
- 8 кандидати продължават да се борят за поста. На 8 април ще стане ясно кой е победител
- Кметът иска да е добър администратор и да подреди процесите, но и да ги дигитализира, за да улесни бизнеса
Конкурсът за избор на нов главен архитект ще продължи въпреки яростните атаки на опозицията в Столичния общински съвет. Кой ще спечели надпреварата, ще стане ясно на 8 април.
Няма никакви причини да прекратим конкурса за избор на нов главен архитект. Не могат да ми се намесят за пореден път, в нещо, за което аз нося отговорност. Общинският съвет много иска да се меси в неща, които не са в техните правомощия, вместо да си гледа работата, категоричен бе кметът на София Васил Терзиев.
В четвъртък вечерта комисията се произнесе и кои от деветимата кандидати за поста продължат напред в състезанието. От него отпадна арх. Мартина Ненова, която до 31.12.2024 г. е била съветник на кмета. Напред продължават 8 архитекти - Радост Георгиева, Георги Славов, Николай Пърпов, Николай Яръмлъков, Стефан Добрев, Нина Илиева, Павел Михайлов и Богдана Панайотова. На следващото си заседание на 17 март, конкурсната комисия започва обсъждане на критериите за оценка и системата за формиране на резултатите на кандидатите. Те ще бъдат публикувани на 19 март след приемането им от комисията.
Допуснатите кандидати ще преминат през тест за професионални познания, практически изпит и интервюта, които ще се провеждат при отворени врати и ще се излъчват онлайн
Ден преди това архитектурната комисия прати становище до кмета и поиска прекратяването на конкурса и промяна на правилата. Настояват в комисията да бъдат включени и представители на общинския съвет. От Националната асоциация на строителните предприемачи питат защо са включени Олга Стоичкова от ръководството на Асоциацията на собствениците на бизнес сгради и Любомир Качамаков, зам.-председател на Камарата на строителите в България.
Не е вярно, че липсват представители на ключови организации
Това може да се види по състава на комисията: представени са и КАБ, САБ и браншовите организации. Това, че даден човек от една от много организации смята, че трябва да бъде част от журито, не променя факта, че има широка представителност. Беше ясно от първия ден кои са организациите, как е структурирано и може да се види, че всички са представени. Това е едно много некоректно внушение, заяви Терзиев.
И обясни, че стриктно следва предписанието на закона със 7-членна комисия. Неин председател е именно Терзиев, а в нея влизат: арх. Васил Василев (представител на Камарата на архитектите в България), арх. Влади Калинов (представител на Съюза на архитектите в България), инж. Любомир Качамаков (представител на камарите и съюзите на строители, инженери, урбанисти, геодезисти и ландшафтни архитекти), Олга Стоичкова (представител на инвеститорите и неправителствения сектор), Савин Ковачев ( експерт с юридическо образование) и Мая Бошнакова (директор на дирекция “Човешки ресурси” в Столичната община)
Намерили сме и широка представителност. Не виждам с какво СОС би допринесъл за една административна роля. Апелирам всеки да си гледа работата и да познава по-добре закона и да го следва. Целият проблем се състои в това, че те чувстват, че са изпуснали политическия контрол върху конкурс за една административна роля. Подчертавам, административна. Това не е най-големият стратег, който трябва да реши всички десетилетни проблеми. Това е човек, който искам да бъде добър администратор и да подреди процесите в част от планирането, устройството и строителния процес в града. Ние не търсим визионер, който да даде 20-годишна перспектива накъде да се развива София. Това е отговорност и е вменено като задължение на кмета, категоричен бе Терзиев. От началото на февруари
кметът лично отговаря за визията на града
и подписва градоустройствените заповеди. За новия главен архитект остава техническата част.
Терзиев обясни, че за поста търси експерт, който да има визия за подреждане на административните процеси, за дигитализация, как да се улесни бизнесът и да се намали административната тежест. В бъдеще пък може да има и нов зам.-кмет по градоустройство.