
- Толкова е добре направено, че вече няма да завиждаме на Царевец, казва Цветанка Иванова, която показваше хълма на американска приятелка
- Надявам се хората да го оценят и харесат, критикари винаги ще има, коментира проектантът арх. Румяна Пройкова
Пловдив вече има археологически парк и това е обновеното Небет тепе. Крепостни стени, древни останки и зидове са експонирани изцяло в зелена среда. Навсякъде има информационни табели, които дават обилна информация за мястото, където са се появили преди 7000 години първите поселения в най–стария жив град в Европа.
В топлия следобед не липсваха посетители, които с интерес разглеждаха древните останки. "След толкова десетилетия най–после облагородиха това място. И бих казала, че вече превъзхожда хълма Царевец в Търново", категорична е Цветанка Иванова, която със съпруга си и дъщеря си показваха акропола на Пловдив на тяхна американска гостенка.
"Добре е, че информационните табели са на български и английски", впечатлено е семейството.
Пътеки отвеждат към археологическите структури, а стъклени парапети предпазват посетителите на по–труднодостъпните места. Тези нови елементи обаче не се натрапват, а по–скоро кореспондират със средата. Всичко е потънало в райграс.
"Небет тепе действително се превърна в парк. Надявам се хората да го оценят и харесат. Е, недоволни и критикари винаги се намират", коментира пред "24 часа" арх. Румяна Пройкова, която проектира реставрацията.
"Много е красиво, децата не спират да тичат, а ние се възхищаваме на миналото на този град", не криеше възторга си шведското семейство Йондсон, което е на екскурзия в Пловдив цяла седмица. Избрали Пловдив, защото е топъл град с богата история.
Помислено е и за хора, които след като разгледат старините, искат да поседнат и да продължат да ги съзерцават. Изграден е навес с пейки за отдих.
"Не знаехме, че това магнегично място е реставрирано, станало е много приятно. Всичко изглежда модерно направено, а в същото време е запазена автентичността", коментира семейство от Варна, също дошло на екскурзия в Пловдив.
В топлия следобед млади пловдивчанки бяха насядали по камъните и се наслаждаваха на панорамните гледки към града. "Още като тийнейджъри идвахме на Трихълмието, но тогава далеч не изглеждаше така. Нямаше нито стълби, нито парапети. Слизахме едва-едва и внимавахме да не си счупим глезените", припомня си едно от момичетата.
Изследователи на античността също се изказват ласкаво за начина, по който е експонирана археологията на хълма, където могат да се проследят всички исторически епохи.
На 20 март Небет тепе официално ще бъде открито. Входът ще е свободен, увериха от кметската администрация.