
Причината е инфлацията, за периода 1998–2024 г. възлиза на 214,5%
Цените на различните категории земеделски земи, които се отчуждават за държавни нужди, ще бъдат вдигнати поне три пъти над настоящите.
Това предвиждат изменения на наредбата за реда за определяне на цени на земеделските земи от 1998 г., публикувани от агроминистерството за обществено обсъждане.
Като една от основните причини за актуализацията се посочват данни на НСИ за индекса на потребителските цени. Спрямо декември 2024 г. инфлацията за този период възлиза на 214,5%.
Според новите текстове например за първа категория цената от 630 става на 1981 лв. За втора от 580 се вдига на 1824 лв. (Как се променят цените - виж в инфографиката.)
В мотивите от агроведомството уточняват, че в постъпили писма при тях от Министерския съвет се посочва, че определените през 1998 г. начални цени на декар за различните категории земеделска земя вече не отразяват реалната им стойност.
Отбелязва се, че при прилагането на действащата наредба се получават изключително ниски стойности на обезщетения, които не отговарят на пазарната реалност.
Освен това неактуалните обезщетения при отчуждаване по реда на Закона за държавна собственост са били и обект на жалби пред Европейския съд по правата на човека. В редица случаи държавата е осъждана да заплати съдебните разноски, адвокатски хонорари и експертизи по делата, които често надвишават неколкократно самото определено обезщетение.
От своя страна Министерският съвет, в ролята си на ответна страна, отчита ежегодно между 150 и 200 такива дела, което налага спешната актуализация в цените.
Освен това земеделското министерство пуска за обществено обсъждане и изменение в наредбата за таксите, които се заплащат при промяна на предназначението на земеделските земи.
Например при площ до 1 декар цената от 2 става 2,40 лв. От 1 до 5 декара се вдига от 3 на 3,60 лв. ,от 5 до 10 декара съответно от 4 на 4,80 лв. При над 10 декара увеличението ще бъде с един лев, или от 5 на 6 лв.
В мотивите се посочва, че целта е да се постигне обективно съотношение между размера на таксите и разходите на административния орган при остойностяване на съответната административна услуга, съобразно актуалните икономически условия и реално извършените преки и непреки разходи за предоставянето им.