на неин конгрес и е особено впечатлен както от организацията, така и от домакинството на Медицинския университет в Пловдив. Световноизвестният учен сподели, че в основата на неговата дисертация в Йелския университет е изследването на Черно море преди години и сега е щастлив от идването в Пловдив, където се чувства като у дома.
На форума ректорът на висшето училище проф. д-р Ангел Учиков и президентът на USERN проф. Томасо Дориго подписаха споразумение за членство на Медицинския университет в световната мрежа, която обединява първия 1% от най-добрите учени във всички научни области. Сред членовете на консултативния съвет има повече от 620 топизследователи, включително 19 Нобелови и 2 Абелови лауреати. Общият брой на членовете в мрежата надхвърля 220 000.
Сътрудничеството предвижда координиране и изпълнение на научни програми, обмен и обучение на учени, споделяне на информация, технологии и добри практики в подкрепа на образователни и изследователски дейности, провеждане на срещи, семинари и конференции, съвместни публикации на статии, възможност за съвместни научни проекти.
“Със смелото начинание да организираме това събитие Медицински университет - Пловдив, и USERN доказват, че България може да бъде част от световната наука”, каза проф. Учиков.