
Настоящият режим на възлагане страда от редица пороци, които са се очертали ясно в практиката, каза депутатът от Раковски
Повече от наложително е да се направят законови промени, които да гарантират както по-строг контрол, така и качество на почистването на речните корита.
Това заяви председателят на парламентарната комисия по околната среда и водите и депутат от Раковски инж. Младен Шишков. Той обсъди с областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева и заместникът ѝ Атанас Ташков необходимостта от спешни законодателни промени, свързани с почистването на речните корита и предотвратяването на наводнения. Управлението и поддръжката им в урбанизираните територии са ангажимент на кметовете на общини, извън населените места - на областните управители и "Напоителни системи", съобщиха от областната администрация.
"За мен най-големите проблеми, които стоят пред областните управители при почистването на речните корита, са три. Първият е, че за различните участъци отговарят различни институции, което затруднява превантивните дейности по поречията на реките. Вторият голям проблем е трудният достъп до средства от държавата, което да позволи на областните управители да възлагат обществени поръчки за почистването. Третият е контролът, който също е разхвърлян между различните институции", коментира по време на срещата проф. Янчева.
Тя припомни, че в рамките на тази година е провела поредица от срещи с министъра на екологията Манол Генов, народните представители от Пловдив-град и Пловдив-област и кметовете на общините в региона. На нея са коментирани възможностите за оптимизиране на процедурите чрез промени в Закона за водите, в който в момента има "вратичка", позволяваща да се възлагат процедури без осигурени средства срещу изземане на материал от коритото на реките. Фирмата изпълнител може да започне дейности по почистването на наноси и да укрепва коритата, само след издадено разрешение от Басейнова дирекция и оценка от РИОСВ.
"Това е една много компромисна практика, която дава възможност на областните управители да осъществяват ангажиментите си по превенция при наводнения, когато нямат средства, а се налага почистване на опасни участъци на речните корита. В тези случаи обаче е по-трудно да се осъществява ефективен контрол", коментира след срещата Янчева. За това тя е прекратила дейностите по всички договори на областна администрация, докато вървят проверки от различни инстанции. По думите й все повече областни управители се обединяват около тезата, че законовите промени са наложителни, защото те не могат ефективно да осъществяват ангажиментите си по закон.
От своя страна инж. Младен Шишков заяви, че настоящият режим на възлагане страда от редица пороци, които са се очертали ясно в практиката. В някои случаи се наблюдавали сериозни злоупотреби, за които се водят и досъдебни производства.
"Институциите трябва да разполагат с повече инструменти, така че да бъдат проактивни, а не просто да изпълняват констативни функции", коментира още инж. Шишков. По думите му единното управление на водите е едно от възможните решения.
По темата предстои да бъде организирана среща-дискусия с областните управители от Южен централен район. В нея ще вземат участие председателят парламентарната комисия по околната среда и водите инж. Младен Шишков и ресорният министър Манол Генов. Срещата се провежда по инициатива на проф. Янчева и ще се проведе в Пловдив в рамките на месеца.