
Висшето училище по телекомуникации и пощи е най-старото специализирано висше училище в България. Специалностите, по които предлага обучение в различните степени (бакалавър, магистър, професионален бакалавър, доктор), дават достъп до най-търсените професии на трудовия пазар, с перспектива да запазят привлекателността си за десетилетия напред.
Университетът от години се старае да доближи максимално учебните си планове до потребностите на трудовия пазар на технологичния сектор, като адаптира специалностите си така, че да комбинират фундаментална инженерна подготовка с умения и познания в области, чиято значимост предстои да се увеличава в бъдеще.
Бизнесът присъства трайно в учебния процес. Изградени са партньорства с над 50 компании, включително с едни от най-големите ИТ и телекомуникационни корпорации, опериращи у нас и на глобалните пазари. Тази иновативност бе забелязана и в чужбина и днес Висшето училище по телекомуникации и пощи е единственото държавно висше училище, прието за пълноправен член на Европейската асоциация на професионалното висше образование - EURASHE, една от петте организации, формиращи европейската политика във висшето образование.
Сред ключовите фактори, поради които студентите избират Висшето училище по телекомуникации и пощи, са иновативните специалности, даващи професиите на бъдещето и свързаните с тях перспективи.
Едни от най-предпочитаните специалности в университета са:
- Киберсигурност – пътят към сигурната дигитална трансформация
Висшето училище по телекомуникации и пощи е първият университет в страната, обучаващ инженери бакалаври по специалността “Киберсигурност на високите технологии”. Студентите получават знания и реални практически умения за защита на интелигентни системи, облачни платформи, IoT устройства и критична инфраструктура от нарастващите киберзаплахи, които гарантират сигурността на бъдещите технологични решения.
Специалността “Киберсигурност в бизнеса” осигурява експертиза в защитата на финансови трансакции, корпоративни мрежи и чувствителни данни, като подготвя специалисти за справяне с хакерски атаки, информационни пробиви и регулаторни изисквания в динамичната бизнес среда. Завършилите тази специалност инженери намират работа в банки, държавни институции, глобални компании и не само.
- Компютърни технологии – ключът към умни системи
Инженерната специалност “Компютърни технологии” е основополагаща за развитието на хардуерни и софтуерни системи, които задвижват модерните информационни и комуникационни технологии, осигурявайки стабилна инфраструктура за дигитализацията на различни индустрии.
“Компютърно администриране на софтуерни приложения” подготвя специалисти за ефективно управление, поддръжка и сигурност на софтуерни системи, като гарантира надеждната работа на ИТ инфраструктурата в корпоративна и облачна среда.
Тези специалности обучават експерти за работа с облачни технологии, AI и управление на сложни софтуерни екосистеми.
- Безжични комуникации – бъдещето на глобалната свързаност
Специалността “Безжични комуникации” е ключова за развитието на мобилни мрежи, 5G технологии, сателитни комуникации и IoT, които осигуряват бърза и надеждна свързаност в съвременния дигитален свят.
“Компютърна и комуникационна техника” подготвя инженери, способни да проектират, изграждат и поддържат информационни и телекомуникационни мрежи, което е от съществено значение за функционирането на индустрията, бизнеса и публичния сектор. Пред завършилите се откриват перспективи в телекомуникационни компании, индустриални мрежи, проекти, свързани с умни градове.
- Софтуерно проектиране – създаване на ефективни приложения
Специалността “Софтуерно проектиране” е фундаментална за създаването на ефективни, сигурни и мащабируеми софтуерни решения, които задвижват дигитализацията в различни индустрии, включително бизнес, финанси и комуникации.
Инженерите, завършили “Софтуерно проектиране в медицината”, познават принципите на софтуерното инженерство и специфичните изисквания на здравния сектор, разработват интелигентни медицински системи, телемедицински платформи и AI-базирани диагностични решения за развитие и подобряване на здравните услуги.
- Телемедицина – иновации в дистанционната диагностика и лечение
Специалност “Телемедицина” подготвя инженери, обезпечаващи диагностиката, лечението, мониторинга и оперативна дейност от разстояние. Развитието на изкуствения интелект, мобилните приложения и Интернет на нещата (IoT) в медицината изисква висококвалифицирани инженерни кадри, които да интегрират тези технологии за по-ефективна и персонализирана грижа за пациентите. Завършилите инженери по телемедицина имат огромен потенциал за работа в дигиталното здравеопазване, фармацевтични компании и иновативните болнични заведения.
За повече информация, графици за кандидатстване и изпити:
- Сайт: https://www.utp.bg/
За контакти: учебен отдел, ВУТП:
- (02) 86 21 034
- +359 888 793 781
- [email protected]