
- Този проект е важна стъпка към цифровия преход, каза премиерът
Над сто пъти по-бърз интернет ще има и в малките населени места в в България.
Днес ще подпишем договори, които ще дадат възможност за скорост на интернета с над 1 GB в секунда. Преодоляването на цифровата пропаст е най-голямата придобивка, каза вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов.
Когато форматирахме този проект през 2020 г. ясно си дадохме сметка за неговите цели и измерения. Можем да отчетем и забавянето му и това, че за няколко месеца го върнахме в полето на неговата изпълнимост. Този проект е важна стъпка към цифровия преход, това е цифров поход към към слабонаселените места, където няма пазарен потенциал, каза премиерът Росен Желязков.
Този проект ще даде не само високоскоростен интернет с всички ползи и предимства, но и за различна регионална политика, а като следствие на това и за по-добра демографска политика. И обясни, че вече няма да говорим за цифрово номадство, а за възможности за живеещите и бъдещите бизнеси. Този проект ще се реализира за изключително кратко време, ще бъде изградена необходимата инфраструктура. Предстой процесът по последваща регулация, за да може всички телекомуникационни оператори да имат достъп до тази инфраструктура, каза още премиерът.
Поне 350 000 българи ще имат достъп до високоскоростен интернет. Ще бъде разширена и подобрена оптичната свързаност на над 140 общински центъра. Не по-малко от 700 базови станции ще бъдат свързани към новоизградените мрежи за пренос.
Над 7000 км оптична мрежа трябва да се развие, да се извадят множество разрешителни и да се мине през много институции и да се почука на много врати. Ние ще си сътрудничим с цел до края на юли догодина тази мрежа да работи. Тази мрежа ще остане като карта и ще можем да упражняваме строг контрол, каза още Караджов. И обясни, че скоростта ще е над 100 пъти по-висока. В тези райони ще може да се развива бизнес по същия начин, като в големите областни градове, каза още вицепремиера. И бе категоричен ,че не може а има добро образованието без високоскоростен интернет.
За нас е голяма чест и още по-голяма отговорност да участваме в този проект, който ще даде възможност на стотици хиляди българи да имат достъп до високоскоростни услуги. Това е проект, който движим от няколко години и независимо от закъснението се радвам, че успяхме да го довършим. Вместо две години имаме една година и няколко месеца да го довършим. Най-важно за нас е да продължаваме да имаме подкрепата на държавната администрация, за да се поздравим с успех в средата на 2026 г., каза Александър Димитров - главен изпълнителен директор на ,,А1 България".
Днес правим огромна крачка към дигиталното развитие и бъдеще на България. Преодоляването на различията в свързаността е сериозно предизвикателство. Вярвам, че всички заедно с общи усилия и координация ще успеем да постигнем резултатите заложени в проекта, макар че сроковете са съкратени. Не трябва да има български гражданин, който да няма достъп до висококачествено здравеопазване, образование, услуги и развитие, а това е възможно само при бърз интеренет, каза Николай Андреев - главен изпълнителен директор на „Виваком".
За нас е чест и отговорност да сме част от този стратегически проект, който доближава България до едно по-свързано, дигитално и устойчиво бъдеще. Днешното подписване е резултат от доверие, професионализъм и обща визия между публичния и частния сектор. Този проект ще даде принос за икономиката, сигурността, но най-вече за хората. С нетърпение очакваме тази важна стъпка напред, каза Петър Мудринич от н на: „ЦЕТИН България (заедно с Йеттел България, част от групата e& PPF Telecom Group).
Днес бяха подписани шест договора за изграждане на цифрови мрежи в страната с ,,А1 България" ЕАД, „Виваком България" ЕАД и „ЦЕТИН България (заедно с Йеттел България, част от групата e& PPF Telecom Group).
Церемонията се проведе в присъствието на министър-председателя Росен Желязков и вицепремиерите Томислав Дончев и Атанас Зафиров. Дейностите са на обща стойност 433 613 866 лв. без ДДС, от които 390 027 846 лв. без ДДС са от Националния план за възстановяване и устойчивост.