
Депутатите от парламентарната група ДПС-ДПС на Ахмед Доган ще гласуват за сваляне на правителството на Росен Желязков утре при вота на недоверие. Вчера те обявиха, че напускат управленското мнозинство, но ще мислят допълнително как да постъпят в четвъртък.
"Искахме и все още искаме в България да има политическа стабилност, да има бюджет, който не е идеален, но е възможен след няколко служебни правителства, които доведоха страната до кризисно състояние. Днес пред вас и цялото общество от името на ДПС-ДПС обявявам, че вместо очакваната нормалност ставаме свидетели на точно обратното - една корумпирана и зависима държава от едно лице, с което се мотивирахме да влезем и демонтираме, като подписахме декларация за санитарен кордон заедно с другите участващи в партньорство в това правителство БСП и ИТН. Днес, точно три месеца след съставянето на това правителство и с мотивите, с които влязохме тогава, твърдо и категорично заявяваме, че ще подкрепим вота на недоверие", каза Хюсни Адем от трибуната в парламента.
Вече обаче е (почти) сигурно, че правителството остава. Зад него застават 102-а депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН, както и 29-те депутати от "ДПС - Ново начало". ПП-ДБ увериха, че няма да подкрепят вота на недоверие. По-рано днес ИТН обявиха, че правителството остава на малцинството, а от реакциите на депутатите от коалицията стана ясно, че не страдат много по партньорите - ИТН били "облекчени", че Доган се е оттеглил, БСП пък обвиниха хората му в лицемерие.
Днес Народното събрание дебатира по вота на недоверие, който е за корупция и с вносители МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".
"Делян Пеевски в момента управлява България. Той е собственика на правителството, разпорежда на прокуратурата като на неговата лична собственост, той може да си позволи да изпрати полицаи в парламента да разпитват български депутати, въпреки че няма правото, но в случая той е над правото и закона. Какво повече има да говорим за правителство, което се е превърнало в собственост на един човек. Този човек е санкциониран по "Магнитски" за корупция - неоспорим факт. Тук големите въпроси са два. Единият е свързан с крепителите на това правителство БСП и ИТН, които влязоха в управлението, за да изолират Пеевски, а сега той ги е превърнал в негови патерици. И второ, ПП-ДБ, които ги няма в залата, както и предишния вот, които казаха, че няма да подкрепят вота по тема корупция, т.е. за пореден път подкрепят правителството и Пеевски", каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
"Все повече деца и млади хора искат да напускат България, защото живеят в една държава, в която по никакъв начин няма предвидимост - какъв е законът, какво трябва да направиш, за да просперираш, и по какъв начин ще бъдеш защитен от него. Това, което се случва в момента в България, е нулево спазване на законите, няма институции, които трябва да ги регулират, а това трябва да го направи именно правителството, полицията не знае кого да арестува - мой или твой човек, службите и органите, които трябва да контролират определени действия, също не работят добре. Забелязваме, че няма разкрити престъпления. Много хора си мислят, че в България няма престъпност, а всъщност тя е огромна, но никой не задържа истинските престъпници, защото те са купувачи на гласове, хора, които помагат правителството да си осигури и следващия път мнозинство", посочи лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов.
Бурни емоции предизвика Кирил Веселински от МЕЧ, който пусна записи на изказвания на Тошко Йорданов и Станислав Балабанов от ИТН, за да припомни как са говорили до преди няколко месеца за Делян Пеевски и ГЕРБ. Той дори пусна песен на Слави Трифонов, за да "го върне към музиката", но Киселова веднага му спря микрофона и така и не стана ясно коя песен е подбрал и с какво послание. Той обаче остана на трибуната, послуша още малко музика, а залата избухна в смях.
"Съгласни сме с много от доводите, които чухме в този дебат. МВР и надеждата да се покриват контрабандните канали. Човекът, който най-вероятно се е обаждал, за да защитава контрабандистите, беше просто преместен в МВР, а не веднага уволнен. Защо? Когато видяхме, че в бюджета се гласуваха 100 млн. лева за частните болници, за които няма обществени поръчки за лекарства, а нямаше нормално увеличение на заплатите за лекарите и медицинските сестри. Това също показва лобизъм и интереси на частните болници", включи се и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков на третия час от дебата. Преди това от ПП-ДБ не се бяха включвали в дебата, а и повечето им депутати са извън залата.
"За нас всички тези аргументи са валидни, но ще изчакаме два месеца, когато ще инициираме нашия вот за недоверие на правителството. Това ще се случи буквално след 60 дни. Колеги, ако до този момент сте използвали всички възможни вотове на недоверие, за да ни блокирате, това е друг въпрос. Защо еврозоната е толкова важна за нас? Защото самата еврозона е метод да се бори с корупцията. Когато 25 млрд. лева са дошли от корупционни схеми и криминални дейности трябва да се превалутират в евро, те ще трябва да отидат до банките и някой да обясни от къде са тези пари", обясни още Петков.
Малко по-късно се включи и Ивайло Мирчев от "Демократична България", който отбеляза, че дебатът прилича повече на вот на недоверие срещу кабинет на ПП-ДБ, не на ГЕРБ, понеже чул повече критики към неговата група отколкото към тези зад правителството. "Както това не е вот на недоверие в класическия смисъл, така и ГЕРБ вече не е управляващата партия в истинския смисъл, а Бойко Борисов не е нейният истински лидер. Надявах се да е в залата, за да му го кажа в очите. Какво имаме в управлението на ГЕРБ? Една върхушка, която разсъждава като "Възраждане" и действат по модела на Пеевски за усвояване на публични ресурси. Това представлява в момента елита на ГЕРБ", каза Мирчев и попита дали симпатизантите на ГЕРБ са доволни от това.
"Няма да участваме в тази игра, защото нашата цел е еврозоната и геополитическата ориентация на страната", допълни Мирчев.
Павела Митова от ИТН защити правителството, като обясни, че повечето то критиките в мотивите на вносителите се отнасят до бивши правителства, най-вече за служебните на президента Румен Радев, затова според нея мотивите приличат повече на такива за импийчмът на държавния глава. Добави още, че кабинетът на Росен Желязков е първия, който работи сериозно по плана за възстановяване и устойчивост.
"Какво общо имат тези министри само на няколко месеца с подписването с "Боташ", с Чирен, с Чаира и всичко останало във вашите мотиви? Не виждате ли, че точно тези колеги се опитват да коригират всичко, което е объркано през последните четири години", обърна се Делян Добрев от ГЕРБ към опозицията.
"Това правителство ще продължи да работи, защото няма политическа алтернатива в този момент. Тя е "Величие", "Възраждане" и МЕЧ. Когато казваш А, трябва да кажеш и Б. Каква ще бъде тяхната политика на тези три партии? Никой не говори за това. Видяхме днес, че си говорят един на друг на повишен тон и никога няма да има това разбирателство, но най-страшното в политиката е, като не можеш да се определиш като ПП-ДБ. Защото веднъж вие променяте конституцията с Пеевски, пращате си СМС-и, прегръщате си, пиете си кафето, от тези СМС-и се вижда колко сте близки, а когато държавата иска да сложим край, тези три партии, които досега сме били противници, но в името на държавата обединихме своите усилия, за да спрем това политическо безвремие, за да може наистина България да тръгне по пътя на нормалността, вие избягахте", каза Драгомир Стойнев от БСП.