
Целта е да се постигне устойчиво развитие на област Габрово
Мисията на Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово” (РИЦ АГ) е да изгради устойчива иновационна екосистема, като създаде партньорства между предприятията и изследователските организации, подпомогнати от местната власт, за да се подобри иновационният капацитет и конкурентоспособността на регионалната индустрия. Приоритетните области, в които активно се работи, са кръгова икономика, цифровизация и устойчиво развитие.
РИЦ АГ е член на Enterprise Europe Network (EEN), която e най-голямата информационно-консултантска мрежа в Европа за подпомагане на малките и средните предприятия (МСП) в развитието на техния иновационен и технологичен потенциал, както и за подобряване на информираността им за политиките на Европейския съюз. Центърът дава възможност на габровските МСП да имат достъп до пазари, финансиране и нови технологии, за да съкратят веригите си на доставки и да постигнат устойчиво развитие.
РИЦ АГ е една от шестте контактни точки на Европейския цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) Adi4SMEs (https://ric-gabrovo.com/adi4smes/) за Северен централен район, създаден по негова инициатива и финансиран от програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация”. Фокусът на ЕЦИХ Adi4SMEs е изкуственият интелект в помощ на дигитализацията на предприятия от секторите Мехатроника и Информатика и ИКТ и публичните организации. Светослав Матеев от ЕЦИХ Adi4SMEs казва: “Въвеждането на изкуствен интелект в предприятията и публичните организации е ключът към превръщането на Северен централен район в иновационна долина”.
ЕЦИХ Adi4SMEs изгражда шест лаборатории за тестване преди инвестиране: Изкуствен интелект в производството, 3D принтиране, Технологии за опазване на околната среда, Дигитални близнаци и смесена реалност, Климатично въздействие върху материалите и Компютърна лаборатория, и осъществява оценка на цифровата зрялост. Хъбът предоставя обучения по изкуствен интелект, цифрови технологии, технологии за добавена и смесена реалност, креативно и дизайн мислене, STEM обучение.
Услугата на ЕЦИХ Adi4SMEs за достъп до финансиране цели предоставяне на експертна помощ при изготвяне на проектни предложения, установяване на връзки с подходящи партньори и откриване на финансиращи възможности, които да ускорят успешната реализация на иновациите. Предоставяната услуга Партньорства и работа в мрежи има за цел да осигури достъп до предприятия, научноизследователски организации и НПО в Европа, за да се изградят устойчиви партньорства и да се стимулира работата в мрежи като EEN, EDIH, DTA, които да улеснят сътрудничеството и съвместното разработване на иновативни идеи.
РИЦ АГ е партньор по проект Алианс на регионални иновационни екосистеми, основан на стратегии за интелигентна устойчива специализация (ARIES4: www.aries4.eu), финансиран по програма ЕРАЗЪМ+. В рамките на проекта центърът предоставя на МСП и местните власти набор от инструменти за реализиране на стратегии за устойчива интелигентна специализация.
Предприятията могат да ползват инструмент за самооценка на устойчивото си развитие, инструмент за комуникиране на устойчивото си развитие, ръководство с практически казуси от различни райони в Европа, обучителна програма по устойчиво развитие и услугата CRE8® работилница. Местните власти разполагат с инструмент за мониторинг на ключови показатели за устойчиво развитие в районите, каталог с индикатори за устойчиво развитие на районите и доклад за ефективните инструменти на политиката при въвеждането на S4.
РИЦ АГ е координатор на проект Алианс за междурегионални инвестиции в иновации (ALLON_I3: https://ric-gabrovo.com/allon_i3/), финансиран по програма Междурегионални инвестиции в иновации на ЕС. Алиансът представлява партньорство, включващо 3 по-слабо развити региона – Габрово, Сицилия и Централен регион Алентехо (Португалия), 2 региона в преход – Атика и Никозия, един по-развит регион – Северна Дания. Тематичната област е посветена на ИКТ/дигитализацията + чистите технологии, енергетиката, околната среда и устойчивото развитие, което е общата приоритетна област S3 на всички участващи региони. Тя отразява концепцията за двойния преход, която помага на предприятията да станат по-устойчиви.
Въз основа на анализа на регионите ALLON_I3 алиансът разработва два основни документа: пътни карти за по-слабо развитите региони и регионите в преход и планове за действие за всички региони. Пътните карти включват анализ на регионалните екосистеми на по-слабо развитите региони и регионите в преход, очертават стратегически приоритети, предлагат ключови инициативи и действия и определят сътрудничеството и партньорствата. Въз основа на пътните карти са разработени планове за действие за подобряване на регионалната иновационна екосистема, в които по-слабо развитите региони предлагат конкретни политически мерки, докато регионите в преход и по-развитите региони предлагат възможности за междурегионален трансфер на знания.
Друг важен аспект е възможността предприемачи от регионите на ALLON_I3 да участват в учебни посещения в трите по-слабо развити региона и да провеждат онлайн семинари за обмен на добри практики и идентифициране на възможни области на сътрудничество, така че да бъдат идентифицирани потенциални партньорства в светлината на тяхната област на политиката S3 и да бъдат очертани възможности за синергия.
Изграждането на капацитет също играе ключова роля за оформянето на екосистемата ALLON_I3. В по-слабо развитите региони са организирани три събития за обучение на обучители (ToT).
Първата сесия за изграждане на капацитет в България е посветена на няколко критични аспекта на инвестициите в стартиращи предприятия, с акцент върху стратегиите, оценката на риска, скрининга и правната проверка, както и върху разбирането на предприемаческата екосистема: идентифициране на основните заинтересовани страни и възможностите за достъп до финансиране.
Второто събитие за обучение в Италия обхваща теми като представяне пред инвеститори - анализ на стартиращи предприятия: оценка на компанията; размер на инвестициите, етапи и очаквана възвръщаемост на инвестициите; оценка и сключване на сделки; преглед на стартиращия пейзаж.
Третото събитие за изграждане на капацитет в Португалия включва следните теми: методи за финансиране и инвестиционни структури; значение на междурегионалното сътрудничество за изграждане на устойчив бизнес, междурегионални вериги за създаване на стойност, стартъп екосистеми.
Друг фокус на алианса ALLON_I3 е подобряването на уменията му за работа в мрежа чрез сътрудничество с акселератори като Enterprise Europe Network по инициативи за изграждане на капацитет и умения за представяне пред инвеститори; Европейската платформа за сътрудничество между индустриални екосистеми с цел засилване на веригите за създаване на стойност и икономически мрежи; Общността за практическа интелигентна специализация за добри практики за подобряване на усвояването на препоръките на политиката; Европейските цифрови иновационни хъбове за цифрова трансформация, посочване на бизнес казуси и намиране на синергии в инвестиционните възможности.
Успешното реализиране на мисията на РИЦ АГ се потвърждава от станислав Богданов, мениджър на „Технолес”, предприятие, ползващо услугите на центъра: „РИЦ Габрово е безценен партньор в нашето пътуване към иновации и устойчивост. Благодарение на техните напътствия и ресурси ние успешно интегрирахме авангардни цифрови решения, които повишиха нашата конкурентоспособност. Ангажиментът им да насърчават сътрудничеството между секторите е наистина вдъхновяващ, а подкрепата им има осезаем принос за нашия растеж”.