
Военна академия “Г. С. Раковски” си партнира с водещи университети и ведомства от сектор “Сигурност”
- Г-н полковник, какво мотивира офицери, студенти и докторанти да се обучават във Военна академия “Г. С. Раковски”?
- Военна академия “Г. С. Раковски” е най-старото висше военно училище в България. С достолепната си 113-годишна история академията има традиции във висшето образование за подготовка и обучение на офицери и студенти в различни бакалавърски и магистърски специалности и докторантури.
- Какво предоставя на студентите обучението по киберсигурност?
- Обучението по киберсигурност е основен фактор за защита на системите за управление. При нас обучението в специалността е в съответствие с обективно нарастващите изисквания за формиране на експертиза, позволяваща адекватен своевременен отговор и ефективно противодействие на киберзаплахите в световен мащаб. Учебният процес се провежда остро фокусиран към придобиване на специализирани знания и умения чрез иновативни решения въз основа на комуникационно-информационни системи и технологии, както и развиване на способности и усъвършенстване на необходимите компетентности.
Обучението е ориентирано върху съвременните схващания за същността и принципите за изграждане, моделиране и прилагане на стандарти (национални и международни) на система за киберсигурност. Предоставят се научно обоснована теоретична информация и практически подходи за киберсигурност в следните функционални области:
- превенция при нерегламентиран достъп до информация и ресурси;
- защита чрез наблюдение, откриване, реакция и възстановяване от сривове и кибератаки;
- оценка на риска в системите за киберсигурност;
- устойчивост при функциониране на системите за киберсигурност.
- Има ли интерес към специалността “Киберсигурност” в академията?
- Военна академия “Г. С. Раковски” и в частност катедра “Комуникационни и информационни системи” планира, организира и провежда обучение за придобиване на образователната и научна степен “доктор” по акредитирани докторски програми и образователно-квалификационна степен “магистър” и “бакалавър”. С удовлетворение мога да споделя, че за последните 5 години 10 докторанти са зачислени в образователна и научна степен “доктор”. Студентите в ОКС “магистър” в специалност “Киберсигурност” са 237, а в ОКС “бакалавър” – 229. Курсове за следдипломна квалификация са преминали 307специализанти.
Резултатите са следствие от обучение в партньорство между Военна академия “Г. С. Раковски” с множество университети и ведомства от сектор “Сигурност” на национално ниво.
- Какви са преимуществата да се избере обучение по специалност “Киберсигурност” именно във Военна академия “Г. С. Раковски”?
- Военна академия “Г. С. Раковски” е водеща научна и образователна институция в България и са налице множество преимущества за обучение в специалност “Киберсигурност”. Освен знания и умения по киберсигурността, включваща мрежова и информационна сигурност, противодействие на киберпрестъпността и киберотбрана, нашите обучаеми имат възможност да получават специализирани теоретични и практически знания в областта на националната сигурност и отбраната, комуникационно-информационните системи и технологии.
Обучението се реализира от доказани преподаватели от Българската академия на науките, Техническия университет в София, Русенския университет. Успяваме да привлечем гост-лектори от Министерството на отбраната и Министерството на електронното управление. За предстоящата 2025-2026 учебна година са постигнати договорни отношения за привличане на експерти от Дирекция “Киберпрестъпност” при ГДБОП-МВР, отдел “Киберпрестъпления” в Националната следствена служба, както и с водещи преподаватели от Израел.
До няколко месеца ще започнем обучение по нова магистърска специалност в областта на киберсигурността съвместно с Факултета по математика и информатика на Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
Ръководството на Военна академия “Г. С. Раковски” и целият личен състав съсредоточават своите усилия към постигане и поддържане на максимално високо качество на обучението в пълно съответствие с изискванията за придобиване на висше образование и на международния стандарт
ISO 9001:2015.