
Темата за градските топлинни острови (ГТО) все още не е на челно място в местните и национални стратегии за справяне с климатичните изменения, независимо от нарастващия брой дни в годината с продължителни топлинни вълни. Изминалата 2024г. беше обявена за най-горещата година откакто се правят температурни измервания (по данни на С-службата на ЕС за изменението на климата „Коперник" (C3S).
Международният проект БиРеди (Стратегия за устойчивост, подготовка и намаляване на последиците от градските топлинни острови), чийто фокус е оценката на рисковете и уязвимостта на градовете от Дунавския регион към ГТО, си поставя за цел да създаде капацитет на местните и регионални власти да използват аналитични инструменти за подобряване на готовността им да се справят с предизвикателствата на този феномен. Партньорите по проекта създадоха онлайн платформа, която подпомага градските власти да оценят своя риск за ГТО спрямо 4 компонента (градска среда, материали и инфраструктура, уязвими социални групи, подготвеност на местната администрация за превенция и противодействие на ГТО).
На 17 март 2025 г., Асоциация за развитие на София заедно с партньорите, организираха международен уебинар с над 100 участника от 13 държави, на който представиха платформата и споделиха ключови изводи, свързани с намаляване на вредните ефекти от топлинните острови. Основните предизвикателства пред градовете продължават да бъдат липсата на систематизирани данни за градския климат (наличните не винаги са безплатни, което ги прави недостъпни за общини с малки бюджети); експозицията на сгради и инфраструктура на високи температури, както и спорадичното обследване на социалните групи, които са в най-голям риск от топлинни вълни (малките деца, възрастните, хората с хронични заболявания, бедните). Недостатъчно финансиране за работа по темата е отделено по настоящите европейски програми и структурни фондове, а планирането за следващия период все още не е започнало. Усилията на градовете да планират целенасочени действия за противодействие на ГТО се възпрепятстват от съществуващите практики в обществените поръчки да се избира изпълнител на най-ниска цена, което не позволява подкрепа за иновации и технологично ефективни решения. Споделянето на добри практики и непрекъснат обмен между изследователските институти, бизнеса, гражданската наука и местните власти трябва да бъде водещ подход в създаването на дългосрочни стратегически документи и планове за действие в тази сфера.
От началото на юли т.г., в София ще започне пилотен проект за намаляване на ефектите на ГТО, с използването на специализирани „бели" и „зелени" мерки. Следете сайта на проекта, за да научите повече.