
Всеки знае, че при нас се учи много. Демонстрираме визия и мисловно лидерство.
Елка Божикова е завършила Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. Работи като учител по история в ПМГ “Яне Сандански” и СМГ “Паисий Хилендарски”, заема длъжността помощник-директор в I ОУ “Св. св. Кирил и Методий” в Гоце Делчев. От 1998 г. е директор на ПМГ “Яне Сандански”, чийто възпитаник е и тя. През 2024 г. е удостоена с най-високото отличие на Министерството на образованието и науката за директори – наградата “Св. Иван Рилски”, а през 2003 г. с почетната грамота “Неофит Рилски”. През 2015 г. печели приза “Директор на годината” на Синдиката на работещите в системата на народната просвета, а през 2022 г. е обявена за “Директор на годината” от Асоциацията на Кеймбридж училищата в България.
- Отбелязвате 105 години от създаването на гимназията. Каква е историята ѝ ?
- Основана е от група учители през 1920 г. в Неврокоп, старото име на град Гоце Делчев. За този век тук са преподавали стотици учители, оставили ярка следа в българското образование. Още със създаването е учредено Родителско-учителско сдружение, чиято цел четем в устава: „Да съдейства за сближаването между семейството и училището за взаимно опознаване и сътрудничество с оглед учебното дело. Хората и тогава са знаели, че доброто възпитание и образованието са обща задача на учителите и родителите.
Имаме богата история и сме отделили специално място във фоайетата на документи и вещи. Много от тях са издирени от учениците. Те уважават усилията на тези преди тях, обичат историята и родния край. Чувството за принадлежност към гимназията, която си завършил, остава завинаги. Ето защо е важно как ще протекат тези години за един младеж, в каква среда. Още повече че е и период за професионално ориентиране. Затова с колегите се стремим да откриваме таланта на всеки ученик и да го мотивираме да го развива.
Гимназията е дала на България над 850 медици, над 600 инженери и архитекти, над 400 икономисти и финансисти, повече от 900 педагози и академични кадри, над 550 юристи, прокурори, съдии, адвокати. Наши възпитаници са уважавани политици на най-високо ниво в държавното управление, журналисти, писатели, художници, артисти, певци.
Миналото не е само история. То ни задължава да надграждаме. Това и правим – успешна сплав от наследство и съвременност.
- Как превърнахте училището в едно от най-модерните у нас?
- Не стана изведнъж, извървяхме дълъг път. И вече не се учудваме, когато гостите ни възкликват, че не са виждали подобно. Осигурили сме компютри, хромбуци, богата библиотека, седем високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи, модерни кабинети по различните предмети, съвременен STEM център с учебна работилница, изписахме вдъхновяващи мисли по стените, изградихме спортни площадки и фитнес зала. Да работиш в такива условия, е удоволствие за учителите, учениците са доволни. Кметът на града Владимир Москов откликва на всичките ни инициативи и помага да решаваме редица проблеми, за което сме благодарни. Имаме отлично партньорство и с Министерството на образованието и науката, с Регионалното управление по образование в Благоевград, с колеги от други училища, с висши училища от страната и чужбина, със социалните партньори.
- С какви постижения посрещате празника?
- Традиция е учениците ни да показват високи резултати. Всеки в района знае, че при нас се учи много. През 2000 г. разширихме възможностите за обучение и приехме първите петокласници. Учредихме награди на името на бележити личности, бивши възпитаници – например ген. Андрей Боцев, който беше началник на отбраната на България, Николай Добрев - знаков политик на прехода, акад. Екатерина Титянова, която беше началник на клиника във ВМА, Спаса Фурнаджиева – незабравима учителка от средата на миналия век, Илия Балтов - първия директор на училището. Така пазим паметта за тях и стимулираме най-добрите ученици. А те много успешно се конкурират с връстниците си от други училища. Печелят медали от национални и световни олимпиади. През 2024 г. гимназията беше обявена за единственото Google референтно училище в Югозападна България. За нас това е още едно потвърждение за качественото образование.
ПМГ „Яне Сандански" демонстрира визия и мисловно лидерство чрез възприемане на технологията на Google по иновативни, въздействащи начини и така се присъединява към елитна група училища по целия свят.
Чрез това партньорство продължава въвеждането на нови технологии в класните стаи, като същевременно се насърчава култура на творчество, сътрудничество и критично мислене сред учениците.
Нашето училище е едно от петте в България, избрано да бъде домакин на първата Училищна лаборатория за иновации през 2024 г. Това ни даде възможност да споделим опита си с още десет иновативни училища от страната. Осъществихме дейности като представяне на добри практики, свързани с интердисциплинарността, с учене чрез проекти, с мястото на изкуствения интелект в проектно базираното обучение, с привличане на родителите като партньори, с използване на игровия метод при изработването на ученически проекти и други. През 2024 г. бяхме домакин на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда. Тук се събраха най-добрите млади умове на България.
В последните години пред нас се откриха много възможности чрез национални и европейски проекти.
Училището ни е пример за успешно използване на програми като „Образование за утрешния ден, „Иновации в действие, „Заедно в изкуствата и спорта, „Еразъм+ и други. Всичко това е само малка част от успехите ни.
- Какво предстои?
- Планираме да превърнем дворните пространства в зелен оазис, в който учениците ще могат да почиват и да работят по проекти на открито, да спортуват, да провеждат открити уроци. Ще изградим още специализирани кабинети – например по роботика и изкуствен интелект, както и модерна езикова лаборатория. Ще отворим Център за творчески и социални дейности, където учениците ще се занимават с изкуства, ще развиват лидерски и комуникационни умения, ще организират доброволчески каузи и дебати.
Вярвам, че когато обградим младите хора с качествена среда и възможности за изява, ги вдъхновяваме да мечтаят, да бъдат двигатели на промяната в обществото. Затова ще търсим още проекти, които да отворят нови врати пред нашите възпитаници.
- Имате широк поглед върху образованието. Какви са проблемите?
- Петко Славейков е казал: „Учителите държат в ръцете си бъдещето". Образователната система трябва да е приоритет за управлението. През годините преживяхме какви ли не реформи, променяха се учебните програми и начинът на финансиране на училищата. Всичко това изигра роля за днешните проблеми. Промените често бяха резултат от стремеж към подобрение, но невинаги бяха достатъчно добре съгласувани с реалните нужди на училищата и учителите. Това понякога водеше до объркване и затруднения в прилагането на новите политики. Но системата продължи да функционира благодарение на усилията и отдадеността на хората в нея.
В образованието има недостиг на учители, застаряване на преподавателския състав, затруднения в намирането и задържането на млади кадри. А е важно те да виждат възможност за развитие. Да си учител днес, е предизвикателство. Децата сякаш се раждат научени да боравят с компютър, да сърфират в интернет. Учителят трябва да е много по-интересен от всички тези изкушения, да превръща часовете си във вълнуващо преживяване.
Да, нужни са усилия и много време за подготовка. Но нищо не може да се сравни с удовлетворението, когато виждаш как помагаш на един млад човек да стъпи на своя житейски път. Усещането за мисия е много силно в нашата професия. Ще си позволя едно сравнение - ако лекарите са призвани да пазят живота на нацията, то ние се грижим за ума є. Резултатите от труда ни се проектират далеч след завършването на ученика. Може да ви се стори, че прекалено оптимистично говоря за образованието, но не само аз, а и целият ни екип вярва в тези ценности. Затова и ПМГ „Яне Сандански е сред водещите гимназии в страната.