НА ЖИВО: Пленарно заседание на 51-то Народно събрание

Видео Подкаст Профил

Трябва ли да спрем ТикТок в България?

  • Дете се запали с бензин след гледане на клип там
  • 13-годишно момиче се предозира с парацетамол, повлияно от мрежата
  • В Албания го спряха за година, в Румъния засега си партнират
  • Кой подход ще избере България, за да намали опасностите?

Поредица от инциденти с деца, предизвикани от клипове в ТикТок, задават въпроса трябва ли да се спре достъпа до тази социалната мрежа в България.

В Албания вече ограничиха достъпа до нея от 13 март – засега за срок от една година. Албанският премиер Еди Рама обяви забраната още през декември с твърдението, че съдържанието в ТикТок представлява опасност за децата и младите хора.

Дискусията за потенциалните вредни ефекти на ТикТок в Албания се появи, след като 14-годишен ученик беше убит с нож в края на миналата година. Тогава, след кавга в ТикТок, две групи младежи си уредиха бой, който в крайна сметка завърши смъртоносно.

Трябва ли в България да чакаме да се случи подобен инцидент, за да стигнем до крайна позиция за блокиране на мрежата? Вече имаше немалко инциденти, които поставиха живота на млади хора в сериозна опасност.

Оказа се, че 13-годишното дете, което се запали с бензин в центъра на Монтана на 11 март, се е вдъхновило от клип в ТикТок, съобщиха от полицията. То искало да махне лепенка от велосипеда си, като я изгори. Бензинът взело от негов приятел на 14-години.

Огънят обаче обхванал и крачола му. Детето успяло да го загаси, но получило леки наранявания. След преглед в хирургичното отделение е било установено, че то има повърхностни рани по единия крак и изгаряния от втора степен, които не са опасни. 13-годишното момче е било освободено за домашно лечение.

През февруари стана ясно, че момиче от Стара Загора е било с реална опасност за живота заради предозиране с парацетамол. Случаят е от края на миналата година, но майката разказва за него едва тогава.

Това е вторият известен случай у нас. На 12 февруари лекари в Пазарджик спасиха 13-годишно момиче, което също предозирало с лекарството. Животът на момичето, интоксикирано след изпито неизвестно количество таблетки с парацетамол, е бил спасен от Второ педиатрично отделение на болница в Пазарджик.

В ТикТок този "експеримент" циркулира като Paracetamol Challenge. Децата се състезават кой ще изпие повече от лекарството и се заснемат на видео.

Майката на пострадалото дете от Стара Загора разказва, че в дома им лекарствата се държат под ключ. Детето обаче си купило опаковка с парацетамол от вендинг машина. „Тя си го закупи свободно от вендинг машина в центъра на града Изпила е 10, тоест целия блистер", разказва майката.

Лекарите от болницата в Стара Загора успяват да спасят детето от чернодробните усложнения, които предозирането с парацетамол причинява. Но и до днес жената не може да забрави ада, през който са минали.

„Не искам да го преживява нито една майка. Много е страшно, наистина, тези машини са страшни, разбирате ли? Трябва да има някакъв контрол, защото по-малкото дете, като скролва в ТикТок и като види, за да е модерно в кавички, ще го направи много лесно", предупреждава жената.

„Токсичната доза за възрастни хора е 8 таблетки, приети в рамките на едно денонощие. Когато се вземе голямата доза, това вещество - метаболит, което причинява отравянето, се натрупва в дроба и почва да го уврежда пряко и води до чернодробна некроза – наистина едно много тежко и застрашаващо живота състояние", предупреждава съдебният лекар д-р Христо Еленски.

В Румъния също имаше инциденти с деца заради съдържание в ТикТок. Засега Министeрството на образованието там е решило да си партнира с ТикТок в борбата срещу манипулацията и дезинформацията. Ресорният министър Кристиан Давид се е срещнал с представители на социалната платформа и е подписал с тях споразумение, което предвижда поредица от образователни дейности за насърчаване на науката.

В ТикТок ще бъдат създадени образователни пространства, които са безопасни, контролирани и стимулират децата, а и възрастните - родители и учители, става ясно от прессъобщение на румънското Министерството на образованието.

В България засега няма предприети мерки – нито за ограничаване на ТикТок, нито за партньорски инициативи между мрежата и българските институции. Със сигурност трябва да се избере подход, вместо да се чакат нови инциденти заради съдържание в мрежата – такива със сигурност ще последват.

Последвайте „TRENDY дигиталНО без тормоз" в:

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Проектът „TRENDY дигиталНО без тормоз" се изпълнява от Фондация "Евроскок" с финансовата подкрепа на Национална Програма за Изпълнение на младежки дейности по Чл.10 А от Закона за Хазарта (2023г.-2025г.) към Министерство на Младежта и Спорта / Договор № 25-00-77/25.11.2024. Изготвеното съдържание е отговорност на бенефициерa!"

Автор на статията

24 часа


Споделете статията

Четете още