
Милен Пантелеев, който е известен като един от учредителите на така наречения Пернишки университет, е сред българите с офшорки на Британските Вирджински острови.
От септември 2003 г. Милен Пантелеев е собственик на акциите в Global Management Ventures Inc.“Бил съм само пълномощник на тази фирма”, твърди обаче той пред “24 часа”.
Пантелеев има множество регистрирани юридически лица в България, като почти всички от тях са собственост на офшорна фирма.
“Към момента имам една-единствена българска фирма”, уточнява Милен Пантелеев. “24 часа” го намери в чужбина, където той живее. Според профила му във фейсбук - във Великобритания.Основният предмет на дейност на фирмите на Пантелеев е покупко-продажба на имоти. Повечето сделки за имоти, сключени от него, са изповядани като необлагаеми, което по принцип се допуска от закона, показва информация на “24 часа”.
Според наш източник, е интересно, че като цяло фирмите на Пантелеев нямат почти никаква активност като приходи и разходи, оборотите им са ниски. Това очевидно не им е попречило да създадат частен университет.
Сред хората с офшорна фирма се оказа и Делян Лилов, съсобственик на една от най-големите софтуерни фирми у нас - “Мусала софт”. Той е участвал в Pulse Technology Limitedзаедно с г-н Борис Менков, който и тогава, и към момента живее в САЩ.
Г-н Менков е изпълнителен директор на Rapan LLC - студио, създаващо компютърна графика за уеб, и за развлекателната индустрия, както и компютърна анимация, базирано в САЩ.
Г-н Делян Лилов категорично заяви, че няма абсолютно нищо, което да го безпокои във връзка с тази фирма (виж интервюто с него долу.Десислав Маймаров е бил директор на Remco Technologies Limited. Според данните фирмата е била ликвидирана на 30 май 2003 г. и според наш източник около тази фирма няма данни за нещо нередно.
В една от българските си фирми Маймаров е бил съдружник с руския сенатор Валерий Пономарев. До края на миналата година, когато сенаторът е бил заменен във фирмата от друг руски гражданин - Николай Окунев.
Екатерина Тончевае собственик на офшорката Niacom Company Limited,според данни от “Офшорлийкс” от 2008 г. Компанията е за консултантски и маркетингови услуги в областта на фармацията. От документите става ясно, че фирмата е с очакван оборот от 500 хил. - 800 хил. евро и се предвиждат парични транзакции между 5 000 и 50 000 евро. Екатерина Тончева е партньор и в българската фирма “Зета 7”, с адрес в столичния жк “Младост”. Като юридическо лице фирмата не притежава нищо.
Като физическо лице обаче Тончева е собственик на доста скъпоструващи имоти, според източник на “24 часа”.
На телефона, посочен в българската фирма на Тончева, отговаря представителка на обслужваща агенция. Тя обеща да предаде молбата ни за коментар по темата, но г-жа Екатерина Тончева не се обади. Готови сме да публикуваме позицията й.
Българинът Николай Колев Добрев и германецът Стефан Бопот 2004 г. имат обща офшорна компания - Straight Transport Inc. И двамата имат български фирми, както и местожителство, но у нас няма данни да са бизнес партньори.
Според наш източник Николай Добрев винаги се е осигурявал на минималните прагове, а в същото време е натрупал палитра от скъпоструващо имущество. По тази причина още преди “Офшорлийкс” данъчните са му направили ревизии и са му наложени запори. Проверките продължават.
Милен Пантелеев: Бил съм само пълномощник
- Г-н Пантелеев, вярно ли е, че имате фирма, регистрирана на Британските Вирджински острови?- За коя точно фирма става въпрос?
- За Global Management Ventures Inc- Нямам коментар към настоящия момент. Бил съм само пълномощник на тази фирма. Друга информация сега не мога да дам за нея.
- Тъй като често се спекулира по тази тема, ви питам - така нареченият пернишки университет собственост ли е на тази офшорна фирма?
- Не, Европейският политехнически университет в град Перник няма собственост. Според Закона за висшето образование в България университетите нямат собственост - те имат само учредители. Учредителите по принцип нямат никакви права, нито могат да вземат дивиденти, печалби и т.н. В този смисъл университетът в Перник не може да се асоциира с никакви офшорни фирми.
- Според други медийни спекулации фирмите, които притежавате в България, са изцяло собственост на офшорни - така ли е?- В настоящия момент в България аз имам участие в една-единствена фирма, която по принцип няма нищо общо с офшорките. Други български фирми нямам.
- А с офшорната фирма Global Management Ventures Inc имате ли още отношения?- Бил съм пълномощник на тази фирма, само това мога да кажа.
Делян Лилов, “Мусала софт”: Беше преди 10 години, всичко е законно
- Г-н Лилов, според данните в така наречения “Офшорлийкс” вие имате офшорна фирма Pulse Technology Limited - вярно ли е?- Контактите ми с тази фирма са отпреди повече от 10 години и даже ми е много интересно да знам каква всъщност е връзката ми с нея според така наречения “Офшорлийкс”.
- Според данните, с които разполагам, сте посочен като директор на тази фирма. Във връзка с нея се споменава за ваши отношения с г-н Борис Менков.
- Какви отношения?
- Очевидно сте имали някакво бизнес партньорство.- Аха, добре. А разговорът записва ли се?
- Да, за да мога да ви цитирам коректно.- Окей, добре. За моите взаимоотношения с г-н Менков се знае и от други хора в бранша, те не са тайна. Става въпрос за наша инициатива, започнала в началото на 2000 г. - заедно с още един българин, който живее в САЩ, където е и г-н Менков. Идеята беше да се занимаваме с разработка на софтуер. Борис, всъщност заедно с другия българин от САЩ се занимаваха с продажбата на услугата по разработката на софтуер.
- И за тази дейност създадохте Pulse Technology Limited?- Точно така - за удобство, за да могат да се движат по адекватен начин средствата и аз също да мога да оперирам със средствата на компанията.
- Имате ли някакви притеснения около тази офшорка?- Абсолютно никакви - всичко, което е правено, е напълно законно, регистрирано в БНБ и пред данъчните, както бяха изискванията на закона. С две думи - стандартна операция по изпълняване на услуги по разработка на софтуер. Доколкото имам спомен, през 2000 и 2001 г. работихме с Pulse Technology и през 2001 г. престанахме - оттогава тя няма никаква дейност. Фактически фирмата в един момент беше закрита служебно от офшорната администрация, защото по сметките й не бяха останали достатъчно средства, за да поддържат дейността й.
Виж всички текстове по темата:
Над 30 българи в “Офшорлийкс”
Доцент от СИК прави 5 офшорки, две са в пенсионен фонд
Държавен служител с две фирми на Британските Вирджински острови
Във Варна: офис на Едуард Питър-Миърс, краля на офшорките
Създател на университет и шеф на софтуерна фирма в "Офшорлийкс"