
Висшето училище предлага пълнофункционални дистанционни курсове, осигурени с дигитализирани учебни материали
Стопанска академия “Димитър А. Ценов” е едно от най-старите висши училища в България. Основано е на 8 ноември 1936 г. с указ на цар Борис III след дарение на крупния български следосвобожденски търговец Димитър Ценов. Днес свищовското висше училище включва факултетите “Финанси”, “Стопанска отчетност”, “Мениджмънт и маркетинг” и “Производствен и търговски бизнес”. В тях се обучават над 3700 студенти в редовна, задочна и дистанционна форма.
Свищовската академия има над 150 000 възпитаници, партнира си с над 235 чуждестранни университета и повече от 100 компании и организации. През учебната 2025/2026 г. ще посрещне 90-ия си випуск.
Бакалавърски специалности
В ОКС “бакалавър” академията предлага 21 специалности в областта на финансите, счетоводството, застраховането, социалното дело, туризма, предприемачеството, мениджмънта, търговията, маркетинга, международните икономически отношения, бизнес информатиката, бизнес статистиката, финансовия контрол и други. Част от бакалавърските специалности са на английски език.
Актуален списък на специалностите от ОКС “бакалавър”
е поместен на интернет адрес
www.uni-svishtov.bg/kskb, на който може да бъдат подадени и документи за кандидатстване.
Приемът в бакалавърската степен се осъществява: след положен кандидатстудентски изпит по математика, икономика, икономическа география на България или чужд език; с оценка от държавен зрелостен изпит, проведен след 2008 г.; с пренесена оценка от успешно положен кандидатстудентски изпит в друго висше училище; с оценка от национални или международни олимпиади; със сертификат от участие в ученически състезания, проведени от СА“Д. А. Ценов”.
Магистърски програми
Свищовската академия предлага 41 магистърски програми във всички области на икономиката за завършили икономически и неикономически специалности, както и програми за завършили ОКС “професионален бакалавър”, като част от тях са на английски език.
Списък и описание на магистърските програми са поместени на интернет адрес www.uni-svishtov.bg/kskm.
Обучението в ОКС“магистър” се провежда по удобен за студентите график при гъвкава и разсрочена схема за заплащане на семестриалните такси.
Докторски програми
В образователната и научна степен “доктор” Стопанската академия предлага обучение по 16 акредитирани докторски програми, 12 от тях и на чужд език. Обучението за докторска степен се осъществява по държавна поръчка в редовна и задочна форма и срещу заплащане в редовна, задочна и самостоятелна форма. Срокът за обучение в редовна и самостоятелна форма е 3 години, а в задочна форма – 4 години.
Обучението за придобиване на ОНС “доктор” в свищовската академия се радва на силен интерес от току-що завършили студенти, хора от практиката и водещи икономически анализатори.
Лидер в дистанционното обучение по икономика
Стопанска академия “Димитър А. Ценов” е сред първите висши училища у нас, които въвеждат дистанционно обучение още през 1999 г. Досега чрез тази форма са се дипломирали над 30 хил. студенти от България и чужбина. Учебният процес в дистанционна форма е съобразен с все по-динамичния живот на студентите и потребностите от гъвкавост. През 2008 г. по време на “Байт Експо” висшето училище получава специална награда на Microsoft именно за неговата система за дистанционно обучение.
Днес свищовската академия се нарежда на първо място в България по брой пълнофункционални дистанционни курсове, осигурени с дигитализирани учебни материали в платформата за електронно обучение dl.uni-svishtov.bg.
Дистанционното обучение на свищовското висше училище е много атрактивен образователен продукт. Индикатор за това са нарастващият интерес към него и ежегодният двуцифрен ръст на приема на студенти за ОКС “бакалавър” в дистанционна форма.