
- Екипът надхвърля 500 висококвалифицирани служители.
- Индиректно компанията създава заетост на над 5000
- човека
“Кроношпан България” идва във Велико Търново през 2006 г. и става партньор на “Дървообработване – ВТ”. После купува предприятието. През 2015 г. се взема решение за строителство на изцяло нов завод. То стартира следващата година.
От малък завод до най-модерния индустриален производител
Сега заводът в старата столица е един от най-модерните на Балканите. Дружеството е със статут на най-големия вложител в Централна Северна България и има сертификат за инвеститор първи клас. То е най-големият инвеститор във Великотърновска област.
“Кроношпан България” е бранд, който се промотира навсякъде по света и много партньори научават за града благодарение на фабриката. “Кроношпан” във Велико Търново е мащабна инвестиция, която надхвърли 300 млн. евро за последните 6 години. В производството се използват най-модерните технологии в бранша и машини от Германия и Австрия. Те дават възможност за максимално използване на суровината и в същото време се получават висококачествени продукти, които изстрелват компанията на световните пазари. Те са добре приети навсякъде по света”, казва Николай Банков, един от директорите на компанията. Изключително богато е продуктовото портфолио на “Кроношпан”, като се започне от суровите материали във вид на плочи от дървесни частици (ПДЧ) и MDF плоскости. В производствените халета има две основни линии – за производство на ПДЧ с капацитет 2000 куб. м на ден и за производство на MDF с капацитет 1000 куб. м на ден. MDF производството e технология от дървесни влакна, което е първото по рода си в България и едно от малкото в региона, което дава възможност за превземане на нови пазари. Изградени са и съпътстващи линии – за производство на ламинирани плоскости с богата цветова гама и повърхности, подходящи за създаване на модерен интериор. Отскоро е пуснат напълно нов, базиран на MDF продукт – Feelness с матови и гланцови покрития, който е уникален за групата заводи на компанията, произвежда се само във Велико Търново и се доставя навсякъде по света.
“Продуктите са въглеродно неутрални, рециклируеми и добити от възобновяеми източници. При капацитет на година от над 500 000 куб. м “Кроношпан България” успява да съхрани над 400 000 т въглероден диоксид. Инвестициите продължават и за тази година ще надхвърлят 10 млн. лева”, обобщава Николай Банков.
С грижа за екологията
“Кроношпан” инвестира в най-голямата покривна соларна централа в областта. Впечатляващата мощност от 8 MWp се осигурява от над 17 000 слънчеви панела.Вложената сума надхвърля 8 млн. лева. Изследва се и възможността за увеличаване на капацитета на парка чрез допълнително инсталирани мощности от 1 MWp и нова инвестиция от над милион лева. На територията на предприятието функционират 29 филтра от различни видове на обща стойност над 17 млн. евро. Два големи модерни електрофилтъра има в сушилните на двете основни производствени линии, други два са монтирани към пресите за дървесни частици. 25 ръкавни очистващи системи са комплектувани във всички производства. Дружеството прави непрекъснат мониторинг, като данните се предоставят на регионалната екоинспекция във Велико Търново. Два пъти годишно се правят тестове на всички очистващи системи и досега не са засечени отклонения.
От “Кроношпан” подчертават, че всеки желаещ може сам да се убеди в показателите за замърсявания чрез емисионната станция в кв. “Чолаковци”. Тя следи за фини прахови частици и формалдехид, а резултатите се виждат онлайн в екоинспекцията за всеки изминал ден. Всички емисионни норми са определени в комплексното разрешително на завода, като е взета базата на BREV – там са определени граничните стойности на емисиии в дървообработващата промишленост, одобрени от Европейската комисия. Фирмата, поддържаща софтуера на национално ниво за обмен на данни, в следващите три месеца ще провери и внедри този софтуер за обмен на данни от нашата станция в кв. “Чолаковци” към община Велико Търново, поясняват от компанията.
Пример за кръгова икономика в действие
“Кроношпан България” е и пионер в страната в създаването на верига за доставки на рециклирана дървесина, с която се подсигурява производството. Дружеството е единственият в страната преработвател, осигуряващ висококачествено рециклиране на дървесните отпадъци от бита, строителството, индустрията, както и на опаковки. По този начин е предотвратено образуването на ФПЧ (фини прахови частици) от нерегламентирано изгаряне и формирането на сметища, информират от компанията.
С рециклиране “Кроношпан България” е спестил над 12 млн. лева разходи на български общини. Първата рециклираща линия е във великотърновския завод. “Извън Велико Търново в момента имаме 4 площадки за рециклиране, в които привличаме всякакъв вид отпаднала от бита и строителството дървесина и после я влагаме в производството на нашите продукти - обяснява Николай Банков. - За да можем да направим кръговата икономика работеща при нас, бяхме принудени да инвестираме и в самата верига за доставки. В момента оперираме със 150 контейнера в България, 16 транспортни единици, с които ги придвижваме, и 4 депа за рециклиране. Продължават инвестициите и в тази посока. Инициативата “Нов живот за старите мебели” стартира от Велико Търново. Благодарение на партньорството с общината успяхме да съберем и преработим през 2022 г. 480 т, през 2023 г. 938 т, през 2024 г. 1030 тона.” Капацитетът на завода да преработва рециклирана дървесина е 30%, но реално се използват 10%, което дава още по-добри перспективи за екологичния ефект за страната и икономиката є. За 2024 г. са рециклирани над 40 000 тона. От общините във Великотърновски регион са оползотворени повече от 1000 тона. Благодарение на това са спасени и над 84 000 дървета, които биха послужили за добиването на цялото това количество оползотворен отпадък с дървесен произход. От компанията подчертават, че за последната година са преработили и повече от 150 000 куб. м дървесина, добита от санитарни сечи и сечи вследствие от пожари. Така са подпомогнати горските стопани в поддържането на доброто здравословно състояние на горите, като превенция срещу бъдещи пожари и други бедствия.