
Образователната програма “Медицинско осигуряване на въоръжените сили” е единствена по рода си в България. Тя се осъществява съвместно от Висшето военноморско училище “Никола Й. Вапцаров”, Медицински университет – Варна и Военномедицинска академия – София. След стартирането на проекта през 2017 г. вече има два успешно завършили випуска военни лекари, които се вляха в редиците на Българската армия с бели престилки.
Обучението за военен лекар се провежда едновременно във ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”, Медицински университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” - Варна и Военномедицинска академия – София. След завършване обучаемите получават две образователно-квалификационни степени: “магистър” по специалността “Медицина” от МУ - Варна и “бакалавър” по специалността “Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво”, специализация “Медицинско осигуряване на въоръжените сили” от ВВМУ. Обучението по медицина отговаря на най-високите стандарти и се осъществява в редовна форма по учебен план, разработен на базата на единните държавни изисквания. Курсът на обучение е шест години, който включва десет семестъра и преддипломен стаж, по време на който се полагат държавни изпити.
Предимствата: Без такси за обучение и в двата университета; безкомпромисно качество на обучението; по време на следването си обучаемите за военни лекари са със статут на курсанти, след завършване придобиват офицерско звание “лейтенант”; осигурено настаняване, хранене и униформено облекло; осигурена специализация по клинични медицински специалности след третата година на военна служба; възможност за специализация по военномедицинска специалност веднага след завършване; гарантирана реализация след завършването с договор за работа като военен лекар 10 години.
Същата тристранна образователна програма предлага обучение и за военни медицински сестри. След завършване на пълния курс, който е 4 години, обучаемите получават образователно-квалификационна степен (ОКС) “бакалавър” по специалност “Медицинска сестра” от МУ - Варна и четвърта степен на професионална квалификация по военна специалност “Медицинско осигуряване на въоръжените сили” от Професионалния старшински колеж на Военноморското училище. По време на следването си обучаемите са със статут на кадети. След завършване на медицинското си образование придобиват старшинско звание “старшина II степен”. Специализираното военно и военномедицинско обучение се осъществява във ВВМУ и ВМА – София.
Предимствата: Без такса за обучение; осигурено настаняване, хранене и униформено облекло; безкомпромисно качество на обучението.
Традиционни морски специалности за студенти във ВВМУ
1. “Корабни машини и механизми”
В специалността се подготвят висококвалифицирани корабни инженерни кадри, като випускниците получават 100% реализация на длъжностите “вахтен механик в машинното отделение с обслужване”, “дежурен механик в машинното отделение с безвахтено обслужване”. Те получават назначения и на различни управленски длъжности в сферата на морския, речния транспорт и в промишлеността. Завършилите специалността освен диплома за висше образование получават и всички необходими сертификати за своята бъдеща реализация.
2. “Електрообзавеждане на кораба”
Успешно завършилите специалността могат да заемат длъжността “корабен електромеханик” на съответния клас кораби от гражданското корабоплаване, на плаващи платформи, както и други управленски длъжности в сферата на морския транспорт и промишлеността (електромеханици, енергетици, проектанти на електрически и автоматични системи). Завършилите специалността освен диплома за висше образование получават и всички необходими сертификати за своята бъдеща реализация. В момента търсенето на кадри от специалността в световния търговски и пасажерски флот е огромно и реализацията на випускниците е 100%.
3. “Експлоатация на флота и пристанищата”
Завършилите са подготвени за длъжностите “организатор”, “заместник-директор на пристанище” и “ръководител на малко пристанище”. Могат да заемат и различни операторски и експертни длъжности в пристанищната администрация и в корабоплавателните фирми. Обучението включва теоретични занятия, тренировки на тренажори, практика в пристанище и в корабоплавателна фирма, запознаване с Черно и Средиземно море и техните пристанища.
4. “Корабоводене”
Специалността е сред основните във ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” (ВВМУ), в която се подготвят командни кадри за корабоплаването. Освен диплома за висше образование те получават и всички необходими сертификати за своята бъдеща реализация. Успешно завършилите могат да заемат длъжностите “помощник-капитан” и “старши помощник-капитан” на всички типове кораби от гражданското корабоплаване, както и брегови длъжности като корабен мениджър, корабен агент и други. Над 95% от випускниците веднага получават реализация в търговския флот под различни флагове.
5. “Корабен сервизен инженер”
Обучението подготвя висококвалифицирани инженерни кадри, притежаващи знания и умения за проектиране, менажиране, диагностика, първоначална настройка, анализ и консултиране за изграждане на съвременни корабни системи, като сервизни инженери от страна на производителите на системите, корабостроителните или кораборемонтните заводи или от страна на клиента – корабособственик. Специалността използва традициите на ВВМУ в обучението на морски инженери и е адаптирана към актуалния пазар на труда. Тя се подкрепя от водещи български и международни компании в сферата на морските технологии и дава възможност на успешно дипломираните да се реализират дългосрочно.
В Морското училище можете да изучавате и:
„Интелигентни системи в транспорта (Мехатроника)“
Подготвя специалисти, които могат да се реализират в сферата на промишлеността и роботиката. Успешно завършилите получават задълбочени познания по програмиране, микропроцесорна техника, механика, практически познания за работа със съвременни 3D принтери и скенери, други умения.
„Дигитална трансформация“
Бакалавърската програма предлага възможности за усвояване на знания и умения за съвременните информационни и комуникационни технологии. Обърнато е специално внимание на развитието на професионалните и социалните умения и компетенции на обучаемите. Завършилите специалността имат широки възможности за реализация – лидери на ИТ екипи, архитекти и консултанти, мениджъри по дигитална трансформация в различни области на бизнеса и индустрията, експерти, способни да анализират сложни информационни системи.
За останалите специалности посетете сайта на ВВМУ: www.naval-acad.bg
Информация:
- За прием на курсанти тел.: 052/552230; 0889044111 - к-н II р. Димана Славова;
- За прием на студенти: 052/552386; 0882920256 - Елиза Коен