
Не е вярно, че не сме търсили чувалите с гласовете. Това каза бившият председател на ЦИК Александър Андреев за изчезналите 780 гласа от 7 секции след проверката на вещите лица от Конституционния съд по делото за оспорване на резултатите от парламентарните избори миналия октомври.
"Не сме чувствали натиск от вчерашното изслушване на тези от експертите, които бяхме в НС. Въпросите, които бяха зададени, до една степен искаха да изяснят как е протекла цялата процедура по установяване на различията в бюлетините - в действителните гласове по отношение на секциите, които КС подаде за проверка", обясни Андреев пред БНТ.
Според него е имало някои неадекватни позиции от гледна точка на това, че в определени въпроси явно се е появявало неразбирането между действителни гласове и бюлетини и реално погледнато какво означава повторно преброяване. "Отдавам го на факта, че една голяма част от въпросите бяха поставени, за да могат и гледащите заседанието да могат да получат по-широка представа за това, което се е случило. Защото в крайна сметка фактът е, че не са открити действителни гласове в чувалите, разбира се, че вещите лица няма как да посочат нещо различно".
"Не е вярно, че не сме търсили чувалите с гласовете. Както вещите лица са уведомили КС за липсата на действителните гласове и невъзможността да бъдат установени в тези чували, които така или иначе бяха посочени в писмото на "Информационно обслужване" със свое определение от 21 януари КС е предприел официална процедура, за да ги изисква от ЦИК и съответно това, което не беше казано при изслушването, е че ЦИК е отправила своето искане към съответните общински администрации, които от своя страна са отговорили, че повече книжа нямат и са изпратили само това, което са намерили в помещенията, в които се съхраняват", допълни той.
В сряда ЦИК предостави на КС окончателните данни от повторното преизчисляване на данните от изборите, които получи от „Информационно обслужване".
Ден преди това се стигна до изслушване на ръководствата на ЦИК и "Информационно обслужване" на извънредно заседание на парламента. В пленарната зала стана ясно, че 780 гласа от 7 секции са изчезнали след проверката на вещите лица от Конституционния съд. Разбра се и че лично шефът на „Информационно обслужване" Ивайло Филипов е подал сигнала до прокуратурата, заради липсващите гласове. Последва искане от прокуратурата до КС да бъдат предоставени документи по делото за изборите, но от съда отказаха да дадат материалите с мотива, че конституционното дело не е приключило.
Скандалът се разрази след като в понеделник в изявление по БНТ председателят на КС Павлина Панова обяви, че се прави опит за саботаж на делото за оспорване на законността на вота.