
Заснемането на жестокост срещу животни с цел разпространение да се криминализира. Това е част от пакета от мерки срещу насилието над животни в Наказателния кодекс, които Министерският съвет днес одобри. Те са по предложение на правосъдният министър Георги Георгиев.
С приетия днес промени предлагаме на Народното събрание на първо място да модернизираме законодателното ни право, за да може такива модерни форми на престъпна дейност да бъдат разкривани с модерни средства. Не може в XXI в. престъпления, които се доказват в компютърна, виртуална среда, ние да ги гоним с камъни и дърва. Затова въвеждаме възможността за използване на специални разузнавателни средства (СРС) при разследване на такива тежки случай като разкрития в Перник, заяви Георгиев. По думите му промените ще дадат възможност и на МВР, и на прокуратурата своевременно да разследват, които са изцяло в дигитална среда.
Увеличаваме и наказанията и санкциите. Съдиите за всеки конкретен случай ще могат да отчетат конкретно и ясно обществената опасност. Това е бизнес, а не просто садизъм, които лицата са извършили по собствени подбуди, добави още Георгиев.
Сред мерките са при проявена особена жестокост към животни, когато деянието е заснето с цел разпространение и/ или имотна облага. За този състав се предлага лишаване от свобода от 3 до 10 години и глоба от 5 до 20 хил. лв.
С промени на чл. 325б от Наказателния кодекс предлагаме още проявите на особена жестокост над животни да се санкционират с лишаване от свобода от 2 до 8 години и глоба от 2 хил. до 10 хил. лв. Това е двойно повишение на горната граница, с което се дава на съдилищата по-големи възможности да индивидуализират санкцията, като съобразят конкретно проявената степен на обществена опасност на извършителя му.
Досегашния размер на санкциите – от една до четири и от две до четири години, не дава възможност за проява на дискрецията на съда, поради твърде малката разлика между специалния минимум и специалния максимум на този вид санкция.